طرح مسکن استیجاری، گره گشای مشکلات بازار اجاره

به گزارش کارگر آنلاین، حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با اشاره به اینکه طبق مصوبه اخیر ستاد ملی مبارزه با کرونا، تمامی قرارداد‌های اجاره تا سه ماه بعد از عادی شدن شرایط سلامت کشور تمدید شده است گفت: طبق این مصوبه هیچ دادگاهی حق صادر کردن حکم تخلیه واحد‌های مسکونی را ندارد و مستاجران از این بابت نگران نباشند.

او ادامه داد: همچنين طبق مصوبه ستاد ملي مبارزه با كرونا سقف افزايش اجاره تعيين شده است و بر اين اساس نرخ‌هاي اجاره نسبت به مدت مشابه سال گذشته در كلانشهر تهران تا سقف ۲۵ درصد و در ساير شهر‌هاي كشور هم تا ۱۵ درصد بايد افزايش يابد و در صورت موافقت نكردن مالك، مستاجران مي‌توانند شكايت كنند.

نايب رئيس اول اتحاديه مشاوران املاك با اشاره به اينكه اجراي تمامي مصوبات از سوي مالك الزامي است افزود: اجراي اين مصوبات مي‌تواند از افزايش نابجا و نامتعارف قيمت‌هاي اجاره‌ كه در چند ماه اخير شاهد آن هستيم جلوگيري كند و اين خود زمينه‌ساز ايجاد آرامش در بازار مسكن مي‌شود.

عقبائي بااشاره به اينكه قيمت‌هاي اجاره هنوز به سقف تورم نرسيده است گفت: با توجه به اينكه امسال شاهد افزايش قابل قبول حقوق كارگران نبوديم ممكن بود با اجرا نكردن اين مصوبه شاهد رشد جهش قيمت‌ها در بازار باشيم، اما اجراي چنين تمهيداتي بخشي از نگراني ناشي از رشد اجاره بها را كاهش داده است.

عقبايي با اشاره به اينكه بيش از ۹۷ درصد از مستاجران امسال همان مستاجران سال گذشته هستند و تغيير خاصي در آمار اين بخش ايجاد نشده است افزود: طبق اين مصوبه قانوني، مشاوران املاك حق ندارد بيش از ۲۵ درصد اجاره‌ها را افزايش دهند و با توجه به قراردادي كه در سال گذشته در مشاوران املاك ثبت شده و سابقه اجراي آن وجود دارد ، اين افزايش قيمت‌ها صورت مي‌گيرد.

نايب رييس اول اتحاديه مشاوران املاك با اشاره به اينكه چنين طرح‌هايي، راهكار كوتاه مدت است و دولت بايد برنامه‌هاي بلند مدت و ميان مدت را براي بازار مسكن در دستور كار خود قرار دهد اظهار كرد: با اعلام وضعيت سفيد در كشور ، شرايط به حالت سابق بازمي‌گردد بنابراين ممكن است نرخ‌هاي اجاره هم تغيير يا افزايش پيدا كند.

عقبايي تصريح كرد: دولت برنامه پرداخت تسهيلات به مستاجران با كارمزد كم را در دستور كار خود قرار داده است كه اين شايد خود بتواند بخشي از مشكلات در اين حوزه را برطرف كند.

او با اشاره به اينكه دولت  قول داده بود امسال طرح ساخت مسكن استيجاري را دستور كار خود قرار دهد اظهار كرد: طبق صحبت‌هاي وزير راه و شهرسازي امسال طرح مسكن  استيجاري اجرايي مي‌شود و توليد كنندگان و سازندگان مسكن مي‌توانند با اجراي اين طرح بخشي از مشكلات را برطرف كنند كه اميدواريم  هرچه سريعتر به مرحله اجرايي و عملياتي برسد.

گزارش اشکال Top