هیچ برنامه ای برای جذب نقدینگی وجود ندارد

با توجه به چهار برابر شدن میزان نقدینگی در ایران طی سال‌های اخیر و همچنین اضافه شدن روزانه هزار میلیارد تومان به آن، باید زمینه‌های سودآور و جذاب برای جذب این پول‌های سرگردان فراهم شود؛ اما به گفته رییس سابق اتاق بازرگانی تهران، تاکنون الگوهای اقتصادی مناسبی تعریف نشده و واحدهای بزرگ و پیشران ملاک قرار گرفته‌اند و واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در حاشیه بوده‌اند.

آخرين آمارها از اين حكايت دارد كه حجم نقدينگي در پايان سال گذشته به ۱۵۳۰ هزار ميليارد تومان رسيده كه افزايش بيش از ۲۸۰ هزار ميليارد توماني نقدينگي را نسبت به ابتداي همان سال نشان مي‌دهد.

روند رو به رشد نقدينگي طي سال‌هاي گذشته و البته سرگرداني آن در برخي مواقع موجب سرازير شدن آن به بازارهايي از جمله مسكن، ارز و طلا مي‌شود؛ اتفاقي كه اخيرا در بازار ارز و طلا افتاد و باعث برهم زدن عرضه و تقاضا در اين بخش‌ها و نهايتا افزايش كاذب قيمت‌ها شده است. پول‌هايي كه اكنون براي ايران دردسرساز شده‌اند؛ به گونه‌اي كه رييس اتاق بازرگاني تهران بزرگ ترين بحران فعلي را نقدينگي دانسته و اعلام كرده كه روزانه حدود هزار ميليارد تومان به اين نقدينگي اضافه مي‌شود.

اكنون براي ساماندهي اين ميزان نقدينگي راهكارهايي از سوي دست‌اندركاران مطرح شده است و يحيي آل‌اسحاق - رييس سابق اتاق بازرگاني تهران - در اين باره به ايسنا، گفت: از مشكلات حال حاضر اقتصاد ايران  و افزايش نقدينگي را، نبود تعادل بين گردش اقتصاد و حجم پول دانست و اظهار كرد: بهترين راه براي ايجاد تعادل در اين بخش، جهت گيري به سمت توليد است، چراكه اگر اين حجم از پول به سمت توليد برود، باعث اشتغال و رشد توليد مي‌شود كه اجراي اين راهكار نيازمند توجه ويژه دولت است.

به گفته وي، در حال حاضر حجم نقدينگي و درصد رشد آن نسبت به چند سال گذشته و نسبت به رشد تورم، بالاست. اين در حالي است كه در ماه‌هاي اخير نيز با شدت گرفتن نوسانات بازار ارز، سرگرداني نقدينگي و حجم بالاي آن موجب شد تقاضا براي ورود به بازار ارز براي خريد دلار بالا رود و اقتصاد كشور در سمت وسويي نامناسب قرار گيرد.

آل‌اسحاق با بيان اينكه يكي از پايه‌هاي حوزه هاي مختلف اقتصاد، نقدينگي است، اظهار كرد: طي چند سال گذشته نقدينگي چند برابر شده و از حدود ۵۶۰ هزار ميليارد تومان به ۱۵۰۰ هزار ميليارد تومان رسيده است.

اين عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران تاكيد كرد: اين حجم عظيم از نقدينگي بايد در فضاي اقتصادي كشور به صورت متعادل در چرخش باشد و در سمت و سويي مناسب قرار بگيرد. در غير اين صورت اين نقدينگي هر روز به يك سو از جمله بازار ارز، سكه، مسكن، خودرو و ... كشيده مي‌شود كه آثار مخرب برجاي مي‌گذارد.

رييس سابق اتاق بازرگاني تهران بيان كرد: از ديگر راهكارهاي اساسي كه باعث هدايت اين حجم از نقدينگي ها به سمت و سوي درست مي‌شود، اين است كه صنايع كوچك و متوسط كه در آنها حداكثر ۵۰ نفر اشتغال دارند و ۹۴ درصد بخش صنعت را تشكيل مي‌دهد مورد توجه قرار گيرد.

وي افزود: اين در حالي است كه كمترين حجم نقدينگي در اختيار واحدهاي كوچك قرار مي گيرد؛ چراكه بانك ها ۸۰ درصد از حجم نقدينگي، اعتبارات و تسهيلات‌شان را به واحدهاي بزرگ ارائه مي كنند و اين واحدها عمدتا با مشكل سرمايه در گردش روبرو هستند.

آل اسحاق تصريح كرد: اگر سياست هاي كلي به سمت توليد نباشد، پول‌ها يا به ارز تبديل و از كشور خارج مي‌شوند كه خروج سرمايه است يا وارد بازارهاي سكه، مسكن و ... مي‌شود كه فاجعه بار است. همچنين ممكن است حجم نقدينگي وارد كارهاي خدماتي شود كه كشش ندارد؛ بنابراين بهترين راهكار اين است كه نظام پولي و بانكي براي واحدهاي كوچك و متوسط صنعتي، فرصت و امكان استفاده بيشتر قائل شود.

رييس سابق اتاق بازرگاني تهران اظهار كرد: مردم به دنبال اين هستند كه پول‌شان را به گونه‌اي سرمايه‌گذاري كنند كه ارزشش حفظ شود؛ لذا دولت بايد زمينه‌هايي از توليد و اشتغال فراهم كند كه سودآور و جذاب باشد؛ اما تاكنون الگوهايي كه در مدل اقتصادي كشور اعمال ‌شده واحدهاي بزرگ و پيشران همچون پتروشيمي و خودروسازي ملاك قرار گرفته‌اند و واحدهاي كوچك و متوسط در حاشيه بوده‌اند.

به گزارش ايسنا، در راستاي جذب نقدينگي، بانك مركزي چندي پيش دو سياست را در دستور كار قرار داد؛ از سويي پيش فروش سكه را در بهمن‌ماه شروع كرد تا با ايجاد شرايط جذاب و خريد از سوي مردم بخشي از نقدينگي را به سمت بانك مركزي بكشاند و از سوي ديگر اقدامي كرد كه چندان قابل پيش بيني نبود و طي آن پيش فروش اوراق گواهي سپرده را با سود ۲۰ درصد در بانك‌ها عملياتي كرد كه نرخ سود آن پنج درصد بالاتر از نرخ معمول ۱۵ درصد شبكه بانكي براي پرداخت به سپرده‌ها بود؛ اما با اين وجود هنوز سرمايه‌هاي سرگردان و نقدينگي از بازار جمع نشده و راه مناسبي براي جذب آن فراهم نشده است.

انتهاي پيام


منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top