نگاه مستاجران به کاهش نرخ ارز

کارشناسان معتقدند کاهش نرخ ارز در صورتی که بر کاهش قیمت برخی از نهاده های ساختمانی اثر مستقیم داشته باشد، می تواند با متعادل کردن قیمت تمام شده تولید مسکن، منجر به افت قیمت مسکن شود.

به گزارش مهر در حالي كه بسياري از سياست گذاران حوزه مسكن اثرگذاري نوسانات بازارهاي ارز و سكه بر جهش قيمتي مسكن را توجيه پذير نمي دانند، برخي مسئولان بخش اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي افزايش قيمت مسكن در ماه هاي گذشته را ناشي از تلاطمات ارزي معرفي كردند.

پروانه اصلاني، معاون مديركل دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي هفته گذشته در گفت‌وگو با مهر درباره اثرگذاري بازار مسكن از بازارهاي موازي اظهار كرد: ديدگاهي كه مخالف برهم‌كُنشي قيمت ارز بر مسكن است، از جايي ناشي مي‌شود كه برخي معتقدند مسكن كالايي است كه نهاده‌هاي به كار رفته در آن وارداتي نيست و در داخل توليد مي‌شود؛ بنابراين تحت تأثير نرخ ارز قرار نمي‌گيرد. اين در حالي است كه قيمت مسكن، هم به لحاظ وارداتي بودن برخي نهاده‌هاي آن و هم از نظر سرمايه‌اي بودن، تحت تأثير نوسانات ارزي قرار مي‌گيرد.

با اين توصيف، با آغاز روند كاهشي نرخ ارز در پي اعلام سياست هاي جديد ارزي دولت، اين سؤال پيش مي آيد كه آيا قيمت مسكن نيز كاهش خواهد يافت يا خير؟

بسياري از كارشناسان اقتصاد مسكن معتقدند اگر اين روند كاهشي ارز، سبب كم شدن قيمت تمام شده توليد مسكن از طريق ارزانتر شدن نرخ نهاده هاي ساختماني شود، نرخ مسكن نوساز را در روند ثابتي نگه مي دارد.

عبده تبريزي: اثرگذاري مستقيم نوسانات ارز بر بازار مسكن تصور اشتباهي است

حسين عبده تبريزي مشاور وزير راه و شهرسازي در تأمين مالي در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره اثرگذاري كاهش قيمت ارز بر قيمت مسكن اظهار كرد: درك بازار اين است كه مردم فكر مي كنند قيمت زمين و مسكن هم با قيمت ارز بايد بالا و پايين شود. درست است كه وقتي قيمت ارز بالا مي رود، قيمت برخي ديگر از كالاها از جمله مسكن هم افزايش مي يابد اما بايد توجه كنيم زمين و مسكن كالاي قابل معامله (Tradeable) و خريد و فروش نيست.

وي ادامه داد: با بال و پايين شدن قيمت دلار، قيمت خودرو هم دچار نوسان مي شود چون خودرو كالايي است كه مي توان آن را وارد يا صادر كرد. اما زمين و مسكن كالايي هستند كه واردات و صادرات ندارند.

عبده تبريزي افزود: بنابراين اين توقع كه قيمت زمين و مسكن عينا با بالا و پايين شدن قيمت ارز، از آن تقليد كند، به نظر من تصور درستي نيست. اينگونه نيست كه اگر نرخ ارز دو برابر شود، قيمت مسكن هم دو برابر مي شود.

مشاور وزير راه و شهرسازي يادآور شد: وقتي نرخ ارز افزايش مي يابد، قيمت آن بخش از مصالح ساختماني كه به ارز وابسته است افزايش مي يابد، قيمت مسكن هم كمي افزايش مي يابد اما نه به همان نسبت تغييرات قيمت دلار.

تيمور رحماني: جذابيت بازار ارز كم شود، مسكن گرانتر خواهد شد

تيمور رحماني عضو هيئت علمي دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره برهم كنشي ارز و مسكن تصريح كرد: كاهش نرخ ارز بر قيمت مسكن تأثير معكوس دارد به اين معنا كه افزايش نرخ ارز سبب گرانتر شدن مسكن مي شود.

وي ادامه داد: قيمت مسكن كمي قبل از آغاز نوسانات ارزي، افزايش خود را از آذرماه سال قبل شروع كرده بود؛ گرانتر شدن مسكن به دليل رشد نقدينگي است كه سبب «هُل دادن» قيمت ها به سمت بالا مي شود.

اين اقتصاددان گفت: مسكن در آغاز راه افزايش قيمت ها بود كه شرايط اقتصاد كشور باعث شد كه بخش زيادي از نقدينگي به سمت بازار سكه و ارز هجوم بياورد، و اتفاقا هم رشد قيمت و هم تعداد معاملات مسكن تا حدودي متوقف شد. حال كه خيلي ها از سكه و ارز به عنوان بازارهاي سودده نااميد مي شوند، به بازارهاي سهام و مسكن رو مي آورند. بنابراين بايد در انتظار رشد قيمتي سهام و مسكن باشيم.

گراني مسكن به خاطر رشد نقدينگي بود نه افزايش نرخ ارز

وي توضيح داد: وقتي نرخ ارز افزايش مي يابد، از طريق افزايش هزينه هاي توليد بر قيمت مسكن هم اثر گذاشته و قيمت مسكن بالا مي رود. ازآنجايي كه اين افزايش قيمت، عمدتا به واحدهاي مسكوني جديد تعلق مي گيرد، درنتيجه گرانتر شدن مسكن ارتباطي به افزايش مصالح و نهاده هاي ساختماني ندارد لذا افزايش تقاضا است كه سبب گراني مسكن مي شود.

به گفته استاد اقتصاد دانشگاه تهران، با توجه به اينكه افزايش تقاضاي خريد مسكن، از افزايش نقدينگي سرچشمه مي گيرد، حال اگر راه اين نقدينگي از ورود به ارز و سكه متوقف شود خود به خود مسكن را جايگزين مي كند.

رحماني افزود: كار چنداني نمي توان براي مقابله با حركت نقدينگي به سمت مسكن و درنتيجه گرانتر شدن آن انجام داد بهتر هم هست كه جلوي آن را نگيريم، چون حركت نقدينگي به سمت مسكن بهتر از حركت آن به سمت ارز و سكه است.

وي با اشاره به افت شديد سرمايه گذاري در مسكن طي چند سال گذشته، گفت: كاهش سرمايه گذاري در مسكن مي تواند در آينده اجاره بها را به شدت تحت تأثير قرار دهد بنابراين شايد حركت نقدينگي به سمت مسكن كمك كند تا حدودي سرمايه گذاري در اين بخش از نظر ساخت و ساز هم بيشتر شود.

گزارش اشکال Top