بازار مسکن پایتخت در نخستین ماه سال 98

بررسی داده‌های منتشر شده در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران از تعداد معاملات ملکی صورت گرفته در پایتخت طی 25 روز نخست سال جاری و حاکی از افت معاملات به حدود یک پنجم تعداد معاملات در دوره مشابه سال قبل است

آمارهاي افشا شده در سامانه اطلاعات بازار املاك ايران نشان مي‌دهد كه 866 فقره معامله ملك در 25 روز نخست سال 98 در شهر تهران انجام شده است و به نظر نمي‌رسد كه اين تعداد تا اول ارديبهشت ماه سال جاري به بيش از 1200 فقره فزوني يابد. اين در حالي است كه در فروردين ماه سال گذشته حدود 5 هزار فقره معامله ملك در شهر تهران به ثبت رسيده بود. از اين رو، به نظر مي‌رسد، معاملات ملك در فروردين امسال به حدود يك پنجم تعداد معاملات سال گذشته كاهش يابد. اگر چه همواره افت حجم معاملات مسكن در فروردين نسبت به اسفند سال گذشته به دليل تعطيلات نوروزي و نامشخص بودن خط سير اقتصاد در سال جديد رخ مي‌دهد، اما در فروردين ماه سال جاري ظاهرا اين افت معاملات بيش از پيش بروز و ظهور يافته است. چرا كه از سويي، با طولاني شدن تعطيلات و شروع رسمي اولين روز كاري سال 98 از 17 فروردين و همچنين تعطيلات سه روز پاياني فروردين، عملا 12 روز كاري در اين ماه وجود داشته و دارد. همچنين امسال، به دليل جاري شدن سيلاب در برخي از شهرها و استان‌هاي كشور، ‌بيش از هميشه فضاي كلي اقتصاد كشور در ماه نخست سال به تعليق رفت و چشم‌انداز اقتصادي براي خريداران و به ويژه براي فروشندگان مبهم‌تر شد. در اين شرايط فروشندگان با احتياط بيشتر وارد بازار مي‌شوند و در واگذاري ملك خود با ترديد گام برمي‌دارند. البته بايد اين نكته را نيز يادآور شد كه با افزايش شديد قيمت‌هاي ملك در سال گذشته، قدرت خريد متقاضيان مصرفي ملك به‌شدت افت كرد و بسياري از آنها كه حتي در نوبت دريافت وام خريد مسكن بودند، از دريافت اين وام انصراف دادند و از بازار مسكن خارج شدند. از اين رو، يكي از دلايل افت شديد معاملات ملك در فروردين ماه سال جاري، تداوم شرايط ركود تورمي حادث شده در سال 97 ارزيابي مي‌شود.

پرطرفدارترين مناطق تهران

بررسي‌هاي «تعادل» از داده‌هاي سامانه اطلاعات بازار املاك ايران نشان مي‌دهد كه مناطق 5، 2 و 4 همچون ماه‌هاي گذشته، ‌همچنان پرطرفدارترين مناطق از نگاه خريداران ملك به شمار مي‌رود. به اين ترتيب، منطقه 5 با 160 معامله ملك طي 25 روز نخست سال جاري در صدر پرمعامله‌ترين منطقه تهران و منطقه 22 با كمتر از 10 معامله در اين دوره زماني كم‌اقبال‌ترين منطقه تهران به شمار مي‌رود. در هر يك از مناطق يك، 8، ‌10، 7، 12، 13، 14 و 15 نيز در اين دوره زماني بيش از  40 فقره معامله صورت گرفته است.

ارزان‌ترين و گران‌ترين واحد معامله شده

شايد باورش سخت باشد اما ارزان‌ترين واحد مسكوني معامله شده طي 25 روز نخست سال جاري، فقط قيمت 57 ميليون تومان بوده كه به آپارتماني با متراژ 46 متر مربع در خيابان وليعصر جنوبي واقع در منطقه 18 تهران تعلق دارد. اما گران‌ترين واحد مسكوني معامله شده در دوره زماني مورد نظر 4.5 ميليارد تومان بوده است كه به ملكي با مساحت 309 متر مربع در ولنجك واقع در منطقه يك تهران اختصاص دارد.

خنثي‌سازي جهش قيمتي

مهدي غلامي، كارشناس مسكن با تأكيد بر اينكه تا زماني كه اخذ ماليات از واحدهاي خالي از سكنه يا ماليات بر عايدي اجرايي نشود، رشد جهشي قيمت خواهيم داشت، گفت: عرضه مسكن همچنان از تقاضا عقب است و دولت بايد راهكاري براي آن بينديشد.
 
غلامي در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اينكه طبق آمار جديد وزارت راه و شهرسازي، قيمت مسكن در اسفند افزايش يافته و اين در حالي است كه قدرت خريد متقاضيان همچنان رو به كاهش است، گفت: معمولا تعداد معاملات در اسفندماه افزايش مي‌يابد و به تبع آن قيمت نيز رشد مي‌كند.
 
وي با اشاره به اينكه تعداد معاملات املاك در فروردين ماه كاهش مي‌يابد، ادامه داد: به هر حال هنوز بازار مسكن با يك نابساماني مواجه است، اما آنچه مي‌توان با قاطعيت در مورد بازار مسكن اظهارنظر كرد، اين است كه عرضه و تقاضاي مسكن هنوز به تعادل نرسيده و اين يك مقدار خطرناك است.
 
غلامي اضافه كرد: به هر حال تا زماني كه مسكن يك كالاي سرمايه‌اي است و با ساير بازارهاي موازي مثل ارز و سكه و ميزان رشد آن مقايسه مي‌شود، پس قطعا بايد هر لحظه كه اين بازارها دچار تلاطم مي‌شوند، منتظر تغييرات قيمتي با يك فاصله زماني باشيم.
 
اين كارشناس مسكن اظهار كرد: به هر حال وقتي عنوان مي‌شود كه رشد قيمت مسكن از رشد قيمت ارز و سكه عقب‌تر است، نمي‌توان انتظار داشت كه قيمت مسكن نبايد افزايش يابد.
 
غلامي با تأكيد بر اينكه تا زماني كه ماليات بر خانه‌هاي خالي از سكنه و ماليات بر عايدي اجرايي نشود، بايد شاهد رشد جهشي قيمت مسكن باشيم، اظهار كرد: كمبود تعداد مسكن در برابر تعداد خانوار در كشور يكي از مشكلات بازار مسكن است. بر اساس داده‌هاي سرشماري سال 95، مشخص شد بدون احتساب خانه‌هاي خالي از سكنه، ۱.۳ ميليون مسكن كمتر از خانوار در كشور داريم.
 
اين كارشناس مسكن ادامه داد: حال اگر هر سال  ۷۰۰ هزار ازدواج در كشور را محاسبه كنيم، مي‌بينيم كه تنها در سال ۳۰۰ هزار واحد مسكوني احداث مي‌شود، پس هر سال ۴۰۰ هزار مسكن كمتر از تقاضا احداث مي‌شود و اين انباشت كاهش عرضه مسكن در آينده بسيار خطرناك خواهد بود.
 
وي با اشاره به اينكه هر سال فاصله تقاضا با عرضه مسكن بيشتر مي‌شود و اين خطرناك است، گفت: بايد دولت به سمت سياست‌هاي افزايش عرضه مسكن حركت كند، بنابراين وزارت راه و شهرسازي در ساخت ۴۰۰ هزار مسكن مي‌تواند با دريافت پول زمين به صورت اقساط، كمك بزرگي به متقاضيان مسكن و متعادل كردن بازار مسكن بردارد.

گزارش اشکال Top