آیا برای خرید خانه عجله کنیم؟

برجام ارتباط چندانی به قیمت مسکن و بازار مسکن ندارد. حتی تشدید تحریم‌ها نمی‌تواند به طرز قابل توجهی قیمت مسکن را جا به جا کند.

در برخي از مناطق تهران، قيمت خانه سر به فلك گذاشته است. برخي از مشاورين املاك خروج آمريكا از برجام را بهانه كرده و به مشتري‌ها مي‌گويند براي خريد خانه بايد عجله كنند تا اوضاع از اين خراب‌تر نشده. اين در حالي است كه فعالان حوزه مسكن معتقدند مردم نبايد براي خريد خانه عجله كنند تا كم كم بازار قيمت‌هاي نجومي را پس زده و به تعادل برسد.

حسام عقبايي نايب رييس اول اتحاديه مشاوران املاك اما در اين باره مي‌گويد: از همان روزهاي ابتدايي توافق برجام، بارها و به رسانه‌هاي محتلف گفتم كه برجام ارتباط چنداني به قيمت مسكن و بازار مسكن ندارد. حتي تشديد تحريم‌ها نمي‌تواند به طرز قابل توجهي قيمت مسكن را جا به جا كند.

عقبايي افزود: قيمت مسكن وابسته به قيمت زمين است. 70 تا 90 درصد قيمت يك واحد مسكوني ناشي از زمين آن است.

او درباره افزايش عجيب قيمت‌ها در ماه ارديبهشت توضيح داد: عده‌اي خودسرانه قيمت‌ها را افزايش داده‌اند. چرا كه ما يك بار در ماه‌هاي بهمن و اسفند 96 در بازار مسكن افزايش قيمت داشتيم و قرار نيست دوباره در ارديبهشت جهش قيمتي داشته باشيم.

عقبايي گفت: به احتمال زياد قيمت‌ها دوباره به بهمن و اسفند 96 باز مي‌گردد و بازار قيمت‌هاي خودسرانه را پس خواهد زد.

نايب رييس اول اتحاديه مشاوران املاك در ادامه به پول نيوز گفت: نمي‌توان اين افزايش قيمت ها را نشان خروج بازار مسكن از ركود دانست. بازار همچنان در ركود است و اين موضوع را آمار هم تاييد مي‌كند. براي مثال ما در فروردين ماه امسال، كاهش حجم معاملات را تجربه كرده ايم.

گفتني است بررسي هاي ميداني خبرنگار پول نيوز نشان مي دهد كه در برخي محدوده هاي تهران قيمت مسكن به طرز عجيبي بالا رفته است. براي مثال يك آپارتمان نوساز در نيرو هوايي محله پيروزي تهران با قيمت هر متر مكعب بين 7 تا 9 ميليون معامله مي شود و قيمت هر متر مكعب آپارتمان نوساز حوالي بلوار فردوس تهران به 10 ميليون تومان رسيده است. به نظر مي رسد قيمت خانه هاي نوساز در برخي مناطق شهر تهران تا 40 درصد افزايش يافته اما در بافت هاي فرسوده نرخ ها رشد چنداني را تجربه نكرده است.

 

گزارش اشکال Top