چه خبر از مسکن ملی تهران؟

دیرکل راه‌وشهرسازی استان تهران به بسته شدن پرونده مسکن مهر تا پایان امسال اشاره کرد و گفت: طرح اقدام ملی مسکن استان در مرحله احراز شرط سکونت قرار دارد.

اين روزها بسياري از شهروندان به دنبال گران شدن زمين و مسكن در تهران، نگران خريد يا تهيه خانه هستند و دولت نيز طرح اقدام ملي مسكن را براي پاسخگويي به اين دغدغه كليد زده‌ است تا جمع قابل توجه ديگري نيز صاحب خانه شوند.

۹۷ درصد مسكن مهر تهران افتتاح شده است
مديركل راه‌وشهرسازي استان تهران تعداد واحدهاي افتتاح شده مسكن مهر در استان تهران از ابتدا تاكنون را ۹۶ هزار و ۹۴۲ واحد برشمرد و گفت: سهم استان در شهرهاي بالاي ۱۰۰ هزار نفر جمعيت ۱۰۰ هزار و ۲۱۱ واحد بود كه ۹۷ درصد آن تاكنون به بهره‌برداري رسيده‌است.

خليل محبت‌خواه افزود: ۲ هزار و ۷۸۱ واحد باقي مانده مسكن مهر نيز در مرحله نازك‌كاري است و در مجموع پيشرفت فيزيكي آنها به ۹۹ درصد مي‌رسد.
وي با بيان اينكه يكهزار و ۴۶۲ واحد از تعهد راه‌وشهرسازي استان فاقد متقاضي به شمار مي‌رود، بيان كرد: براي ۸۷ هزار و ۱۷۲ واحد از تعهد اين اداره‌كل پايان كار و براي ۹۲ هزار و ۵۵۰ واحد كارت اقساط صادر شده است.

وي تصريح كرد: از ميان سه هزار و ۲۵۹ واحد مسكن مهر مورد تعهد اين اداره‌كل هم يكهزار و ۳۵۲ واحد خود مالك و ۴۴۵ واحد پروژه‌هاي داراي مشكل حقوقي تعاوني ۹۹ ساله و تفاهم‌نامه سه‌جانبه است.

متولي ۲۱۸ هزار و ۴۸۸ واحد نيز بخش‌هاي ديگر است
مديركل راه و شهرسازي استان تهران گفت: از ميان ۳۱۸ هزار و ۶۹۹ واحد مسكن مهر تعهد اين استان در همه بخش‌ها، ۱۰۰ هزار و ۲۱۱ واحد تعهد اين اداره‌كل، ۳۸ هزار و ۵۲۶ واحد تعهد بنياد مسكن، ۹۵ هزار و ۷۴۵ واحد مسئوليت شهر پرند، ۸۱ هزار و ۱۲۴ واحد پرديس و سه هزار و ۹۳ واحد مربوط به شهر انديشه است.

وي با اشاره به اينكه مسئوليت احداث مسكن مهر در شهرهاي بالاي ۱۰۰ هزار نفر با اداره‌كل راه و شهرسازي و زير ۱۰۰ هزار نفر با بنياد مسكن است، تاكيد كرد: ۸۱ درصد از ۳۱۸ هزار و ۶۹۹ واحد مسكن مهر همه بخش‌هاي استان تهران شامل اداره‌كل راه و شهرسازي، بنياد مسكن، شهرهاي جديد پرند، پرديس و انديشه به مرحله بهره‌برداري رسيده ‌است.

محبت‌خواه اعلام كرد: از ميان اين تعداد مسكن مهر هم‌اكنون ۳۴ هزار و ۵۲۰ واحد در مرحله نازك‌كاري قرار دارد كه به اين ترتيب مجموع پيشرفت فيزيكي آنها به ۹۵ درصد مي‌رسد.

وي اظهارداشت: در مجموع ۲ هزار و ۵۹۵ واحد مسكن مهر فاقد متقاضي است كه يكهزار و ۴۶۲ واحد از آنها در شهرهاي بالاي ۱۰۰ هزار نفر و مابقي در شهرهاي زير ۱۰۰ هزار نفر استان تهران قرار دارد.

به گفته مديركل راه و شهرسازي استان تهران در مجموع پايانكار ۱۶۳ هزار و ۴۵۸ واحد و كارت اقساط ۲۲۵ هزار و ۱۶۳ واحد صادر شده است.

وي اضافه كرد: همچنين در كل، شرايط احداث مسكن مهر در استان تهران متفاوت از ساير استانهاست زيرا وزارت راه و شهرسازي به طور مستقيم مسئوليت اجراي طرح در شهرهاي جديد پرند، پريس و انديشه را بر عهده دارد.

تعهد استان در طرح اقدام ملي بيش از ۷۳ هزار واحد است
مديركل راه‌وشهرسازي استان تهران در ادامه به وضعيت طرح اقدام ملي مسكن در اين استان اشاره كرد و گفت: مجموع تعهد توليد مسكن در اين استان ۷۳ هزار و ۸۵ واحد در نظر گرفته شده‌ كه از اين ميان ۴۳ هزار و ۷۴۶ واحد در شهر تهران، ۱۷ هزار و ۴۸۵ واحد در شهرهاي بالاي ۱۰۰ هزار نفر جمعيت و ۱۱ هزار و ۸۵۴ واحد در شهرهاي بالاي ۱۰۰ هزار نفر جمعيت احداث مي‌شود.

محبت‌خواه ادامه‌داد: در مرحله نخست ثبت‌نام ۶۶ هزار و ۵۹۰ نفر نام‌نويسي كردند كه از اين ميان هفت هزار و ۷۰۰ واحد در شهرهاي بالاي ۱۰۰ هزار نفر، ۱۲ هزار و ۸۹۰ نفر در شهرهاي زير ۱۰۰ هزار نفر و ۴۶ هزار نفر در شهرهاي جديد ثبت‌نام كرده‌اند.

وي افزود: طي مرحله دوم ثبت‌نام در مجموع ۲۱ هزار و ۹۶۸ متقاضي درخواست خود را ثبت كردند كه از اين ميان يكهزار و ۳۱۲ واحد مربوط به شهرهاي بالاي ۱۰۰ هزار نفر، سه هزار و ۳۱۲ نفر مربوط به شهرهاي زير ۱۰۰ هزار نفر جمعيت و ۱۷ هزار و ۳۴۴ نفر مربوط به شهرهاي جديد هستند.

اقدام ملي در مرحله احراز شرط سكونت قرار دارد
مديركل راه‌وشهرسازي استان تهران بيان كرد: پالايش اوليه متقاضيان ثبت‌نامي مرحله اول پايان يافته و هم‌اكنون در مرحله احراز شرط سكونت است و پس از اين مرحله تاييد نهايي انجام و بلافاصله افتتاح حساب در بانك مسكن به صورت اتوماتيك انجام مي‌گيرد تا متقاضيان در شهرهاي زير ۱۰۰ هزار نفر جمعيت مبلغ ۳۰ ميليون تومان و در شهرهاي بالاي ۱۰۰ هزار نفر و شهرهاي جديد مبلغ ۴۰ ميليون تومان در مرحله نخست واريز كنند.

محبت‌خواه به شرايط متقاضيان طرح اقدام ملي نيز اشاره ‌كرد و اظهارداشت: متقاضي بايد متاهل يا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل سن ۳۵ سال مي‌توانند ثبت‌نام كنند.

وي دريافت نكردن تسهيلات ساخت يا خريد از ابتداي سال ۱۳۸۴ تاكنون را شرط ديگر براي متقاضيان عنوان و اضافه كرد: متقاضي و افراد تحت تكفل بايد فاقد زمين يا واحد مسكوني از ابتداي سال ۱۳۸۴ به بعد باشد و فرم «ج» سبز داشته و حداقل پنج سال سابقه سكونت در شهر مورد تقاضا داشته باشد كه البته اين شرط در مورد شهرهاي جديد و متقاضيان ساكن شهر تهران صدق نمي‌كند.

ثبت‌نام طرح اقدام ملي مسكن از اسفند سال ۱۳۹۸ شروع شد و بناست طي روزهاي آينده عمليات اجرايي ۱۰ هزار واحد آن با حضور رئيس‌جمهوري آغاز شود.

گزارش اشکال Top