مسکن امسال وارد دوره رونق می‌شود

مسکن امسال با رکود خداحافظی می‌کند. مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار حمل‌و‌نقل می‌گوید: اقتصاد ایران وارد دوره رونق شده است و آمارها رونق تمام بخش‌های اقتصادی را تأیید می‌کند اما بخش مسکن تنها بخشی است که بازمانده رکود است و پیش‌بینی می‌شود امسال این حوزه نیز وارد دوران رونق شود.

اين استاد دانشگاه علامه طباطبايي در اين زمينه توضيح داد: با رونق اقتصاد در اين بخش، صنايعي كه به صنعت ساخت و ساز وابسته‌اند نيز درگير رونق مي‌شوند و در نتيجه رشد اقتصادي امسال ايران تضمين مي‌شود.

وي با تأكيد بر اينكه بازار مسكن ايران در سال‌هاي گذشته تحت تأثير كاهش قدرت خريد مردم با ركود مواجه شد، ادامه داد: سياست‌هاي دولت يازدهم در سال‌هاي اخير سبب شد طبقه متوسط ايران بار ديگر تقويت شده و شرايط مساعد تري را داشته باشند.

از سوي ديگر دولت تجهيز قدرت خريد مردم از طريق پس‌انداز خود در بهبود شرايط مؤثر افتاده است. او با اشاره به اينكه مراقبت از انفجار قيمتي لازم است در دستور كار قرار گيرد، گفت: اقتصاد ايران در سال‌هاي گذشته از انفجار قيمت مسكن متاثر شد و هنوز اثرات آن رشد انفجاري در عرصه‌هاي اقتصادي پابرجاست از اين رو رشد دوباره قيمت‌ها به شكل بيمارگونه به هيچ روي نمي‌تواند به سود اقتصاد ايران باشد.

اما علاوه  بر توضيحات اين استاد دانشگاه گزارش‌هاي بانك مركزي نيز نشان مي‌دهد اقتصاد ايران در ماه‌هاي اخير با افزايش محسوس خريداران مسكن روبه‌روست و اين امر همراه بار شد ملايم قيمت‌ها مويد آن است كه در شرايط كنوني دوران پيش رونق مسكن از راه رسيده است.  در عين حال بازار اجاره بها نيز در فصل جابه‌جايي با افزايشي در حدود ۱۰ درصدي در قيمت‌ها روبه‌رو بوده است و همين مسئله خود نشان از ثبات و آرامش در اين بازار دارد. 

در سال‌هايي كه خريد و فروش مسكن با ركودي چشمگير مواجه بود، قيمت‌ها در بازار اجاره بها با افزايشي چشمگير روبه‌رو شد. به عبارت ديگر كاهش قدرت خريد و ركود در بازار خريد و فروش مسكن، تأثيري مخرب بر بازار اجاره بها به جا گذاشت و افزايش شديد قيمت‌ها را در پي داشت. اما ثبات در بازار اجاره بها خود نشان از آن دارد كه اقتصاد ايران در بخش مسكن با شرايطي متعدل و ملايم روبه‌روست. 

بررسي‌هاي صورت گرفته نشان مي‌دهد دولت در سال جاري حساب ويژه‌اي بر رونق بخش مسكن و ايفاي نقش اين حوزه درپيشبرد برنامه‌هاي رشد اقتصادي باز كرده است. 

اگر در سال گذشته خودرو توانست بار سنگين رشد اقتصادي را تأمين كند، در سال جاري اين بخش مسكن است كه اين مسئوليت را عهده دار خواهد شد.  توليد مسكن در ايران طي سال‌هاي اخير تحت تأثير كاهش خريد و فروش، روندي كاهشي را تجربه كرد از اين رو به نظر مي‌رسد با ظهور نشانه‌هاي رونق، سرمايه‌گذاري در صنعت ساخت و ساز نيز افزايش يابد. حركت رفت و برگشت معاملات مسكن در تهران طي يك هفته اول بعد از انتخابات رياست‌جمهوري از «تغيير انتظارات» در بازار ملك حكايت دارد.

نتايج تحقيقات ميداني در بازار مسكن نشان مي‌دهد در اوايل هفته گذشته، صحنه معاملات ملك شاهد بازگشت و مراجعه متقاضيان خريد به بنگاه‌ها – بعد از ركود انتخاباتي دو ماه اول سال – شد؛ اما در حال حاضر به‌دليل «تقويت انتظار براي بهتر شدن شرايط اقتصادي» ميل به خريد و فروش مجددا كاهش يافته است.

بررسي‌ها حاكي است سمت تقاضا در بازار مسكن با اطمينان اوليه به «تداوم سياست‌هاي كليدي ۴ سال اخير در حوزه اقتصاد»، هم‌اكنون از بابت تغييرات احتمالي در تيم اقتصادي دولت، نسبت به رخدادهايي همچون «تسهيل شرايط خريد مسكن، ساده‌سازي مسير وام‌دهي در بانك‌ها و اصلاحات در بازار پول» خوش‌بين شده است.

اين انتظارات، در كنار «افت سنتي حجم معاملات مسكن در ماه‌ رمضان» كه همه‌ساله اتفاق مي‌افتد، سبب شده كارشناسان، مسير بازار ملك طي حداقل يك ماه آينده را در قالب سناريوي جديد پيش‌بيني كنند. براساس چشم‌انداز مطرح، حركت رو به جلو به لحاظ رشد معاملات مسكن در هفته‌هاي آتي، بعيد است؛ مگر آنكه‌ محرك‌ جديد وارد بازار شود. تحليلگران‌ در عين حال فرضيه «عقبگرد از پيش رونق به ركود» را رد مي‌كنند. 

يكي از دلايل ركود در بازار مسكن و همچنين صنعت ساخت وساز، در عين كاهش قدرت خريد، راه اندازي پروژه عظيم مسكن مهر بود كه سبب شد بخش مهمي از تقاضا از بازار خارج شود. به عبارت ديگر ايفاي نقش دولت در صنعت ساخت و ساز، خود عاملي براي كاهش ساخت و سازها در ديگر حوزه‌ها تلقي مي‌شود.

پيش‌بيني مي‌شود با ورود بخش مسكن به دوران رونق، اقتصاد ايران موقعيتي متفاوت از گذشته را شاهد باشد. در سال‌هاي گذشته همواره توليد مسكن از تقاضا عقب‌تر بوده و همين امر رشد قيمت‌ها در بازار اجاره بها را شكل داده است اما با ورود اين بازار به دوره رونق احتمالا، روند افزايش اجاره بها در كشور و خصوصا شهرهاي بزرگ مهار خواهد شد.

گزارش اشکال Top