اجاره بهای مسکن سال ۹۷ چقدر افزایش می‌یابد؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: باید در جواب تصورات برخی از فروشنده‌ها و یا متقاضیان خرید مسکن بگوییم که هیچ اتفاق خاصی و یا جهش قیمت مسکن در سال آینده نخواهیم داشت.

امسال با توجه به برخي از نوسانات كه در اقتصاد كشور ايجاد شد قيمت مسكن دستخوش تغييرات شد. مصطفي قلي‌خسروي در پاسخ به اين سؤال كه آيا با توجه به اينكه گفته مي‌شود رشد قيمت مسكن در سال آينده در حد نرخ تورم و يا ۲ درصد بيشتر از آن خواهد بود، آيا اجاره بها نيز در همين حد خواهد كرد گفت: اجاره بها همواره تابع قيمت مسكن بوده است و از آنجا كه پيش‌بيني مي‌شود قيمت مسكن در سال آينده در حد نرخ تورم و يا ۲ درصد بيشتر از شاخص تورم باشد رشد اجاره بها نيز در همين حد خواهد بود.

وي با اشاره به اينكه برخي تصور مي‌كنند كه سال آينده جهش قيمت مسكن خواهيم داشت، اظهار داشت: بايد در جواب تصورات برخي از فروشنده‌ها و يا متقاضيان خريد مسكن بگوييم كه هيچ اتفاق خاصي و يا جهش قيمت مسكن در سال آينده نخواهيم داشت.

خسروي اضافه كرد:‌علاوه بر تعيين كننده بودن قيمت مسكن بر نرخ اجاره بها عرضه و تقاضا نيز در بالا رفتن نرخ اجاره تاثير دارد، بنابراين اميدواريم سال آينده در فصل نقل و انتقالات تعداد مستاجران افزايش نيابد.به گفته وي، هر زمان كه تقاضا بيش از عرضه باشد بحران ميان مالك و مستاجر رخ مي‌دهد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك در پاسخ به اين سوال كه چرا آمار معاملات مسكن در اسفندماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش يافته است، خاطرنشان كرد: برخي تصور مي‌كنند كه قرار است اتفاق خاصي از لحاظ قيمتي در بازار مسكن در سال آينده رخ دهد، بنابراين منتظر مانده‌اند و همين موضوع باعث شد تا حدودي معاملات مسكن در ماه جاري كاهش يابد.

وي افزود: البته افزايش نرخ ارز و طلا نيز باعث شد تا برخي از خريد و فروش مسكن خودداري و به سمت اين بازارها كشيده شوند.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

گزارش اشکال Top