مسکن سال ۹۷ چقدر گران می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نیاز کشور به ساخت ۹ میلیون واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۵ پیش بینی خود را از میزان افزایش قیمت مسکن در سال ۹۷ اعلام کرد.

حامد مظاهريان در همايش سراسري انبوه‌سازان از پيگيري اصلاح قانون پيش‌فروش ساختمان توسط دولت و مجلس خبر داد و اظهار كرد:

بر اساس آمار حدود 30 درصد تشكيل سرمايه ثابت سهم مسكن است. وي با اعلام اين‌كه با وجود اجراي طرح مسكن مهر سهم دولت از سرمايه‌هاي صورت گرفته در حوزه مسكن كمتر از 3 درصد بوده است، افزود: در حال حاضر حدود 24 ميليون خانوار و 27 ميليون واحد مسكوني در كشور داريم كه اين مسئله حكايت از روند مطلوب ساخت و ساز مسكن دارد.

معاون امور مسكن و ساختمان وزير راه و شهرسازي با اشاره به اين‌كه 2.6 ميليون واحد مسكوني خالي از سكنه در كشور داريم، گفت: در عين حال حدود 2 ميليون واحد نيز خانه‌هاي دوم هستند كه كمتر از شش ماه در سال از انها استفاده مي‌شود. مظاهريان با تاكيد بر اين‌كه مقايسه تعداد خانوار و تعداد واحدها نشان مي‌دهد واحدهاي مسكوني مطابق الگوي مصرف توليد نشده و براي سفته‌بازي بوده است، تصريح كرد: بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته تا سال 1405 تعداد خانوارهاي كشور با افزايش 5 ميليوني به 29 ميليون خانوار و جمعيت شهرنشيني به 79 درصد افزايش مي‌يابد، از اين رو مسكن مشكل آينده شهرها خواهد بود. وي با بيان اين‌كه تا 9 سال آينده (1405) بايد 9 ميليون واحد مسكوني در كشور ساخته شود از تمركز دولت بر بافت‌هاي فرسوده براي اين كار خبر داد و گفت:‌ پيش بيني مي‌شود ميزان افزايش قيمت مسكن در سال آينده حداكثر 2 درصد بيشتر از نرخ تورم باشد.

 

گزارش اشکال Top