آیا سقوط آزاد نرخ ارز باعث ارزانی مسکن می‌شود

در وضعی که قیمت دلار عاملی برای افزایش بهای مسکن در ماه‌های گذشته بوده این پرسش به وجود آمده است که با کاهش قیمت ارزها از هفته‌ گذشته و احتمال تثبیت آن در هفته‌ها و ماه‌های آینده می‌توان به کاهش قیمت‌ها دراین بازار امیدوار بود؟

كارشناسان معتقدند براي نتيجه‌گيري و قضاوت در خصوص تاثير ريزش‌ها بر بازار مسكن بسيار زود است زيرا نوع عملياتي كه در بازار ارز انجام مي‌شود ماهيتا با آنچه در بازار مسكن اتفاق مي‌افتد،‌ تفاوت بسياري وجود دارد.

به گفته كارشناسان بازار، بازدهي بازار مسكن در طولاني‌مدت اتفاق خواهد افتاد و خيلي تحت تاثير نوسان‌هاي روزانه قرار نمي‌گيرد. از سوي ديگر افزايش شديد قيمت دلار سبب بردن تقاضا به سمت بازار مسكن شده بود و با اين تصور كه با تورم شديد روبه‌رو خواهيم بود در واقع فروشندگان مسكن را متقاعد كرده بود كه قيمت‌هاي بالاتري ارايه دهند زيرا انتظار تورمي بالاتري به وجود آمده بود. اگر اين انتظار تورمي يك مقدار تعديل شود، ‌انتظارهاي فروشندگاني كه قيمت‌هاي بالايي براي فروش داده‌اند، ممكن است تعديل شود.

فروشندگان هنوز به كاهش نرخ ارز اطمينان ندارند

محمد علي رباني، عضو انجمن انبوه‌سازان مسكن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي پانا اظهار كرد:‌ بخش مسكن در يك ماه گذشته نيز با نوسان‌هاي قيمتي همراه بوده است اما تعداد معاملات در اين بازار در شهريور كاهش يافته است و فروشندگان به دليل ترديدهايي كه از قيمت ملك خود داشتند مصمم به فروش نبودند. كاهش نرخ دلار در روزهاي اخير هنوز نتوانسته است به بسياري از بازارها از جمله مسكن اين اطمينان را بدهند كه از ثبات برخوردار خواهد بود و در نهايت منجر به كاهش قيمت‌ها در اين بازار مي‌شود.

وي ادامه داد:‌ در وضع فعلي بايد به دو نكته مهم توجه داشت يكي اينكه بايد بدانيم كه قيمت‌ها براساس اصل عرضه و تقاضا تعيين مي‌شوند و ديگري آنكه ميزان ساخت مسكن در سالها‌ي گذشته كاهش داشته است درحالي كه تقاضا در اين بازار افزايشي بوده است و ضروري است كه سرمايه‌گذاري در توليد مسكن افزايش يابد.

عضو انجمن انبوه‌سازان مسكن خاطرنشان كرد:‌ عرضه مسكن بايد براساس تقاضاهايي كه هر سال به اين بازار افزوده مي‌شود روند رو به افزايش داشته باشد. خانه‌هايي كه در بافت فرسوده قرار دارند بايد تخريب و بازسازي شود تا استانداردهاي لازم را براي سكونت افراد در اين بازار داشته باشد اما بايد گفت كه بازار مسكن اكنون از مديريت درستي براي متعادل‌سازي و توازن در عرضه و تقاضا برخوردار نيست.

مداخله نكردن دولت در بازار به نفع اين بخش نبوده است

وي ادامه داد:‌ دولت با مداخله‌نكردن در بازار مسكن كار را به دست بخش خصوصي داده است اما بازار و توليد مسكن دستخوش تغيير‌هاي قيمتي است كه در اقتصاد كلان كشور وجود دارد و متاسفانه‌ تحول قيمتي در بازارهاي كالايي به صنايع مرتبط با بخش مسكن نيز تسري يافته است و آشفته‌ بازاري را در مورد مولفه‌هاي تاثيرگذار در قيمت‌ تمام‌شده ساخت مسكن به وجود آورده است.

رباني عنوان كرد:‌ در رابطه با كاهش قيمت دلار بايد گفت توليدكنندگان مسكن هنوز اعتماد چنداني به ثبات بازار ارز ندارند و مطمئن نيستند كه اين كاهش قيمت دلار در بازار ادامه‌دار باشد به همين دليل تاثيري بر قيمت مسكن و حتي بخش هيجاني بازار نداشته است.

وي ادامه داد:‌ بازار مسكن تاثير مستقيمي از بازار ارز نگرفته است و تنها تاثير آن اين است كه فروشندگان و خريداران از معامله دست كشيده‌اند و منتظر هستند ببينند ادامه روند كاهشي دلار تا كجا ادامه پيدا مي‌كند.

عضو انجمن انبوه‌سازان مسكن با بيان اينكه افزايش قيمت مسكن از دي ماه گذشته تا كنون حدود 40 درصد بوده است، اظهار كرد:‌ بازار مسكن حدود 5 سال از ثبات قيمتي برخوردار بوده است كه البته با ركود هم همراه بوده است و افزايش‌هاي چند ماهه قيمت مسكن نيز متناسب با سرمايه‌گذاري كه در اين بخش مي‌شود نيست.

وي اضافه كرد: مردم به وضع اقتصادي اعتماد چنداني ندارند و فروشندگان واقعي مسكن قيمت‌هاي بالايي براي املاك خود تعيين كرده‌اندكه ممكن است در توان خريد بسياري از مردم نباشد.

رباني با اشاره به اينكه در چند ماه اخير بسياري از مصالح ساختماني با افزايش قيمت و كمبود مواجه شده است، اظهار كرد:‌ لوله پوليكا در 45 روز گذشته به سه برابر افزايش يافته است و فردي كه امروز قرار است شروع به ساخت مسكن كند طبيعي است كه بايد با در نظر گرفتن اين نابساماني براي ساخت و توليد مسكن اقدام كند.

وي اضافه كرد:‌ مسائل مربوط به صنايع كشور به طور مستقيم بر بخش مسكن تاثيرگذار است و حدود 72 صنعت و 400 حرفه به طور مستقيم با اين بخش مهم اقتصادي در ارتباط است و هر تحولي در بازارها مي‌تواند قيمت تمام‌شده بخش مسكن را دستخوش تحول‌هاي قيمتي كند.

قيمت محصولات صنايع مرتبط با مسكن بايد كاهش پيدا كند

عضو انجمن انبوه‌سازان مسكن اظهار كرد: با فرض كاهش قيمت ارز، ادامه آن در ماه‌هاي آينده و بازگشت قيمتي صنايعي كه در ماههاي گذشته افزايش قيمت داشته‌اند مي‌توان اين پيش‌بيني را داشت كه قيمت مسكن نيز كاهش داشته باشد.

تاثير كاهش نرخ ارزها بر مسكن كوتاه‌مدت نيست

مصطفي‌قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاك نيز در گفت‌وگو با خبرنگار پانا با اشاره به نقش موثر نقدينگي در ايجاد اخلال در بازارهاي كالايي اظهار كرد:‌ عده‌اي عجولانه صف كشيدند و دلار و سكه خريدند اما ما مي‌دانيم كه مسئولان كشور به مشكلات آگاهي دارند و به طور قطع راهكارهايي براي حل اين مشكلات پيش‌بيني و زمينه ثبات قيمتي را ايجاد خواهند كرد تا مردم در رفاه بيشتري زندگي كنند.

وي افزود: كاهش قيمت دلار و ارز به اين زودي‌ها تاثير خود را بر قيمت مسكن به دنبال نخواهد داشت و پس از طي مدت زماني فروشنده و سازنده به اين نتيجه خواهد رسيد كه ارزش‌گذاري ملك براساس نرخ بالاي ارز نبايد مبناي محاسبه قيمت مسكن باشد و بازار نيز به تدريج به سمت كاهش قيمت‌ها پيش خواهد رفت.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك اظهار كرد:‌ سازندگان مسكن اكنون اين اطمينان را ندارند كه آيا مصالحي كه مي‌خواهند املاك خود را با آن بسازند قادر هستند كه آن را جايگزين كنند يا خير.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك تاكيد كرد:‌ نمي‌توان به طور قاطع در مورد بازار مسكن اظهار نظر كرد و گفت كه قيمت ملك در روزها يا هفته‌هاي آتي كاهشي مي‌يابد و طبيعي است كه نمي‌توان توصيه‌اي هم به كسي داشت اما اگر اين روند ادامه‌دار باشد بر كاهش نرخ مسكن تاثيرگذار است.

براساس گزارش بانك مركزي از تحولات بازار مسكن شهر تهران در شهريور سال 1397 قيمت مسكن با تورم مواجه بوده است و اين در حالي است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل معاملات حدود 14 درصد كاهش نشان مي‌دهند.

گزارش اشکال Top