با وام صندوق پس انداز مسکن یکم چند متر آپارتمان در تهران می‌توان خرید؟

توجه به متوسط قیمت مسکن شهر تهران که ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی خانه اولی ها می توان ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسکن خریداری کرد.

تسهيلات صندوق پس انداز مسكن يكم كه تا اوايل سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰ درصد قيمت يك واحد ۶۰ متري در تهران را پوشش مي داد حالا اثرگذاري خود را از دست داده تا جايي كه اين ميزان به حدود ۱۱ درصد رسيده است. در واقع هم اكنون با وام ۱۶۰ ميليون توماني زوجين مي توان در پايتخت ۶ متر و ۹۰ سانتي متر مسكن خريداري كرد. البته اين تسهيلات از خرداد ماه امسال منقضي شده و هنوز بانك مركزي تصميمي براي ادامه حيات و احياي آن نگرفته است.

كارشناسان معتقدند اگر قرار است صندوق پس انداز مسكن يكم احيا شود بايد هم مبلغ آن افزايش پيدا كند و هم نرخ سود آن كاهش يابد. نرخ سود اين تسهيلات هم اكنون در مناطق شهري ۸ درصد و در بافت فرسوده ۶ درصد است. متقاضيان اين نوع وام با سپرده گذاري ۴۰ ميليون توماني و دوره انتظار يك ساله مي توانند ۸۰ ميليون تومان به علاوه سپرده خود با نرخ سود ۸ درصد دريافت كنند.

صندوق پس انداز مسكن يكم يا همان وام خانه اولي ها در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۴ راه اندازي شد. نرخ سود اين وام ابتدا ۱۴ درصد بود كه به تدريج به ۱۳ درصد، ۱۱ درصد و در نهايت ۸ درصد رسيد. در بافت‌هاي فرسوده نيز نرخ بهره آن ۶ درصد است.

طبق برنامه ابلاغي بانك مركزي صندوق پس انداز مسكن يكم فرصت پنج ساله داشت كه در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹ اين مهلت به پايان رسيده است. بانك مسكن پيشنهاد داده فعاليت صندوق مزبور تمديد و ارقام آن احيا شود كه هنوز بانك مركزي موافقت خود را با آن اعلام نكرده است.

اما با نوسانات بازار مسكن طي حدود ۲.۵ سال گذشته اثرگذاري وام خانه اولي ها به شدت كاهش يافته و اين موضوع از ميزان پرداخت تسهيلات از طريق اين صندوق قابل مشاهده است. طبق اعلام بانك مسكن در ۹ ماهه ابتداي سال ۱۳۹۸ از حدود ۱۰۰ هزار فقره تسهيلات پرداخت شده توسط اين بانك حدود ۲۷ هزار فقره از محل تسهيلات صندوق پس‌انداز مسكن يكم بوده كه از كاهش اقبال به اين نوع وام حكايت دارد. در واقع با توجه به ۳۸۴ هزار مبايعه نامه كل كشور در ۹ ماهه ابتداي ۱۳۹۸ ميزان خريد مسكن از طريق وام خانه اولي ها حدود ۷ درصد كل معاملات ملك در كشور بوده است.

در كشورهاي توسعه يافته وام مسكن تقريبا بين ۷۰ تا ۹۰ درصد قيمت ملك را پوشش مي دهد. اما در ايران معمولاً اثرات وام پس از نوسانات اقتصادي به شدت كم رنگ مي شود.

با وجود آنكه برخي كارشناسان بر لزوم افزايش سقف و كاهش سود تسهيلات مسكن در شرايط فعلي تاكيد دارند، محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي افزايش وام مسكن را در ايجاد تورم بازار ملك موثر مي داند و معتقد است كه بايد از طريق افزايش ساخت و ساز، تعادل قيمتي را در بازار مسكن ايجاد كرد. اين در حالي است كه عباس آخوندي وزير سابق راه و شهرسازي راهكار تعادل بخشي در بازار مسكن را احياي نظام پس‌انداز مي‌دانست و در دوره او وام مسكن از حدود ۲۰ ميليون تومان به سقف ۱۶۰ ميليون تومان افزايش پيدا كرد.

به تازگي نيز رئيس كميسيون عمران مجلس بر ضرورت افزايش سقف تسهيلات مسكن تاكيد كرده و گفته است: يكي از راهكارهاي كوتاه مدت، افزايش قدرت مالي خريداران واقعي است از اين رو دولت مي‌تواند در اين عرصه نسبت به افزايش سقف تسهيلات مسكن و كاهش سود وام ها اقدام كند. در تمام كشورها وام مسكن حدود ۷۰ درصد از قيمت مسكن را پوشش مي‌دهد اما در كشور ما با وام ارائه شده نمي توان خانه خريداري كرد.

گزارش اشکال Top