انواع وام‌های خرید مسکن

تسهیلات مربوط به خرید مسکن انواع متفاوتی دارند و جدا از بانک عامل مسکن، تعدادی از بانک‌های دیگر از جمله پاسارگاد، اقتصاد نوین وملی هم وام‌هایی با شرایط متفاوت در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.

تسهيلات مربوط به خريد مسكن انواع متفاوتي دارند و جدا از بانك عامل مسكن، تعدادي از بانك‌هاي ديگر از جمله پاسارگاد، اقتصاد نوين وملي هم وام‌هايي با شرايط متفاوت در اختيار متقاضيان قرار مي‌دهند.

درواقع اگر چه تمامي اين تسهيلات براي خريد مسكن است اما سقف پرداخت، نرخ سود، مدت بازپرداخت و... اين وام‌ها با يكديگر فرق مي‌كند اما جدا از دو تسهيلات اصلي بانك مسكن براي خريد (اوراق ممتاز و صندوق پس انداز مسكن يكم) براساس تصميمي كه در سيستم بانكي كشور در سال گذشته گرفته شد، يك نوع وام خريد مسكن توسط بانك ملي پرداخت مي‌شود كه سقف وام پرداختي بسيار نزديك به سقف تسهيلات اوراق است به همين منظور، روزنامه تعادل علاوه بر بررسي دو وام اصلي و تعريف شده در بازار مسكن، شرايط مربوط به دريافت اين وام را تحليل مي‌كند.

ناگفته نماند تعدد اين وام‌ها اين سوال را پررنگ مي‌كند كه آيا اين وام‌ها توانسته‌اند به متقاضيان خريد مسكن كمك كنند؟ به نظر مي‌رسد پيش از افزايش قيمت‌ها، وام‌هاي مسكن اثرگذاري بيشتري داشتند اما با جهش قيمت‌ها و افت حجم پوشش‌دهي اين تسهيلات در قيمت مسكن، شاهد كاهش اثرگذاري آنها بوديم.

شرايط دريافت وام‌هاي خريد

دراين بخش شرايط لازم براي دريافت 3 نوع وام اصلي مسكن را شرح مي‌دهيم.

   براي دريافت وام خريد بانك ملي، بايد 18‌ميليون و 200 هزار تومان را به مدت 120 ماه (حدود 10 سال) را در بانك سپرده‌گذاري كنيد تا بتوانيد وام 60 ميليون توماني دريافت كنيد كه سود آن 17.5 درصد و بازپرداخت آن 12‌ساله است؛ ‌در اين نوع طرح، ماهانه به متقاضي يك برگه تسهيلات مسكن 500 هزار توماني در ازاي سود سپرده واگذار مي‌شود كه مي‌تواند از طريق آن از بانك ملي به همين مقدار وام مسكن دريافت كند يا حتي اين برگه‌ها را در فرابورس به فروش برساند.

   براي دريافت وام از صندوق پس انداز مسكن يكم، در گام اول بايد حساب صندوق پس انداز مسكن يكم افتتاح كنيد و سپس بايد از تاريخ افتتاح حساب 12 ماه بگذرد (بايد چك برگشتي نداشته باشد و بدهي‌هاي سررسيده را تسويه كند) تا متقاضي موفق به دريافت وام از اين صندوق شود؛ سقف تسهيلات معادل با 80 ميليون تومان در شهر‌هاي بزرگي مانند تهران است، سقف تسهيلات در ديگر شهر‌ها معادل با 40 ميليون تومان است ضمن اينكه حداقل مدت انتظار اوليه حدود 12ماه است و مدت بازپرداخت وام مسكن هم در اين حالت حداكثر 12سال است.

   سقف پرداخت وام‌هاي مسكن از محل خريد اوراق به صورت انفرادي براي تهران تا ۷۰ ميليون تومان، مراكز استان‌ها و شهرهاي بالاي ۲۰۰ هزار نفر جمعيت تا ۶۰ ميليون و ساير مناطق تا ۵۰ ميليون تومان قابل پرداخت است البته اين تسهيلات براي زوجين هم تعريف شده و در تهران تا ۱۲۰ ميليون، مراكز استان و شهرهاي بالاي ۲۰۰ هزار نفر جمعيت تا ۱۰۰ ميليون و ساير مناطق تا ۸۰ ميليون تومان مي‌توانند تسهيلات دريافت كنند و متقاضي بايد براي بازپرداخت، سودي حدود ۱۷.۵ درصد را بپردازد و زمان بازپرداخت حداكثر ۱۲ سال و امكان بازپرداخت به روش‌هاي ساده و پلكاني وجود دارد.

امكانات و محدوديت‌هاي وام

دارندگان اوراق تسه مي‌توانند بدون محدوديت بار ديگر وام‌هاي پرداختي از همين محل را دريافت كند.

   به‌طور معمول دارندگان وام اوراق‌دار امكان دريافت تسهيلات صندوق پس‌انداز يكم را ندارد، درواقع فردي كه از تسهيلات مربوط به اوراق ممتاز استفاده كرده، امكان تامين منابع به صورت مستقيم از محل صندوق پس‌انداز يكم را ندارد مگر اينكه وام از شخص ديگري كه آن را دريافت كرده و قسط اول را هم پرداخت كرده است، به او منتقل شود.

   تسهيلات صندوق پس انداز يكم در دو گروه انفرادي و زوجين قابل پرداخت خواهد شد.

   براي دريافت هر مبلغ از تسهيلات صندوق پس‌انداز مسكن يكم در دوره يكساله بايد تا نيمي از آن سپرده‌گذاري شود اگرچه امكان سپرده‌گذاري كمتر با دوره طولاني‌تر هم وجود دارد و در اين مدت اگر سپرده‌گذار خواهان برداشت منابع خود از صندوق پس‌انداز باشد به آنها بر اساس سود مصوب شوراي پول و اعتبار سود سپرده تعلق مي‌گيرد.

   تسهيلات صندوق پس‌انداز يكم مخصوص خانه‌اولي‌ها است يعني هيچ متقاضي‌ نمي‌تواند قبل از دريافت اين تسهيلات از ساير وام‌هاي مسكن استفاده كرده باشد و متقاضي از تسهيلات بانك مسكن و ساير بانك‌ها جهت خريد، احداث واحد مسكوني، انتقال سهم‌الشركه يا تعمير واحد مسكوني استفاده نكرده باشد.

   يكي ديگر از شرايط دريافت تسهيلات مسكن صندوق پس‌انداز مسكن يكم، طرح «خريد زمان» است و متقاضي مي‌تواند بعد از گذشت 6‌ماه سپرده‌گذاري از محل امتيازحساب صندوق پس‌انداز مسكن خود، از تسهيلات بيش از 8 ميليون تا سقف ۱۲ ميليون تومان استفاده كند و جهت استفاده از اين طرح بايد متوسط موجودي در حساب دو برابر تسهيلات دريافتي باشد به عنوان مثال متقاضي وام ۱۲‌ميليوني بايد تا ۲۴ ميليون تومان را در 6 ماه سپرده‌گذاري كند.

گزارش اشکال Top