بهترین زمان خرید مسکن

تحولات اخیر در بخش مسکن نشان می دهد که رشد قیمت مسکن در ماههای گذشته موجب کاهش قدرت و رکود معاملات در شهریور ماه شد و این امر باعث شده متقاضیان خرید مسکن در انتظار کاهش قیمت ها باشند.

در مردادماه نشان مي دهد كه در ادامه روند رشد قيمت مسكن در ماه‌هاي اخير، اين نرخ در مردادماه به بالاترين ميزان خود طي ۵ سال گذشته رسيده و رشد 62 درصد را نسبت به ماه مشابه سال قبل به ثبت رسانده است.

اگر چه نايب رئيس اتحاديه املاك معتقد است كه نبايد مسكن را با نرخ ارز و سكه مقايسه كرد و نبايد هر روز منتظر افزايش قيمت آن بود اما بر اساس تجربيات قبلي هر زمان كه نرخ ارز روند صعودي به خود گرفته قيمت مسكن نيز رو به رشد بوده است.

بانك مركزي در گزارش تحولات خود از بازار مسكن در مرداد ماه كه حاكي از كاهش معاملات مسكن بود آورده است اين گونه از سوي متقاضيان مسكن استنباط شد كه ادامه ركود شايد منجر به كاهش قيمت مسكن شود. موضوعي كه از سوي فروشندگان و سازندگان مسكن رد مي شود.

سازندگان: قيمت تمام شده مسكن با رشد نرخ ارز بالا رفته است‌

سازندگان و فروشندگان مسكن بر اين باور هستند كه قيمت تمام شده مسكن با رشد نرخ ارز هر روز افزايش مي‌يابد و نمي‌توان انتظار داشت كه قيمت نهايي مسكن كاهش يابد.

از سوي ديگر روند ركودي در بخش مسكن كه يك ماه است آغاز شده اگر ادامه يابد هر چند مي تواند از رشد قيمت مسكن جلوگيري كند و تا حدودي به نفع متقاضيان باشد اما اين ركود مي‌تواند موجب كاهش اشتغال در اين بخش كه اشتغالزاترين بخش اقتصادي است شود.

دو ماه آينده بهترين زمان خريد مسكن است

برخي از مشاوران املاك نيز در گفت‌وگو با فارس مي‌گويند اين روزها فروشنده مسكن به ندرت پيدا مي‌شود و اغلب فروشندگان منتظر هستند كه ببينند وضعيت بازار مسكن چه خواهد شد.

اين مشاوران املاك مي گويند به دليل آغاز ماه محرم روند ركود بازار مسكن تشديد خواهد شد بنابراين احتمال اينكه برخي فروشندگان از قيمت هاي پيشنهادي خود عقب نشيني كنند وجود دارد بنابراين اگر متقاضيان مسكن قصد خريد مسكن دارند اين دو ماه بهترين زمان براي خريد مسكن است.

طبق گزارش بانك مركزي تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسكوني شهر تهران در مردادماه سال 1397 به 12 هزار واحد مسكوني رسيد كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب 11.2 و 33.2 درصد كاهش نشان مي‌دهد.

اما نكته جالب اين گزارش نيز اين است كه در مرداد ماه متوسط قيمت خريد و فروش يك متر مربع زيربناي واحد مسكوني معامله شده از طريق بنگاه هاي معاملات ملكي شهر تهران 74 ميليون ريال بود كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب 6.1 و 62.1 درصد افزايش نشان مي‌دهد.

از ميان مناطق 22 گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 13.3 درصدي از كل معاملات، بيشترين تعداد قراردادهاي مبايعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنين مناطق 4 و 2 به ترتيب با سهم‌هاي 9.7 و 8.4 درصد در رتبه‌هاي بعدي قرار گرفته اند.
بيشترين رشد متوسط قيمت در اين ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 5 معادل 81.8 درصد و كمترين ميزان رشد به منطقه 12 معادل 25.3 درصد تعلق دارد.

بيشترين متوسط قيمت يك متر مربع زيربناي مسكوني نيز معادل 15 ميليون و 760 هزار تومان به منطقه 1 و كمترين آن با 3 ميليون و 110 هزار تومان به منطقه 18 تعلق داشته است.اين ارقام نشان مي دهد كه نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 59.3 و 37.4 درصد افزايش داشته است.

به هر حال برخي كارشناسان مسكن معتقد هستند كه رشدي كه در قيمت مسكن در ماه‌هاي ابتدايي سال جاري رخ داد حباب بوده است و به همين دليل است كه معاملات مسكن ۳۰ درصد تنزل پيدا كرده است. پس افت قيمت‌ها در آينده نزديك نبايد دور از ذهن باشد

گزارش اشکال Top