وام ودیعه مسکن زوجین چه شد؟

ماده ۲ «قانون تسهیل ازدواج» دولت را مکلف کرده است علاوه بر استفاده از منابع بودجه سنواتی پیش‌بینی شده، از محل «صندوق اندوخته ازدواج جوانان» به مزدوجین نیازمند به اجاره مسکن، حسب تشخیص کمیته سامان ازدواج با توجه به امکانات صندوق، وام ودیعه مسکن پرداخت کند.

شايد بازار مسكن مهم‌ترين حوزه‌اي باشد كه به شدت تحت تأثير دو مقوله مهم «گراني» و «تورم» قرار گرفته است؛ مقوله‌هايي كه به دليل نبود سياست‌گذاري درست و نظارت دقيق منجر به فشار اقتصادي شديد روي غالب مردم كشورمان شده است. البته در بازه پنج ساله ۹۲-۹۷ نيز متأسفانه اقدام درخور توجهي در اين حوزه صورت نگرفت.

متأسفانه نگاه مردم به مسكن بيشتر جنبه سرمايه‌گذاري دارد تا آنكه كالاي مصرفي باشد؛ همين امر در حال تبديل كردن مسكن به يك كالاي لوكس است چرا كه با بالارفتن نرخ خانه، قدرت خريد مردم پايين آمده است.
آشفتگي بازار مسكن و افزايش قيمت‌ها، تبعات بسياري دارد كه يكي از آنها كاهش آمار ازدواج و جمعيت است.

پانزده سال پيش به منظور آسان‌سازي ازدواج براي جوانان، قانوني با نام «قانون تسهيل ازدواج» به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد اما دولت‌ها هيچ اقدام قابل قبولي در اين زمينه انجام ندادند شايد اگر به اين قانون توجه بيشتري نشان مي‌دادند؛ امروز شاهد كاهش آمار ازدواج نبوديم.

در اصل سي و يكم قانون اساسي صراحتاً تاكيد شده «داشتن‌ مسكن‌ متناسب‌ با نياز، حق‌ هر فرد و خانواده‌ ايراني‌ است و دولت‌ موظف‌ است‌ با رعايت‌ اولويت‌ براي‌ آنها كه‌ نيازمندترند‌ زمينه‌ اجراي‌ اين‌ اصل‌ را فراهم‌ كند».

همچنين در ماده ۲ «قانون تسهيل ازدواج» آمده، دولت مكلف است علاوه بر استفاده از منابع بودجه سنواتي پيش‌بيني شده، از محل «صندوق اندوخته ازدواج جوانان» به مزدوجين نيازمند به اجاره مسكن، حسب تشخيص كميته سامان ازدواج با توجه به امكانات صندوق، وام وديعه مسكن پرداخت كند.

در ماده ۳ اين قانون نيز با تأكيد بر روش‌هاي انبوه‌سازي، كوچك‌سازي، ارزان‌سازي و استفاده از روش‌هاي نوين ساخت در امر مسكن، دولت مكلف است علاوه بر بهره‌مندي از تسهيلات متداول و رايج فعلي (انبوه‌سازي و اجاره به شرط تمليك) از طريق نهاد‌هاي عمومي نظير شهرداري و اوقاف و امور خيريه و با بهره‌گيري از همكاري و امكانات وزارت مسكن و شهر‌سازي و بنياد مسكن انقلاب اسلامي و استفاده از زمين‌هاي دولتي يا زمين‌هاي اهدايي خيرين، واحد‌هاي ساختماني به عنوان «مسكن موقت» احداث كرده و آنها را در اختيار زوج‌هاي جوان با اجاره مناسب قرار دهد. مدت استفاده هر زوج متقاضي از اين واحد‌ها حد بيشتر سه سال است.

محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي درباره مسكن جوانان و سكوت ۱۵ ساله قانو تسهيل ازدواج، گفت: در خصوص موضوع ازدواج جوانان و افزايش جمعيت بايد اقدامات ويژه‌اي صورت بگيرد و اين جاي تاسف دارد كه ما ضريب رشد جمعيت‌مان شرايط خوبي ندارد و قطعا يكي از بزرگترين عوامل آن حوزه مسكن است. طرح‌هايي كه در وزارتخانه در حال انجام است و حتي همان وام ديعه‌اي كه مرحله دوم پرداخت آن آغاز شده است به همين علت بود ما اولويت اول واجدين شرايط دريافت‌كننده وام وديعه مسكن را زوج‌هاي تازه ازدواج كرده و يا در شرف ازدواج قرار داديم. سياست‌هاي وزارتخانه در راستاي افزايش جمعيت و كمك به زوج‌هاي جوان است.

وي با اشاره به شرايط سخت اقتصادي موجود بيان كرد: نكته‌اي بايد در نظر گرفته شود اين است كه اعطاي اين وام در شرايط سخت اقتصادي هم براي دولت و هم براي مردم است. حدود ۲۰ هزار ميليارد از اعتبارات تخصيص داده‌ايم كه نامش هم كمك وديعه اجاره است و مطلع هستيم كه با قيمت‌هاي موجود مبالغ در نظر گرفته شده كافي نيست.

معاون وزير راه و شهرسازي از محدود بودن حوزه اختيارات اين دستگاه اجرايي گفت: برخي از موضوعات از توان وزارت «راه و شهرسازي» خارج است بدين معني كه اين وزارتخانه مي‌تواند زمين را تأمين كند؛ اين اقدامات صورت گرفته است و درحال‌حاضر در گروه‌هايي كه ثبت نام كرده‌اند، زوج‌هاي جوان اولويت دارند به خصوص در صندق يكم كه موسوم به خانه اولي‌هاست.

محمودزاده با اشاره به صندوق يكم ادامه داد: در حقيقت ۶۵۰ هزار خانه اولي نسبت به افتتاح حساب اقدام كردند. مجموع تسهيلات اين صندوق براي زوجيني است كه حساب باز كرده باشند؛ پيشتر ميزان پرداختي اين صندوق در تهران حدود ۱۶۰ ميليون تومان، ديگر استان‌ها ۱۲۰ ميليون تومان و در شهر‌هاي كوچك ۸۰ ميليون تومان بود. اواخر سال گذشته نيز ارقامي تحت عنوان وام‌هاي ژاله و خريد اوراق كه تا ۲۴۰ ميليون تومان هم قابليت افزايش داشت، اضافه شد.

وي در ادامه افزود: بخش قابل ملاحظه‌اي از سود تسهيلات صندوق يكم توسط دولت تامين مي‌شود كه با كارمزد ۶ و ۸ درصد پرداخت مي‌شود. طبق آخرين آمار بيش از ۱۰۶ هزار تسهيلات در حوزه صندوق يكم هم براي خريد و هم براي ساخت واحد مسكوني پرداخت شده است. در طرح اقدام ملي هم ما به تمام استان‌ها اعلام كرده‌ايم كه اگر متقاضي در صندوق يكم ثبت نام كرده و صاحب حساب است در اولويت واگذاري واحد قرار دارد و تسهيلات آن با همان كارمزد قابليت تبديل و جابه‌جايي را دارد.

محمودزاده با تاكيد بر افزايش اقدامات جهت ترغيب جوانان براي تشكيل خانواده بيان كرد: بايد به اين موضوع دقت داشت زوج‌هايي كه ازدواج مي‌كنند تسهيلات ديگري هم دريافت مي‌كنند البته نه بدين معنا كه اين‌ تسهيلات براي آنان كافي است اما برآورد ما اين است كه در حقيقت براي رهن كامل يك واحد مسكوني به طور متوسط ارقام مختلفي وجود دارد و ميزان تعيين شده براي پرداخت وام وديعه مسكن در شرايط سخت اقتصادي وزارت خانه جزو اولويت قرار گرفته و واگذار شده است.

وي در پايان عنوان كرد: در حقيقت يكي از موضوعاتي كه به عنوان استراتژي مهم در وزارتخانه درحال انجام است؛ بحث توليد مستمر مسكن است. علاوه بر طرحي كه به عنوان يك موضوع كلان به نام طرح اقدام ملي در سال ۹۷ معرفي شد در قالب تفاهمنامه‌هاي متعددي به دستگاه‌هاي مختلف ارائه و امضا شده است.

او همچنين گفت: براي اقشار مختلف مانند كارگران، بازنشستگان، معلمين كارمندان بازنشسته آموزش و پرورش، نيرو‌هاي مسلح و گروه‌هاي مختلف تحت عنوان تفاهمنامه‌هاي في مابين با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي مربوطه در حال انجام كار هستيم. و عمليات اجرايي ده‌ها هزار واحد شروع شده است و اكنون به دنبال بحث افزايش توليد مسكن همسو با استطاعت خانواده‌ها هستيم تا خانوار‌ها بتوانند نسبت به تامين هزينه‌ها توان اقتصادي لازم را داشته باشند.

صديف بدري عضو كميسيون عمران مجلس نيز درباره اقدامات اين كميسون به ميزان مي‌گويد: در كميسيون عمران طبيعتا موضوع مسكن جوانان در دل طرح دوفوريتي كه ما تهيه كرديم و الان در كميسيون درحال نهايي شدن است قرار دارد. ما در طرح دوفوريتي مبحثي به نام جهش توليد و ارائه مسكن را مطرح كرديم كه در اين طرح كساني كه جزو ۵۰۰ هزار واحد مسكوني فرم جيم سبز قرار دارند «كساني كه به تازگي ازدواج كرده و يا در شرف هستند و يا خانواده‌هايي كه تابحال صاحب مسكن نشدند و حتي از وام‌هاي كم بهره مسكن استفاده نكردند فرم جيم آنان سبز است» در داخل اين طرح و فرم هستند.

وي در تشريح اين طرح بيان مي‌كند: در اين طرح زمين رايگان به صورت اجاره ۹۹ ساله توسط دولت دراختيارشان گذاشته مي‌شود و همچنين وام كم بهره در بعضي شهر‌ها ۴ درصد و ديگر شهر‌ها ۶ تا ۸ درصد به صورت درازمدت ۱۵ الي ۲۰ ساله در اختيارشان گذاشته خواهد شد و در كنار اين‌ها مصالح ساختماني عمده‌اي كه براي ساخت لازم است از جمله فولاد و سيمان هم كه با نرخ تعيين شده توسط كميته قيمت‌گذاري سازمان حمايت از توليد‌كننده و مصرف‌كننده تعيين مي‌شود به آنها تعلق مي‌گيرد علت قرار دادن مصالح ساختماني مورد نياز بيشتر به علت بازار بورس است تا بيش از اين، بورس در نرخ مصالحي كه ضرورتي در ساخت خانه دارد تاثيرگذار نباشد.

بدري در پايان اظهار مي‌كند: اين طرح شامل جواناني كه به تازگي ازدواج كردند مي‌شود و به آنان كمك مي‌كند. يك سري تعرفه و تخفيفات هم براي نظام مهندسي و پروانه‌ها درنظر گرفته مي‌شود كه اين هم مي‌تواند براي اينكه هزينه تمام شده پايين باشد كمك موثري كند. كليت يك فوريتي و دو فوريتي بودن آن در مجلس تصويب شده است، ولي جزييات آن بعد از تعطيلات مجلس به صحن باز مي‌گردانيم.

به اميد اين كه با اقدامات صورت گرفته وزارت راه و شهرسازي مانند طرح مسكن ملي و پرداخت وام وديعه مسكن و همچنين برنامه‌هاي كميسيون عمران مجلس يازدهم مشكل زوج‌هاي جوان در بحث تهيه مسكن رفع شود و شاهد تحقق ماده‌هاي دوم و سوم «قانون تسهيل ازدواج» باشيم.

گزارش اشکال Top