رهن کامل در پایتخت چند؟

با شروع مرداد تعداد فایل‌های عرضه شده برای «رهن کامل» در بازار آپارتمان‌های اجاری قدری افزایش یافته و به دنبال آن تعداد قراردادهای از این جنس نیز رو به رشد است.

به گزارش «اقتصادنيوز»، تلاطم در بازار اجاره طي ماه گذشته كه به زعم برخي از كارشناسان حتي از تلاطم قيمتي در بازار مسكن نيز بيشتر بوده است، سبب شد بسياري از مستاجران از يافتن آپارتمان اجاري متناسب با بودجه خود ناتوان باشند. اگرچه با شروع تابستان تعداد فايل‌هاي اجاري در بازار مسكن با ازدياد چشمگير روبه‌رو شد، اما در عين حال از آنجا كه عمده اين آپارتمان‌ها با نرخ‌هاي بيش از حد انتظار مستاجران فايل شده بود، عملا مستاجران را با چالش مالي روبه‌رو كرد.

تحقيقات ميداني از وضعيت بازار اجاره نشان مي‌دهد بسياري از آپارتمان‌هاي اجاري كه با قيمت‌هاي گزاف فايل شد، در تير ماه يا با تعديل قيمت به اجاره رفت يا اينكه به‌عنوان فايل رسوبي در بازار باقي ماند. در نتيجه موجران به اين نتيجه رسيدند كه قيمت‌هاي پيشنهادي رهن و اجاره را در ماه مياني تابستان قدري تعديل كنند تا فرصت طلايي فصل نقل و انتقالات ملكي را از دست ندهند. در جريان تعديل نسبي اجاره‌بهاي پيشنهادي، تعداد فايل‌هاي عرضه شده به‌صورت رهن كامل نيز افزايش يافته است، البته اكثر اين فايل‌ها با قيد «قابل تبديل» فايل شده‌اند؛ به اين معنا كه موجران هم آمادگي دريافت وجه نقد و احتمالا سرمايه‌گذاري در بازارهاي گوناگون را دارند و هم از اينكه يكدرآمد مستمر ماهانه در قالب اجاره‌بها داشته باشند، استقبال مي‌كنند.

 

07-02

گزارش اشکال Top