بوی رونق بازار مسکن به مشام می‌رسد

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس با بیان اینکه یکی از مهمترین شاخص‌های تعیین کننده در رونق بازار مسکن، میزان تسهیلات خرید و ساخت خانه است، مقایسه آمارها را نشان‌دهنده حرکت بازار مسکن به سمت بهبودی است.

مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس با بيان اينكه يكي از مهمترين شاخص‌هاي تعيين كننده در رونق بازار مسكن، ميزان تسهيلات خريد و ساخت خانه است، مقايسه آمارها را نشان‌دهنده حركت بازار مسكن به سمت بهبودي است.

به گزارش ايسنا، علي كمالي صبح چهارشنبه 23 تير در يك كنفرانس خبري، گفت: در سه‌ماهه اول سال قبل 600 ميليارد ريال در فارس تسهيلات ساخت مسكن پرداخت شده بود. امسال اين عدد با رشد 63 درصدي به 980 ميليارد ريال رسيده است.

وي با بيان اينكه اين ميزان تسهيلات براي 10 هزار و 965 واحد مسكوني پرداخت شده است، گفت: براي تير ماه هزار ميليارد ريال تامين اعتبار و به شعب اعلام شده است.

كمالي با تصريح اينكه برنامه‌هاي توسعه شهرك‌هاي جديد و توليد مسكن، از اولويت‌هاي بانك مسكن به‌عنوان يك بانك دولتي محسوب مي‌شود، گفت: امروز بالغ بر 130 شغل ارتباط مستقيم با مسكن دارند و براي خروج از ركود يكي از بهترين راه‌ها رونق مسكن و ساخت و ساز است.

او در عين‌حال تاكيد دارد كه رونق ساخت و ساز و بازار مسكن به معناي افزايش قيمت اين كالا،‌ حداقل تا پايان امسال نيست زيرا هم‌اينك تعداد واحدهاي موجود قابل عرضه در بازار، با ميزان تقاضا تناسب دارد.

كمالي با اشاره به اجرايي شدن سياست‌هاي مختلف دولت در راستاي رونق ساخت و ساز و بهبود وضعيت مسكن، افزايش ميزان تسهيلات، كاهش عدد سود تسهيلات و تسهيل در روند پرداخت تسهيلات را يادآور و متذكر شد: بانك مسكن ضمن افزايش عدد تسهيلات پرداختي به هر واحد مسكوني تا 150 ميليون تومان، نرخ سود را از 22 به 18 درصد كاهش داد و از طرفي شرط سپرده‌گذاري براي پرداخت تسهيلات را حذف كرد.

مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس گفت: عدد تسهيلات براي ساخت واحدهاي مسكوني از 110 ميليون تا 150 ميليون تومان متغيير است كه براي واحدهاي سنتي ساز، 110، صنعتي‌ساز 130 و فناوري‌هاي نوين 150 ميليون تومان است.

او همچنين نرخ تسهيلات نوسازي بافت فرسوده را 50 ميليون تومان ذكر و اضافه كرد: امسال 2200 سهميه براي استان فارس در نظر گرفته شده بود كه از ابتداي سال تاكنون 755 واحد از طرف سازمان بهسازي بافت‌هاي فرسوده معرفي شده و به 315 واحد تسهيلات پرداخت شده است.

كمالي نرخ سود تسهيلات اعطايي در بخش بافت فرسوده را 18 درصد با در نظر گرفتن حدود 10 درصد يارانه دولتي اعلام و اضافه كرد: براي خريد مسكن نيز به كسانيكه سپرده‌گذاري در قالب صندوق يكم انجام دهند، تا 60 ميليون‌تومان و به كسانيكه خريد اوراق داشته باشند تا 50 ميليون تومان تسهيلات تعلق مي‌گيرد.

مدير امور شعب بانك مسكن فارس با بيان اينكه زوج و زوجه در اين نوع از تسهيلات مي‌توانند دريافت كننده وام خريد باشند و مجموعا به يك خانواده بين 100 تا 120 ميليون تومان تسهيلات تعلق مي‌گيرد، گفت: نرخ سود اين تسهيلات از 13 درصد به 11 درصد كاهش داده شده و بر همين اساس ميزان هر قسط نيز از 860 هزار تومان به 750 هزارتومان تنزل داشته است.

وي با اشاره به افزايش تعداد تسهيلات پرداختي در بخش خريد مسكن، گفت: در سه‌ماهه اول سال گذشته 544 فقره تسهيلات به متقاضيان پرداخت شده بود كه اين ميزان در سه ماهه اول امسال به 651 فقره افزايش يافته كه نشان‌دهنده افزايش 20 درصدي پرداخت تسهيلات است.

اين كارشناس امور مسكن و بانك، با يادآوري اينكه از سال 92  شاهد حاكم شدن ركود بر بازار مسكن در هر دو حوزه ساخت و خريد بوده‌ايم، معتقد است كه افزايش تعداد تسهيلات پرداختي در بخش‌هاي ساخت و خريد مسكن در سه‌ماهه اول امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، علائم رونق در اين حوزه است.

كمالي در بخشي از اين كنفرانس خبري، اجرايي شدن دو طرح جديد از سوي بانك مسكن در سال 95 را يادآور و متذكر شد: طرح تضمين معاملات فروش اقساطي انبوه‌سازان و طرح حساب اماني، امسال و با هدف كمك به متقاضيان خريد خانه و انبوه‌سازان پيش‌بيني و اجرايي شده است.

مدير امور شعب بانك مسكن استان فارس گفت: در طرح تضمين فروش قسطي مسكن، قراردادي سه‌جانبه بين خريدار، انبوه‌ساز و بانك منعقد خواهد شد و بانك پرداخت باقيمانده بدهي خريدار به انبوه‌ساز را طي اقساط حداكثر 50 ماهه تقبل مي‌كند.

وي اين طرح را يكي از بهترين راهكارها براي امنيت خاطر انبوه‌سازان در خصوص بازگشت سرمايه‌هايشان دانست و گفت: اكنون انبوه‌سازاني هستند كه به دليل فروش نرفتن واحدهاي مسكوني ساخته شده، سرمايه‌هايشان بلوكه است لذا با اين طرح آنان مي‌توانند گردش سرمايه داشته باشند و به فعاليت‌هاي خود در زمينه ساخت و ساز ادامه دهند.

كمالي، حساب اماني را تضميني براي خريداران مسكن در قالب طرح‌هاي پيش‌خريد دانست و گفت: در اين شكل كار هم با انعقاد قراردادي سه‌جانبه، بانك تحويل واحد مسكوني به خريدار را در زمان تعيين شده تضمين مي‌كند و قيمت پرداختي از سوي خريدار به يك حساب اماني واريز شده و بانك پول را متناسب با پيشرفت پروژه به انبوه‌ساز پرداخت مي‌كند.

گزارش اشکال Top