پاسخ نیکزاد به انتقادها از طرح جهش تولید مسکن

نایب‌رییس مجلس با بیان اینکه متاسفانه اطلاعات غلط راجع به طرح جهش تولید و تامین مسکن مجلس به مردم داده می‌شود گفت: این طرح را کمیسیون عمران ارایه کرده که دوفوریت آن نیز رای بالایی آورده است.

 علي نيكزاد با بيان اينكه درباره طرح جهش و توليد مسكن اطلاعات غلط به مردم مي‌دهند، اظهار كرد: در اين طرح نه به دنبال خط اعتباري، نه انحصار و نه به دنبال استفاده از منابع غير بانكي هستيم بلكه در طرح، بازار سرمايه را هم ديده‌ايم. وي افزود: شوراي پول و اعتبار در سنوات گذشته مصوبه كرده بانك‌هايي كه با بخش مسكن كار مي‌كنند مثل تجارت، صادرات، ملي و ملت بايد 20 تا 25 درصد تسهيلات خود را به اين بخش اختصاص مي‌دادند. 70 تا 75 درصد بخش مسكن مصالح و صنعت است، درواقع مسكن لكوموتيو اقتصاد است كه با حركت آن 136 رشته شغلي فعال مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه بخش مسكن ارز بري ندارد، ادامه داد: اين بخش درون زا و برون نگر است و بهترين حربه براي دورزدن تحريم‌هاست، اما متاسفانه راجع به انحصار مصالح ساختماني حرف‌هاي زيادي زده مي‌شود در حالي كه در طرح جهش توليد و تامين مسكن چنين چيزي آورده نشده است. نايب‌رييس مجلس با بيان اينكه سالانه در كشور 28 ميليون تن فولاد توليد مي‌شود، گفت: صادرات اين محصول كاهش پيدا كرده ومصرف آن در داخل 16 ميليون تن است. از سوي ديگر سالانه 61 ميليون تن سيمان در كشور توليد مي‌شود كه 50 ميليون تن آن در داخل مصرف مي‌شود. با اين وجود متاسفانه سيمان و فولاد توليد داخل از قيمت جهاني گران‌تر است كه بسيار جاي تعجب دارد. نيكزاد با اعلام اينكه در طرح جهش توليد مسكن بانك‌هاي تخصصي مثل بانك كشاورزي، صنعت و معدن، كارآفريني و غيره در اين طرح از پرداخت تسهيلات به بخش مسكن مستثني شده‌اند، تاكيد كرد: باوجود تصويب طرح جامع مسكن و مكلف شدن دولت‌ها در جهت توليد سالانه يك ميليون واحد مسكن در كشور متاسفانه در شش سال اخير اين اتفاق نيفتاده است. به گفته وي، بي‌توجهي به اجراي طرح جامع مسكن سبب شد تا نمايندگان اقدام به تصويب طرح دو فوريتي طرح جهش توليد و تامين مسكن كنند.

گزارش اشکال Top