زلزله‌زدگان توان بازپرداخت وام نوسازی را ندارند

حسین زاده گفت: زلزله زدگان توان مالی بالایی نداشته و نمی توانند از پس بازپرداخت این نوع تسهیلات برآیند، از این رو ارائه وام به بن بست رسیده است.

عبدالكريم حسين زاده عضو كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي  با انتقاد از وضعيت فعلي بازار مسكن و سياست هاي به بن بست رسيده دولت ها در خانه دار كردن مردم، گفت: مجلس در سنوات گذشته براي تامين مسكن اقشار مختلف جامعه قانون مصوب كرده و دولت هاي مختلف نيز مدل ها و الگوهاي مختلفي براي اجرايي كردن اين قانون داشته اند.

عضو كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينكه تا برنامه جامع و كامل در حوزه مسكن نداشته باشيم نمي توانيم مسائل و مشكلات پيرامون خانه دار كردن افراد فاقد مسكن را به صورت كامل حل كنيم، افزود: تسهيلات دهي در حوزه مسكن تنها بخشي از اين مشكلات را مرتفع مي كند، در حاليكه اين سياست  نتوانسته اين بازار را ساماندهي كند.

نماينده مردم نقده و اشنويه در مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به تجربه برخي كشورهاي پيشرفته براي خانه دار كردن اقشار متوسط و ضعيف جامعه، تصريح كرد: بسياري از كشورها براي خانه دار كردن اقشار متوسط و ضعيف خود اقدام به پرداخت يارانه مسكن كرده اند تا به اين ترتيب فاصله بين قيمت تمام شده مسكن با قيمت بازار را به زوج هايي كه براي بار اول صاحب خانه مي شوند يارانه بدهند.
ضرورت تعريف الگويي مشخص براي پرداخت يارانه جهت خانه دار كردن مردم

وي با تاكيد بر اينكه براي پرداخت يارانه به مسكن بايد الگوي مشخصي در اين باره تعريف شود تا بر اساس آن افراد صاحب خانه شوند، گفت: متاسفانه در سال هاي اخير تسهيلات بانكي نتوانسته پاسخگوي تامين نياز اقشار مختلف براي خريد خانه باشد.

اين نماينده مردم در مجلس دهم، با اشاره به زلزله اخير غرب كشور و تخريب برخي از واحدهاي مسكن مهر، افزود: واحدهاي مسكن مهر نيز با تسهيلات بانكي ساخته و تحويل صاحبانشان شده اكنون نيز كه در زلزله اخير اين واحدها آسيب ديده اند با تصميم دولت بار ديگر نيز مقرر شده وام نوسازي به اين واحدها اعطا شود كه به طور حتم صاحبان اين واحدها كه توان مالي بالايي نيز ندارند، نمي توانند از پس بازپرداخت اين نوع تسهيلات برآيند از اين رو ارائه وام به بن بست رسيده است.

حسين زاده با بيان اينكه براي ساماندهي بازار مسكن و خانه دار كردن اقشار متوسط و ضعيف جامعه بايد مطالعات تطبيقي دقيقي انجام شود، افزود: استفاده از سياست هاي موفق كشورهاي پيشرفته و معادل سازي آن مي تواند در اين زمينه ما را ياري كند.

وي با تاكيد بر اينكه بسياري از كشورهاي پيشرفته با پرداخت يارانه سعي در خانه دار كردن اقشار متوسط و ضعيف جامعه خود داشته اند، تصريح كرد: الگو هاي مختلف در زمينه خانه دار شدن مردم بايد مطالعه شود تا به اين ترتيب بهترين الگوي ممكن كه با شرايط اجتماعي، فرهنگي، سياسي و اقتصادي ما همخواني داشته باشد انتخاب شود.
تسهيلات مسكن پاسخگوي اين حوزه نبوده است

اين نماينده مردم در مجلس دهم، با بيان اينكه اكنون تسهيلات دهي در حوزه مسكن در كشور ما نتوانسته پاسخگوي نياز حاضر باشد، گفت: دولت ها بايد با ريشه يابي و آسيب شناسي علت عدم توفيق سياست هاي اتخاذ شده سعي در نتيجه بخش شدن برنامه هاي آتي كنند.

عضو كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي، با انتقاد از هدر رفت تسهيلات بانكي، افزود: متاسفانه توزيع اعتبارات و تسهيلات بانكي صحيح نبوده و وام مسكن به افراد داراي مسكن رسيده است در حالي كه افرادي سرپناهي نداشته اند موفق به اخذ وام نيز نشده اند.

 


منبع: افكار نيوز

گزارش اشکال Top