نرخ اجاره‌ به قیمت اوایل تیر برگشت منبع

با این وجود تحقیقات میدانی حاکی است از چند روز گذشته نرخ رهن و اجاره پیشنهادی آپارتمان‌های مسکونی نسبت به تیر ماه قدری کاهش یافته است. این موضوع را نمی‌توان به کاهش قیمت ارز و سکه نسبت داد؛ چراکه روند کاهشی در این بازار‌ها پایدار نماند و روز پنج‌شنبه مخدوش شد. مشاوران املاک معتقدند افزایش اجاره‌بها در بازار مسکن سقف دارد و بر خلاف بازار خرید و فروش، ظرفیت حبابی شدن را ندارد؛ چراکه اگر اجاره‌ها از حد قدرت خرید متقاضیان مسکن اجاری فراتر رود، عملا آپارتمان‌های اجاری خالی خواهد ماند.

اگرچه با شروع فصل تابستان بهاي اجاره پيشنهادي موجران با شيب تندي افزايش يافت و انتظار افزايش چشمگير اجاره‌بها مستاجران را به دردسر انداخت، اما آپارتمان‌هايي كه در چند روز اخير در بازار اجاره فايل شده‌اند، بهاي مناسب‌تري نسبت به نيمه اول تير ماه دارند.

به گزارش دنياي اقتصاد، اگرچه تورم سبد كالا‌هاي مصرفي خانوار در تير ماه همچنان كمتر از ۱۵ درصد باقي ماند، اما شوك قيمتي شديد در بازار ارز و سكه طي يكي دو ماه اخير موجب شد فروشندگان مسكن بنا را بر افزايش قيمت همپاي ساير بازار‌ها بگذارند و اين وضعيت به بازار اجاره نيز سرايت كرد. افزايش سرسام‌آور اجاره‌بهاي پيشنهادي موجران اگرچه در زمان عقد قرارداد‌هاي نهايي قدري تعديل مي‌شد، اما باز هم روال قيمت‌گذاري املاك اجاري در بازار تغييري نكرد. با اين وجود تحقيقات ميداني حاكي است از چند روز گذشته نرخ رهن و اجاره پيشنهادي آپارتمان‌هاي مسكوني نسبت به تير ماه قدري كاهش يافته است.

اين موضوع را نمي‌توان به كاهش قيمت ارز و سكه نسبت داد؛ چراكه روند كاهشي در اين بازار‌ها پايدار نماند و روز پنج‌شنبه مخدوش شد. مشاوران املاك معتقدند افزايش اجاره‌بها در بازار مسكن سقف دارد و بر خلاف بازار خريد و فروش، ظرفيت حبابي شدن را ندارد؛ چراكه اگر اجاره‌ها از حد قدرت خريد متقاضيان مسكن اجاري فراتر رود، عملا آپارتمان‌هاي اجاري خالي خواهد ماند. از اين رو موجران براي اينكه در تابستان بتوانند ملك خود را اجاره دهند، ناگزير هستند سقف افزايش اجاره‌بها را به شكل نسبي با توان مالي مستاجران تنظيم كنند. اين موضوع سبب شده فايل‌هاي اجاره به ويژه در مناطق مصرفي بازار مسكن طي چند روز اخير افزايش يابد.

گزارش اشکال Top