سایت دیوار را روی سرشان خراب می کنم!

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه اپلیکیشن “دیوار” را خراب می کنم، گفت: دیوار از یک سو باعث ضرر به صنف مشاوران املاک شده و از سوی دیگر ریسک معاملات را بالا برده است.

چندي پيش حسام عقبايي اظهار كرد: من به واسطه دفاع از صنف خودم، اپليكيشن ديوار را خراب مي كنم؛ چون مشاوران املاك را حذف كرده است. ۱۲ هزار دفتر مشاور املاك در شهر تهران وجود دارد كه با آگهي هاي سايت ديوار، ضرر مي كنند. در معاملات مسكن نبايد واسطه را حذف كنيم در حالي كه ديوار واسطه را حذف كرده است اما نرم افزارهاي ديگري با مشاوران املاك به شكل مناسبي در ارتباط هستند و اين راه اصولي و صحيح است.

 

وي افزود: ما از ابزارهاي نوين و طرحهاي جديد كه بتواند به روند رشد معاملات كشور و بالا بردن صنايع مرتبط با ساختمان در حوزه ديجيتال و فضاي مجازي كمك كند استقبال مي كنيم.


همچنين عليرضا اشكان – مديرعامل يكي از نرم افزارهاي معروف در اين حوزه افزار – اظهار كرد: نسل بعدي سامانه هاي ارتباطي كه به شفافيت بازار مسكن كمك مي كند در راه ورود به بازار است. اين ايده از سه سال پيش درمشاورين املاك وارد شد. در سايت ما بيش از ۱۵ هزار مشاور دارد و توانسته بستر ارتباطي را به تازگي بين خريداران و املاك برقرار كند.


اشكان يادآور شد: خريد مسكن با دو رويكرد مصرفي و سرمايه گذاري انجام مي شود كه ما سعي كرديم در هر دو بخش در سامانه اطلاعات شفافي راجع به محلات تهران ارائه دهيم و از سوي ديگر فروشنده اي در اين سامانه وجود ندارد. يعني تمام املاك شناسنامه دار هستند و توسط اتحاديه تاييد شده است لذا خيال مشاوران املاك مي تواند راحت باشد كه در اين سامانه اطلاعات درست را از افراد درست دريافت مي كنند.

 

حال سوالي كه مطرح مي شود اين است كه در دنيايي كه تجارت الكترونيك به شدت در حال پيشرفت است چرا برخي از دوستان اينطور مواضع تندي نسبت به استارتاپ هاي نوپا مي گيرند؟ پر واضح است كه هدف بسياري از مراودات آنلاين، صرفه جويي در وقت و كاهش هزينه هاي واسطه گري اضافي كه بر مشتري تحميل مي شود، است و به نظر مي رسد از زاويه ديگري بايد به قضيه نگاه شود چرا كه مردم از اين سبك جديد به واسطه سهولت كار و تنوع انتخاب و البته كاهش صرف زمان براي پيدا كردن مورد مناسب خريد راضي هستند.

 

همانطور كه با آمدن چرخ خياطي، صنف خياطي منقرض نشد و با آمدن انواع مترجم هاي انلاين، مترجمين از كار بي كار نشدند به نظر نمي رسد حضور اينگونه از سايت ها تاثير زيادي بر روي صنف مشاورين املاك بگذارد و برعكس بر طبق شواهد و قرائن اثرات مثبتي هم خواهد گذاشت چرا كه بسياري از مشاورين املاك بدون هزينه براي ايجاد يك سايت و قرار دادن بانك اطلاعات املاك خود در آنها، اكنون به صورت رايگان از چنين سايت هايي استفاده مي كنند و موارد فروشي كه در دست دارند را به تعداد بيشتري از افراد معرفي مي نمايند

گزارش اشکال Top