مسکن هم‌ردیف بازار پول قرار گرفت

رسیدن میزان رشد قیمت مسکن شهر تهران به ۱۵ درصد در آذرماه امسال نشان می‌دهد بازده سرمایه در این بخش هم‌اکنون با میزان سود بانکی برابری می‌کند.

در ۹ ماهه امسال شرايط رشد چهار بازار موازي يعني بورس، سكه، دلار و مسكن حاكي از آن است كه بورس ۲۷ درصد، سكه ۱۵.۵ درصد، دلار ۱۱.۸ درصد و مسكن ۸ درصد رشد را تجربه كرده‌اند. اما موضوع اساسي آن است كه بخش مسكن از ابتداي پاييز روند پرشتاب‌تري به خود گرفته است. به طوري كه مهرماه ۸.۷ درصد، آبان ماه ۱۰.۹ درصد و آذرماه ۱۵ درصد افزايش نقطه به نقطه قيمت را تجربه كرد و پيش‌بيني مي‌شود با ادامه‌ي اين روند وضعيت جذب سرمايه و اشتغال در اين بخش افزايش پيدا كند.

طي ۵۴ ماه قبل از مهرماه امسال، سرمايه‌گذاري در بازار مسكن توجيه اقتصادي نداشت؛ چرا كه در تمام طول اين مدت رشد قيمت مسكن پايين‌تر از نرخ تورم عمومي و در بسياري ماه‌ها پايين‌تر از تورم نقطه به نقطه قرار مي‌گرفت. اما از ابتداي مهرماه، همزمان با كاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانكي به ۱۵ درصد شاهد رشد مناسب قيمت مسكن شهر تهران بوديم و در آذرماه اين ميزان به ۱۵ درصد رسيد. اين رقم هم‌اكنون با نرخ سود سپرده‌هاي بانكي برابري مي‌كند. با افزايش بازدهي بخش مسكن در ماه هاي آينده احتمال خروج سرمايه‌هاي بلوكه شده در سيستم بانكي و ورود آن به حوزه ساخت و خريد مسكن وجود دارد.

بعد از اينكه بخش مسكن رشد منفي ۱۴ درصد را در سال گذشته تجربه كرد، در زمستان ۱۳۹۵ به رشد ۴ درصد رسيد و سپس در هفت ماهه ابتداي سال جاري رشد ۶.۲ درصد را تجربه كرد. شرايط موجود حاكي از آن است كه برخي اقدامات دولت براي كمك به تقاضاي مسكن از جمله كاهش نرخ سود تسهيلات مسكن يكم به ۹.۵ درصد و اوراق "تسه" به ۱۷.۵ درصد تاثير نسبي بر بازار مسكن داشته و باعث افزايش ۶.۳ درصدي تعداد معاملات و افزايش ۶.۵ درصدي قيمت مسكن در هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است.

از سوي ديگر با توجه به اينكه بخش مسكن با ۳۰۰ حرفه و صنعت در ارتباط است رونق اين بخش مي تواند تاثير مثبتي در عملكرد بخشهاي مرتبط داشته باشد. بخش مسكن با پايان دولت دهم به دليل عملكرد اقتصادي آن دولت كه تاثير خود را بر جهش قيمت دلار از ۹۰۰ تومان به حدود ۴۰۰۰ تومان، افزايش نرخ تورم به ۴۰.۴ درصد، افزايش قيمت نهاده هاي ساختماني، رشد ۷۰۰ درصدي قيمت زمين و ۵۰۰ درصدي قيمت مسكن گذاشت، وارد ركود شد كه هنوز به طور كامل به رونق نرسيده اما نشانه هاي پيش رونق آن در نيمه اول سال جاري بروز يافت.

فروردين ماه امسال تاثير شرايط انتخاباتي منجر به كاهش ۸.۵ درصدي معاملات مسكن شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل شد، در ارديبهشت ماه ۶.۴ درصد رشد كرد، در خردادماه ۰.۸ درصد كمتر شد، در ماه آغازين فصل تابستان نيز معاملات ۲.۵ درصد كمتر از مدت مشابه سال قبل بود، در مردادماه ۶.۲ درصد بالاتر قرار گرفت، در شهريورماه شاهد افزايش ۹.۷ درصدي بوديم، در مهرماه رشد ۳۴.۴ درصدي تعداد معاملات نسبت به ماه مشابه قبل به ثبت رسيد، در آبان ماه معاملات مسكن ۱۸.۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزايش يافت و در آذرماه ديديم كه معاملات مسكن شهر تهران ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بالا رفت. شرايط موجود حاكي از آن است بعد از نوسانات بهاري، گروه موسوم به متقاضيان تجهيز شده به تسهيلات "تسه" و "مسكن يكم" در تابستان وارد بازار مسكن شده‌اند كه به رشد تدريجي معاملات كمك كرده‌اند.

از سوي ديگر بجز بانك مركزي، دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي نيز ماهيانه به صورت جداگانه گزارش تحولات بازار مسكن شهر تهران را ارايه مي كند. طبق گزارش آذرماه اين وزارتخانه، در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۶ قيمت مسكن شهر تهران ۴.۹۹ ميليون تومان در هر متر مربع بوده كه ۱۳.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۵ افزايش يافته است. معاملات نيز ۱۷ هزار و ۹۸۵ مورد بود كه نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد ۵۲.۴ درصدي را نشان مي‌دهد. حجم ريالي مبايعات انجام‌شده شهر تهران در آذرماه هشت هزار و ۴۱۰ ميليارد تومان بوده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۳۱ و ۷۶.۴ درصد رشد را نشان مي‌دهد. اين اعداد حاكي از آن است كه قيمت مسكن در آذرماه ۶ درصد بالاتر از نرخ تورم نقطه به نقطه قرار گرفته است.

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top