دولت عرضه نفت در بورس را جدی بگیرد

عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت: یکی از راه های خنثی سازی تحریم های نفتی علیه ایران فروش و عرضه نفت و فرآورده های نفتی در بورس است و در این راستا شرکت ها و خریداران در قالب یک کنسرسیوم اقدام به خرید و عرضه کنند تا همه چیز با اطمینان بیشتری پیش برود.

سيد علي ادياني با اشاره به اينكه عرضه نفت خام در بورس جزو تكاليف دولت و وزارت نفت در برنامه ششم توسعه محسوب مي شود، خاطرنشان كرد: در ساعات اوليه عرضه در بازار، حدود 280 هزار بشكه نفت خام به فروش رفت كه اين اقدام وزارت نفت و سازمان بورس ستودني است.

فعال سازي پتروشيمي ها و پالايشگاه ها در سال هاي گذشته

نماينده مردم قائمشهر، سوادكوه، جويبار و سيمرغ در مجلس شوراي اسلامي، افزود: در سال هاي 90 و 91 يكي از محورهاي سنگين تحريم عليه ايران، تحريم فروش بنزين به ايران بود. در آن سال دولت وقت با فعال سازي برخي از پتروشيمي ها و پالايشگاه ها در كمترين مدت توانست نياز كشور را به بنزين داخلي تامين كند و با برنامه ريزي دقيقي كه صورت گرفت، اگر چه در آن زمان اين اقدام به عنوان يك مسكن موقت عمل كرد، ولي براي خنثي سازي تحريم نفتي ايران، به درستي عمل كرد.

فروش و عرضه نفت در بورس؛ يكي از راه هاي خنثي سازي تحريم ها

وي اضافه كرد: يكي از راه هاي خنثي سازي تحريم هاي نفتي عليه ايران، فروش و عرضه نفت و فرآورده هاي نفتي در بورس است و در اين راستا بهترين كار اين است كه شركت ها و خريداران در قالب يك كنسرسيوم اقدام به خريد و عرضه كنند تا همه چيز با اطمينان بيشتري پيش برود.

اهميت توجه به دو الزام راهبردي

اين نماينده مردم در مجلس دهم، با اشاره به دو الزام براي پيشبرد اين حركت، افزود: الزام نخست آن است كه حجم محموله ها كوچك شوند. يعني لازم نيست ما با حجم يك ميليون بشكه يا 500 هزار بشكه نفت را به فروش برسانيم بلكه بايد اين ميزان را تبديل به بشكه هاي كوچك تر كنيم تا بخش خصوصي قدرت خريد بيشتري داشته باشد. الزام دوم هم آن است كه وزارت نفت، سازمان بورس و ساير دستگاه هاي حكومتي كمك كنند تا بخش خصوصي در اين زمينه وارد شود.


ايجاد انگيزه در بخش خصوصي

ادياني به لزوم وجود مشوق هايي براي ايجاد انگيزه در بخش خصوصي به منظور مشاركت در اين طرح اشاره كرد و گفت: دولت، سازمان بورس و وزارت نفت بايد مشوق هايي را براي ايجاد انگيزه در بخش خصوصي در نظر بگيرند و زمينه هاي ترقي و توانمند كردن اين بخش را فراهم كنند.

دولت عرضه نفت در بورس را جدي بگيرد

نماينده مردم قائمشهر، سوادكوه، جويبار و سيمرغ در مجلس شوراي اسلامي، تاكيد كرد: وزارت نفت، سازمان بورس، وزارت اقتصاد و مجموعه دولت بايد عرضه نفت در بازار بورس انرژي را جدي بگيرند؛ چرا كه اين جريان يكي از مولفه هاي برون رفت و خنثي سازي تحريم ها و از جمله فاكتورهاي جدي توجه به اقتصاد مقاومتي است.

 

منبع:خانه ملت

گزارش اشکال Top