وام 100 میلیونی مسکن، اوراق تسهیلات را گران نکرد

در حالی که پیش‌بینی می‌شد تا صدور مجوز افزایش سقف انتقال تسهیلات ساخت مسکن به خریداران تا 100 میلیون تومان بازار مسکن را رونق ...

موافقت شوراي پول و اعتبار با افزايش سقف انتقال وام ساخت مسكن تا ۱۰۰ ميليون تومان در تهران، تأثيري بر افزايش نرخ اوراق گواهي حق تقدم تسهيلات مسكن در معاملات امروز فرابورس نداشت.

در حالي كه همواره پيش بيني مي‌شود افزايش سقف تسهيلات مسكن، اين بازار را با رونق مواجه كند، اما مصوبه سه شنبه هفته گذشته شوراي پول و اعتبار تأثيري در قيمت اوراق تسهيلات مسكن نداشت و اين اوراق همچنان در دامنه قيمتي ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان در نوسان است.

هر چند كه هفته گذشته نرخ تعدادي از نمادهاي معاملاتي اين اوراق تا ۵۲ هزار تومان نيز كاهش يافته بود، اما تغييرات اخير و افزايش حدوداً ۲ هزار توماني قيمت اوراق تسهيلات مسكن، باعث بروز نوسان جدي در بازار خريد و فروش اين برگه‌ها نشد.

با توجه به اينكه از چهارشنبه هفته گذشته (۱۵ اسفند) اعتبار برگه‌هاي تسهيلات مسكن صادره در اسفند ۹۵ منقضي شده و ديگر هيچيك از اوراق تسهيلات مسكن سال ۹۵ در معاملات هفته جاري فرابورس قابل خريد و فروش نيست، شاهد افزايش اندك برگه‌هاي «تسه» بوده‌ايم چراكه در حال حاضر تمامي برگه‌هاي در دسترس خريداران، حداقل تا فروردين سال آينده معتبر بوده و ديگر شاهد تفاوت قيمت نمادهاي معاملاتي به دليل نزديك بودن زمان انقضاي تاريخ اعتبار آنها نخواهيم بود.

گفتني است هر برگه تسهيلات مسكن از زمان صدور تا دو سال اعتبار دارد كه در حال حاضر، قديمي ترين برگه‌هاي تسهيلات مسكن كه در بازار اين اوراق معامله مي‌شود، برگه‌هاي «تسه ۹۶۰۱» (اوراق تسهيلات مسكن صادره در فروردين ۹۶) است كه تا فروردين ۹۸ امكان خريد و فروش آنها در اين بازار وجود دارد.

با اين حال انتظار مي‌رفت تا با افزايش سقف انتقال وام ساخت مسكن به خريداران واحدهاي مسكوني نوساز، بازار اين اوراق با افزايش تقاضا و درنتيجه افزايش قيمت مواجه شود كه اين اتفاق رخ نداد. به نظر مي‌رسد نزديك شدن به روزهاي پاياني سال و روزهاي ابتدايي فروردين سال آينده كه به طور سنتي سبب كاهش معاملات مسكن مي‌شود، در راكد ماندن بازار مسكن بي تأثير نباشد.


كاهش خريد و فروش اوراق تسهيلات مسكن از نظر حجم و تعداد

در معاملات امروز فرابورس، اكثر نمادهاي معاملاتي اوراق تسهيلات مسكن در بازه قيمتي ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان به فروش رفتند كه سبب شده بود تا تعدادي از نمادهاي ديگر به دليل عدم استقبال خريداران، وارد چرخه خريد و فروش نشوند. به گونه‌اي كه حجم برگه‌هاي عرضه شده در نماد «تسه ۹۷۰۷» (اوراق تسهيلات مسكن صادره در مهر امسال) تنها ۶ برگه، در نماد تسه ۹۶۰۶ (اوراق تسهيلات مسكن صادره در شهريور سال گذشته) تنها ۴ برگه، در نماد تسه ۹۷۱۰ (اوراق تسهيلات مسكن صادره در دي ماه امسال) تنها ۸ برگه و … در آمار امروز اوراق تسهيلات مسكن ديده مي‌شود./ مهر

گزارش اشکال Top