تازه‌ترین معاملات خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن

مشخصات حدود ۵ هزار معامله آپارتمان مسکونی که از ابتدای پاییز تاکنون انجام و در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران ثبت شده است، نشان می‌دهد یک‌پنجم از این معاملات مربوط به آپارتمان‌هایی با مشخصات مناسب خانه اولی‌های وام‌دار بوده است.

حدود يك هزار معامله مسكن طي مدت سپري شده از مهر ماه در بازار آپارتمان‌هاي تا ۶۰ مترمربع با رعايت شرط سن بناي تا ۱۵ سال انجام شده است. به اين ترتيب يك‌پنجم از معاملات پاييزي تاكنون در بازار آپارتمان‌هاي مناسب خانه‌اولي‌ها چه به لحاظ متراژ و چه به لحاظ همخواني با شرط سني براي استفاده از وام صندوق پس‌انداز مسكن يكم انجام شده است.

البته آمار ذكر شده اوليه بوده و صرفا بر اساس قراردادهايي است كه كد رهگيري آن اخذ و در سامانه اطلاعات بازار املاك ايران ثبت شده است و آمار قطعي پس از سپري شدن مهر ماه قابل برداشت خواهد بود.

تحقيقات ميداني از وضعيت بازار مسكن حاكي است، تحت تاثير كاهش حجم تقاضا در بازار به دليل تقارن با ايام محرم و صفر و همزماني اين ايام با شروع فصل مدارس، فروشنده‌هاي واقعي حاضر در بازار در روزهاي اخير ناگزير شده‌اند انعطاف بيشتري نسبت به هفته‌هاي قبل نشان دهند. اين در حالي است كه به گفته واسطه‌ها، طولاني شدن بازه برقراري آرامش نسبي در بازار ارز نيز بر تغيير رفتار عده‌اي از فروشنده‌ها تاثير داشته است.

با اين حال عده‌اي از فروشنده‌ها با پافشاري بر تداوم روند افزايش قيمت‌ها، عملا نشان مي‌دهند قصدشان براي فروش در بازار ماه محرم جدي نيست، بلكه به دنبال بالا نگه داشتن تراز قيمت‌ها براي معاملات آتي مسكن پس از اتمام ايام ماه صفر هستند.

 

 

منبع:دنياي اقتصاد

گزارش اشکال Top