استمرار مسکن مهر با اصلاح ضعف‌های گذشته ضروری است

معاون اول رییس جمهور با اشاره به گزارش وزارت راه و شهرسازی در خصوص وضعیت اجرای پروژه مسکن مهر در کشور، گفت: طرح مسکن مهر در اواخر دولت دهم شروع شد و با پیگیری‌های مجدانه دولت تدبیر و امید، کار تکمیل آن ادامه یافت که امیدوارم پروژه‌های مسکن مهر تا پایان سال ۱۳۹۹ به پایان برسد.

طبق اعلام پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي پيش از ظهر امروز (دوشنبه) به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار شد.


اسحاق جهانگيري در اين جلسه گزارش وزارت جهاد كشاورزي در خصوص طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي را مثبت ارزيابي كرد و گفت: ايران كشوري است كه از جهات مختلف از مواهب و نعمات الهي برخوردار است كه اگر به خوبي به هر يك از اين ظرفيت‌ها بپردازيم، مي‌تواند بخشي از مشكلات كشور را برطرف كند.


معاون اول رييس جمهور طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي را از جمله طرح‌هاي پراهميت در كشور برشمرد و اظهار داشت: توسعه و فرآوري گياهان دارويي از هر منظر مي‌تواند يكي از مهمترين طرح‌ها و پروژه‌هاي اقتصاد مقاومتي باشد چرا كه اين طرح متكي به ظرفيت‌هاي داخلي كشور است و رويكرد درون زايي اقتصاد مقاومتي نيز ناظر به همين موضوع است.


وي با اشاره به رويكرد عدالت بنياني اقتصاد مقاومتي، خاطر نشان كرد: توسعه گياهان دارويي مي‌تواند گامي در جهت تحقق رويكرد عدالت بنياني اقتصاد مقاومتي نيز باشد، زيرا معمولا كشت و توليد گياهان دارويي در مناطقي است كه دولت همواره به دنبال ارائه خدمت بيشتر به مردم اين مناطق و پرداخت تسهيلات اشتغال زايي است تا بتواند علاوه بر ايجاد فرصت‌هاي شغلي، درآمد مردم در اين مناطق را نيز افزايش دهد.


 جهانگيري همچنين با اشاره به گزارش معاون علمي و فناوري رييس جمهور مبني بر برگزاري نمايشگاه‌هاي متعدد سالانه در حوزه گياهان دارويي، گفت: طرح توسعه گياهان دارويي همچنين مي‌تواند گامي در جهت تحقق رويكرد دانش بنيان بودن اقتصاد مقاومتي باشد و با توجه به اينكه اجراي اين طرح‌ها متكي به مردم و بخش خصوصي است، رويكرد مردمي بودن اقتصاد نيز در اين طرح نهفته است.


معاون اول رييس جمهور برون گرايي را از ديگر رويكرد‌هاي سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي برشمرد و گفت: در طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي اگر محصولي با استاندارد‌هاي مناسب توليد شود، زمينه صادرات آن به ديگر كشور‌ها نيز فراهم است كه مي‌تواند به معناي برون گرايي اقتصاد باشد.


وي كمك به اجراي مناسب طرح توسعه و فرآوري گياهان دارويي را يك وظيفه مهم ملي برشمرد و از دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي خواست تمركز ويژه‌اي بر اين طرح داشته باشد و مقدمات لازم براي آن را فراهم كند تا شاهد توسعه اين بخش و تكميل زنجيره آن از محل كشت تا محل فرآوري باشيم.

 جهانگيري با اشاره به گزارش نماينده وزارت جهاد كشاورزي مبني بر اينكه ارزش صادرات محصولات گياهان دارويي به صورت خام در حال حاضر در حدود ۹۵۰ ميليون دلار است، تصريح كرد: براساس گزارش‌هاي اين وزارتخانه اگر بتوانيم اقدامات و سرمايه گذاري‌هاي لازم و حمايت‌هاي كافي را از اين طرح انجام دهيم ارزش صادرات اين محصولات مي‌تواند به ۱۶ ميليارد دلار برسد.


معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر ضرورت همكاري با كشور‌هاي فعال در حوزه گياهان دارويي نظير هند و چين، تصريح كرد: توسعه و فرآوري گياهان دارويي بايد به يكي از مهمترين طرح‌هاي اولويت دار اقتصاد مقاومتي تبديل شود چرا كه مي‌تواند علاوه بر ايجاد فرصت‌هاي شغلي، درآمد‌هاي ارزي خوبي نيز براي كشور به همراه داشته باشد.


معاون اول رييس جمهور در ادامه اين جلسه با اشاره به گزارش وزارت راه و شهرسازي در خصوص وضعيت اجراي پروژه مسكن مهر در كشور، گفت: مسكن مهر طرحي بود كه در اواخر دولت دهم آغاز شد و هدف اجراي اين طرح ساخت مسكن براي طبقات ضعيف جامعه بود.


وي با يادآوري اينكه اجراي طرح‌ها و اقدامات بزرگ نظير احداث سدها، بزرگراه‌ها و خطوط راه آهن از آغاز تا زمان تكميل، معمولاً طرح‌هايي طولاني مدت هستند و به عنوان مثال برخي سد‌ها كه امروز افتتاح مي‌شود، كلنگ زني آن در دولت مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني بوده است، تصريح كرد: طرح مسكن مهر در اواخر دولت دهم شروع شد و با پيگيري‌هاي مجدانه دولت تدبير و اميد، كار تكميل آن ادامه يافت كه اميدوارم پروژه‌هاي مسكن مهر تا پايان سال ۱۳۹۹ به پايان برسد.


 جهانگيري با اشاره به برخي موانع قضايي پيش روي تكميل تعدادي از پروژه‌ها و طرح‌هاي مسكن مهر، خاطر نشان كرد: لازم است طي نامه‌اي به رييس محترم قوه قضاييه، مستندات پرونده‌هاي مرتبط با طرح‌هاي مسكن مهر ارسال شود تا با دستور ويژه رييس دستگاه قضا شاهد تعيين تكليف و حل و فصل اين پرونده‌ها باشيم.


معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به برنامه افزايش سقف تسهيلات مسكن مهر از ۳۰ ميليون تومان به ۴۰ ميليون تومان گفت: لازم است اين موضوع به عنوان مصوبه جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به بانك‌هاي عامل ابلاغ شود تا همه بانك‌ها مكلف به اجراي اين برنامه باشند.


معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه طرح مسكن مهر بايد با سازوكار جديد و اصلاح ضعف‌هاي گذشته براي كمك به اقشار ضعيف جامعه استمرار پيدا كند، از وزارت راه و شهرسازي خواست آسيب شناسي دقيقي در خصوص طرح مسكن مهر انجام دهد و سازوكار‌ها و روش‌هاي جديدي را براي استمرار اين طرح با رفع مسائل پيشين تدوين كند.
وي بخش مسكن را از مهمترين بخش‌هاي اقتصاد كشور دانست و گفت: اگر بخش مسكن به عنوان يكي از پيشران‌هاي اقتصادي فعال شود مي‌تواند رشته‌هاي مختلف صنعتي زيرمجموعه خود را نيز فعال كرده و اشتغال زايي فراواني به همراه داشته باشد.


وي همچنين با اشاره به گزارش‌هاي دبيرخانه ستاد از وضعيت اجراي پروژه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي گفت: انتخاب برخي پروژه‌ها به عنوان پروژه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي براساس بررسي‌هاي دقيق و هدف دار بوده است و خوشبختانه امروز شاهد آن هستيم كه پروژه‌هاي ملي و اولويت دار نظير پالايشگاه ستاره خليج فارس و خودكفايي گندم آثار مثبت فراواني در دوره تحريم براي كشور داشته است.


 جهانگيري افزود: پروژه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي همواره با دقت و براساس نياز‌هاي اساسي كشور تعيين مي‌شود و معمولا اجراي اين پروژه‌ها يا در امنيت قضايي كشور يا جلوگيري از خروج ارز و يا در توسعه صادرات موثر بوده است كه لازم است از استانداران كشور نيز در خصوص اجراي اين پروژه‌ها قدرداني شود چرا كه گزارش‌هاي دبيرخانه حاكي از آن است كه اجراي اين پروژه‌ها در استان‌ها موفق بوده است.


معاون اول رييس جمهور در ابتداي اين جلسه نيز با گراميداشت سالگرد هفته دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس ملت ايران ۸ سال مقاومت جانانه كردند كه انصافاً كاري تاريخي و بي سابقه بود.


 جهانگيري افزود: مردم ايران در دوران دفاع مقدس مظلومانه در برابر تهاجم دشمنان كه از سوي شرق و غرب حمايت و تجهيز مي‌شدند ايستادند و اين مقطع از تاريخ كشور جزو تاريخ ماندگار ايران خواهد بود و درس‌هاي اين دوره نيز بعنوان درس‌هايي ماندگار براي آيندگان به ثبت خواهد رسيد.


وي ضمن قدرداني از تمام كساني كه در دوران دفاع مقدس نقش آفريني كردند، گفت: بايد از امام خميني (ره)، رهبر معظم انقلاب، ارتش جمهوري اسلامي، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، نيرو‌هاي بسيج مردمي و جهادگران جهاد سازندگي كه بعنوان سنگر سازان بي سنگر لقب گرفتند و نيز شهدا و آزادگان و ايثارگران كه از سلامت و جان خود گذشتند تا براي آب و خاك و قلمرو كشور اعتبار و آبرو ايجاد كنند قدرداني كرد و همواره ياد اين بزرگواران را گرامي داشت.


معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بار حفظ مسئوليت آرمان‌هاي جمهوري اسلامي ايران بر دوش همه ما قرار دارد، خاطر نشان كرد: اگرچه امسال به خاطر شيوع بيماري كرونا مراسم‌هاي متعدد مربوط به سالگرد دفاع مقدس برگزار نمي‌شود، اما ياد و خاطره اين دوره پرافتخارهمواره در اذهان ملت ايران باقي خواهد ماند.


وي با گرامي داشت ياد و خاطره شهيد سردار قاسم سليماني، تصريح كرد: انصافاً الان مشخص مي‌شود كه اين شهيد بزرگوار چه نقش بزرگ، مهم و كارسازي در كشور داشت و فقدان او امروز بيش از هميشه احساس مي‌شود كه به روح اين شهيد بزرگوار درود مي‌فرستيم.

گزارش اشکال Top