با سقوط ارزش لیر نقدینگی ها به سمت مسکن رفت

سقوط ارزش پول ترکیه باعث شده تا جذابیت خرید مسکن توسط سرمایه گذاران حوزه اطراف خلیج فارس در این کشور دو برابر شود.

سقوط ارزش لير تركيه باعث شده تا سرمايه گذاران خارجي از كشورهاي اطراف حوزه خليج فارس به خريد آپارتمان در استانبول و ديگر نقاط تركيه رو بياورند. در همين حال كاهش ۴۰ درصدي لير در برابر تركيه از ابتداي سال جاري ميلادي تاكنون به دليل اختلافات سياسي ميان آنكارا و واشنگتن منجر شده تا سرمايه گذاران منطقه اي از اين فرصت نهايت استفاده را ببرند.
به گفته برخي از فعالان در حوزه مِلك و مسكن تركيه، مراجعه متقاضايان براي خريد مسكن در بنگاه هاي مستغلات به بيش از ۲ برابر رسيده و متجاوزه از ۵ هزار نفر در روز است. در حال حاضر، بيشتر علاقمندان به املاك در تركيه از عربستان سعودي، اردن، عراق، تونس و ديگر كشورهاي خاور ميانه هستند. همچنين انتظار مي رود با تثبيت لير، تقاضا براي خريد مسكن در تركيه توسط سرمايه گذاران خارجي دو برابر شود، چون در حال حاضر برخي از آنها منتظر تثبيت لير تركيه و انجام سرمايه گذاري در اين كشور هستند.
بر همين اساس اداره آمار تركيه اعلام كرد در سه ماه نخست سال ۲۰۱۷ ميلادي تعداد ۴ هزار و ۳۱۶ ثبت فروش مسكن به سرمايه گذاران خارجي ثبت شده است؛ در حالي كه اين رقم براي مدت زمان مشابه در سال جاري ميلادي ۵ هزار و ۳۶۷ معامله ثبت شده است. بر پايه اين گزارش، اداره آمار تركيه اعلام كرد افزايش فروش مسكن در تركيه در سال ۲۰۱۷ ميلادي در مقايسه با سال قبل از آن ۲۲ درصد جهش نشان مي دهد.
 
منبع: ايبنا

گزارش اشکال Top