نیکزاد: فقط 22هزار وام ودیعه مسکن پرداخت شده/ ۱۵۰ هزار پرونده روی میز بانک‌ها مانده است

نایب‌رئیس دوم مجلس با انتقاد از میزان اعطای وام ودیعه مسکن به خانوارها گفت: جای تاسف دارد که در این دولت وزارت راه و شهرسازی، وزارت اقتصاد و سیستم بانک مرکزی به طور کلی به ۲۲۰۰۰ خانوار تسهیلات دادند که میزان آن در مجموع ۶۶۰ میلیارد تومان می‌شود.

نايب رئيس دوم مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سياسي خبرگزاري فارس با اشاره به سرنوشت طرح مسكن كه توسط دولت براي اجاره نشين ها اجرا شده است، گفت: دولت عليرغم تاكيداتي كه مقام معظم رهبري در مقاطع مختلف دولت يازدهم و دوازدهم داشتند مسكن توليد نكرد و عدم توليد انبوه مسكن سبب شد كه ما مشكلات عديده‌اي را در باب مسكن داشته باشيم به طوري كه الان خانه دار شدن براي جوانان در كلانشهرها به رويا تبديل شده است.

* دهك كم درآمد جامعه در اين دولت به خدا سپرده شده اند

وي افزود: دهك درآمدي اول و دوم هم كه از لحاظ درآمدي در رده هاي پايين قرار دارند واقعاً در اين دولت به خدا سپرده شده اند، امكان خانه‌دار شدن براي آنها وجود ندارد. 

نيكزاد با بيان اينكه ما بالغ بر ۶ و نيم ميليون مستاجر داريم اظهار داشت: به لحاظ فشار كه افكار عمومي آورد و واقعاً مردم گرفتار شدند، دولت طرحي را با تبليغات شروع كرد و گفت كه من مي خواهم وديعه مسكن بدهم و اين در حالي است كه طبق آماري كه در اختيار من هست حداقل ۳ ميليون خانوار ايراني مستاجري هستند كه به اين وديعه مسكن نياز دارند و قرار بود كه دولت ۱۵ تا ۳۰ ميليون و در تهران تا 50ميليون تومان وام وديعه مسكن بدهد.

* براي اعطاي وام وديعه مسكن و پايه پولي را كه خط قرمزشان بود افزايش دادند

نايب رئيس دوم مجلس با اشاره به اينكه متاسفانه بر خلاف آنچه كه توسط وزير اقتصاد و اقتصاددانان و بانك مركزي گفته مي شود كه خط قرمز ما افزايش پايه پولي است، اينها پايه پولي را هم افزايش دادند تا بتوانند از آن محل تسهيلاتي را در باب وديعه مسكن پرداخت كنند، گفت: معمولاً جابجايي مستاجران در شهريور ماه صورت مي گيرد ولي امسال به صورت استثنا مدارس در ۱۵ شهريور ماه باز و اين در حاليست كه در سال‌هاي گذشته اول مهر شروع به كار مي كرد و اگر خانواده‌ها نقل و انتقالي داشتند،‌ طوري تنظيم مي‌كردند كه اول مهرماه در خانه جديد كه اجاره كرده اند مستقر شوند؛ ولي دولت امسال آنقدر وديعه مسكن را كش داد تا اين نقل و انتقال صورت پذيرفت.

نيكزاد با انتقاد از ميزان اعطاي وام وديعه مسكن به خانوارها تصريح كرد: جاي تاسف دارد كه در اين دولت وزارت راه و شهرسازي، وزارت اقتصاد و سيستم بانك مركزي به طور كلي به ۲۲۰۰۰ خانوار تسهيلات دادند كه ميزان آن در مجموع ۶۶۰ ميليارد تومان مي‌شود؛ در صورتي كه همين الان ۱۵۰ هزار پرونده در سيستم بانكي موجود است و اين در حالي است كه قرار بود دولت ۷۵ هزار ميليارد تومان تسهيلات بدهد و خود دولت اعلام كرد كه من 3هزار ميليارد تومان براي اين امر كنار گذاشته‌ام.

* اين دولت حتي يك سياست را هم با موفقيت به انجام نرساند

وي با بيان اينكه وقتي اعتقاد نباشد و گرفتاري مردم درك نشود همين اتفاق مي افتد كه با ضرب و زور ۲۲هزار پرونده با ميزان تقريبي ۶۶۰ ميليارد تومان به سرانجام مي رسد و باعث تاسف است كه يا مردم فرزندان اين مردم در مدارس ثبت نام كرده و استقرار پيدا كرده‌اند و  يا ديگر زمان نقل و انتقال مستاجرين گذشت، خاطرنشان كرد: جاي تاسف دارد كه حتي يك مورد هم نديديم كه اين دولت سياستي را در پيش بگيرد و با موفقيت به سرانجام برساند. 

* 150 هزار پرونده روي ميز بانك‌هاست و نمي خواهند اين وام را بدهند

نايب رييس دوم مجلس در پاسخ به سوالي پيرامون ميزان درخواستي‌هاي اعطاي وام وديعه مسكن از سوي مردم اظهار داشت: تا شهريور ماه ۱۵۰ هزار پرونده بدون هيچ عيب و نقصي روي ميز بانك‌ها است ولي بانك‌ها تا دلشان نخواهد نمي‌خواهند اين وام را بدهند؛ و دليل اين كه در سنوات گذشته بانك ها را موظف كردند كه به بخش مسكن تسهيلات بدهد، اين بود كه شخص رئيس‌جمهور هر ۱۵ روز يكبار شوراي عالي مسكن را تشكيل مي داد و در آنجا مسئولين را سين جيم مي‌كرد.

نيكزاد با بيان اينكه گرفتاري مردم بايد باور شود گفت:‌ جاي تاسف دارد كه با وجود اين همه مانور، مارش و صحبت هايي كه در تلويزيون مي شود و مي گويند براي اولين بار در حوزه اجاره ما دخالت كرديم، شاهد هستيم كه ۲۲۰۰۰ وام به طور متوسط ۳۰ ميليوني وديعه اعطا شده كه در مجموع چيزي حدود ۶۶۰ ميليارد تومان مي‌شود.

وي در عين حال با تاكيد بر اين كه وام وديعه مسكن، مٌسَكِن است و درمان نيست تصريح كرد: درمان اين است كه بخش مسكن را به عنوان مولد و لوكوموتيو اقتصاد و عامل دور زدن تحريم كه 136 رشته را فعال مي‌كند در نظر بگيريم تسهيلات مصوبه شوراي پول و اعتبار به آن بدهيم تا توليد مسكن شود؛ اما در كنار اين حتماً كاري بكنيم كه مسكن به دلالي تبديل نشود.

*دولت از محل فروش عرصه هاي مسكن مهر 50 هزار ميليارد كاسب شد

نايب رئيس دوم مجلس با بيان اينكه كاري كه وزير اسبق راه و شهرسازي انجام داد و جاي تاسف دارد اين است كه اجازه داد عرصه و اعياني مسكن هاي مهري كه در شهرهاي جديد از جمله پرديس ساخته شده بود اجازه فروش داشته باشد،‌ خاطرنشان كرد: الان دولت و نظام تلاش مي كند كه آن مسكن ها را تكميل كند هرچند نبايد منّت بگذارد، چون از همين عرصه‌هاي مسكن مهر حداقل ۵۰ هزار ميليارد تومان كاسب شدند. مسكن مهر در كشور ساخته مي شود و اگر 1/5ميليون آن را كنار بگذاريم، از يك ميليون بقيه بابت عرصه 50 ميليون تومان مي‌گيرند كه رقمي حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان مي‌شود.

نيكزاد ادامه داد: البته قانون بودجه سال 1399مجلس شوراي اسلامي اين مسئله را به اختيار گذاشته ولي اين ها به طريقي اجبار كرده‌اند و من اين مسئله را دو بار تذكر داده ام.

* آقاي وزير اقتصاد! بابت اجاره منزل مردم وام ندهيد به چه كسي وام مي‌دهيد؟

وي خطاب به وزير اقتصاد تصريح كرد: اگر شما بابت اجاره منزل مردم تسهيلاتي ندهيد كه منابعش را هم از خط اعتباري ديده‌ايد و پايه پولي را بالا برده‌ايد، به چه كسي قصد ارائه تسهيلات داريد؟

گزارش اشکال Top