تأثیر کاهش قیمت ارز بر بازار مسکن

رکود تورمی که هم‌اکنون بازار مسکن با آن مواجه شده حاکی از آن است که این بازار در هر دو سوی عرضه و تقاضا در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دارد و احتمالا در پس این افزایش اسمی قیمت، رکود ۱۰ تا ۱۲ فصلی نهفته که در نهایت با ورود تقاضای واقعی رونق می گیرد.

ركود تورمي كه هم‌اكنون بازار مسكن با آن مواجه شده حاكي از آن است كه اين بازار در هر دو سوي عرضه و تقاضا در اختيار سرمايه‌گذاران قرار دارد و احتمالا در پس اين افزايش اسمي قيمت، ركود ۱۰ تا ۱۲ فصلي نهفته كه در نهايت با ورود تقاضاي واقعي رونق مي گيرد.

 
 كارشناسان، روند فعلي بازار مسكن را با توجه به آمارها به سمت ركود مطلق ارزيابي مي كنند. آبان ماه سال جاري قيمت مسكن شهر تهران با رشد ۹۱ درصدي نسبت به ماه مشابه سال قبل به ميانگين ۹ ميليون و ۱۸۰ هزار تومان در هر متر مربع رسيد و همين موضوع به افت ۵۴ درصدي معاملات منجر شد.
 
بررسي‌هاي ميداني حاكي از آن است كه با فروكش كردن التهاب بازارهاي ارز و طلا، سرمايه‌گذاري اين بازارها به بخش مسكن شيفت شده اند و عمده خريد و فروش ملك در بخش تقاضاي سوداگرانه انجام مي شود. پارادوكس موجود از كاهش معاملات در برابر رشد قيمتها به اين مفهوم است كه فروشندگان حرفه اي تورم ماهيانه مسكن را رقم مي‌زنند. معدود متقاضيان مصرفي نيز به خريد آپارتمانهاي ۱۶ سال به بالا روي آورده‌اند كه سهم معاملات اين گروه از كل معاملات را نسبت به زمان مشابه سال قبل چهار درصد افزايش داده اند.
 
آذر ماه سال گذشته معاملات مسكن شهر تهران ۵۰ درصد افزايش پيدا كرد و قيمتها رشد نسبتا پايين ۱۵ درصد را نشان داد كه بهترين شكل از رونق بازار مسكن بود. اما هم اكنون شرايط  معكوس و با وجود افت ۵۴ درصدي خريد و فروش، دماسنج قيمت، قرمز شده است. بر اساس رفتار معمول بازار مسكن طي ادوار گذشته اين بازار پس از يك دوره ركود ۱۰ تا ۱۲ فصلي وارد رونق مي شود. محاسبه ورود به دوره ركود از زمان ثبات قيمتها صورت مي گيرد وزمان ورود به دوره رونق بازار مسكن به طول ركود غيرتورمي بستگي دارد.
 

تاثير كاهش قيمت ارز بر بازار مسكن

رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران با بيان اينكه ثبات نرخ ارز با فاصله زماني در ثبات قيمت مسكن تاثيرگذار خواهد بود گفت: اگر نرخ ارز  و سكه به همين شكل مديريت شود و به روند كاهشي خود ادامه دهد احتمال ثبات قيمت مسكن و اينكه قيمتها ديگر بالا نرود وجود دارد.
 
مصطفي قلي خسروي با بيان اين مطلب اظهار كرد: با توجه به افزايش قيمت مسكن در ماههاي اخير انتظار داشتيم دست كم سرعت رشد قيمت در آبان ماه كاهش پيدا كند اما به دليل اينكه هنوز در بخش مصالح ساختماني و ساير كالاهاي مورد نياز مردم با گراني مواجهيم طبيعي است كه مسكن هم به اين روند ادامه داد.
 
وي افزود: نهادهاي متولي ارايه آمار مسكن بعضا بي محابا از گراني صحبت مي كنند اما وقتي امروز صحبت از گراني ديروز مي كنيم، قطعا اين مساله در آينده هم تاثير مي گذارد. ما انتظار داشتيم به ثبات قيمت برسيم، اما ارايه برخي تحليلها و پيش بيني ها به افزايش قيمت دامن زد.
 
رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران در پاسخ به اين سوال كه كاهش نرخ ارز چه تاثيري بر بازار مسكن دارد، گفت: قيمت مسكن به سرعت همپاي ارز بالا نرفته بود كه حالا با كاهش قيمت دلار پايين بيايد. زماني كه دلار از حدود ۴۰۰۰ تومان به ۱۹۰۰۰ تومان رسيد، قيمت مسكن به آن اندازه بالا نرفت اما به تدريج روند افزايشي به خود گرفت. حالا كه ارز و طلا پايين آمده بخش عمده متقاضيان از اين بازار خارج شده اند و به دنبال راههاي جايگزين براي حفظ ارزش پول خود مي گردند كه اين تغيير مسير، اثر التهابي بر بازار مسكن گذاشته است.
 
خسروي با بيان اينكه در گراني هاي اخير نبايد صرفا به رشد قيمت مسكن اشاره كرد، گفت: چندين عامل بر قيمت مسكن تاثير مي گذارد. از اجرت كارگر گرفته تا مصالح ساختماني و نوسانات بازارهاي موازي بر قيمت مسكن اثرگذار است كه شاهد بوديم درماه‌هاي گذشته تمام مولفه هاي اثرگذار داراي رشد بوده اند./خبرآنلاين

گزارش اشکال Top