اقدام مؤثر دادستانی در جلوگیری از سوداگری دلالان بازار خودرو و مسکن

معاونت دادستانی کل کشور در فضای مجازی با هدف پیشگیری از وقوع جرم اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی را موظف به ابلاغ استفاده از سامانه امتای مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت نموده است.

يكي از معضلات موجود در فضاي مجازي فقدان احراز هويت معتبر در كسب و كارهاي اينترنتي است. از جمله مشكلات عدم احراز هويت، قيمت ­سازي در وب­ سايت­ هاي آگهي اينترنتي و ايجاد تلاطم و اخلال در بازارهاي اقتصادي خصوصاً در بازار مسكن و خودرو مي ­باشد. عدم احراز هويت و صلاحيت در اين سايت ها، بستر را براي فعاليت سوداگران اين بازارها كه عمدتاً با سوء استفاده از شماره­ هاي همراه افراد ثالث و انتخاب نام ها و آدرس ­هاي جعلي اقدام به ثبت آگهي خود مي­ كنند، مهيا نموده است.

همچنين به نظر مي ­رسد سوء­استفاده كنندگان از  گمنامي در فضاي غير­حقيقي همواره درصدد هستند با ايجاد جو رواني و رسانه­ اي در راستاي نيل به منافع نامشروع اقتصادي با طرح بهانه­ هاي واهي از اجراي هرگونه طرح ساماندهي هويتي سرباز زنند و عرصه را براي سوداگران بازار هموار سازند.

در همين راستا و با هدف پيشگيري از وقوع جرم، معاونت دادستاني كل كشور در فضاي مجازي در اقدامي موثر، اتحاديه كشوري كسب و كارهاي مجازي را موظف به ابلاغ استفاده از سامانه امتاي مركز توسعه تجارت الكترونيك وزارت صمت نموده است.

بديهي است كه تصميم فوق با حمايت از فعاليت سالم كسب و كارهاي مجازي و كاهش جرايم ارتكابي در حوزه خودرو و مسكن، سبب حفظ حقوق مصرف­ كنندگان و تأمين امنيت اقتصادي جامعه مي­ گردد.

گزارش اشکال Top