رشد بازار بورس با واقعیت‌های اقتصادی همخوانی ندارد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه برای اولین بار در تاریخ دارایی موجود در بازار بورس تا حدودی با حجم دارایی های مردم در بخش مسکن قابل مقایسه شده است، گفت: رشد بازار بورس با واقعیت‌های اقتصادی همخوانی ندارد.

مهدي سلطان محمدي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: اكثر دارايي‌هاي سرمايه‌اي در طول يكي دو سال گذشته افزايش نرخ‌هاي شديدي را تجربه كردند كه يكي از مهم ترين دلايل آن كاهش نرخ بهره هاي بانكي بود و اين اقدام در شرايطي كه نرخ تورم واقعي نسبتاً بالا و تورم انتظاري بسيار بالا بود، به معني منفي شدن نرخ بهره واقعي و كاهش ارزش پس اندازهاي بانكي مردم بود.  

وي افزود: در اين شرايط بسياري كنشگران اقتصادي و مردم عادي براي اجتناب از فرسوده شدن و كاهش ارزش پس اندازهاي خود به سمت دارايي‌هاي سرمايه‌اي رفتند و وارد بازارهاي بورس، مسكن، ارز، طلا و خودرو شدند كه اين هجوم به رشد شديد قيمتي در اين بازارها انجاميد.

سلطان محمدي تصريح كرد: ارز و مسكن تقريباً همپاي هم جلو رفتند و عليرغم عقب ماندگي اوليه مسكن بعد از جهش قيمت دلار، مجددا قيمت متوسط هر مترمربع واحد مسكوني در شهر تهران به نزديك ۱۰۰۰ دلار بالغ شد. كمابيش در دهه ۹۰ قيمت مسكن در شهر تهران با افت و خيزهايي خودش را با دلار هماهنگ كرده است؛ هر چند كه در مقطع كوتاهي در سال ۱۳۸۶ قيمت يك متر مربع واحد مسكوني در شهر تهران  به رقم بي سابقه ٢٠٠٠ دلار هم رسيده بود. 

به گفته سلطان محمدي،  طلا با توجه به تاثير پذيري از افزايش قابل توجه نرخ جهاني آن به دلار رشد بيشتري را نسبت به ارز و مسكن تجربه كرد، اما جهش شديد بورس عجيب و تا حدي دور از انتظار بود؛ به طوري كه در اواسط مرداد ماه حجم ارزش بورس به ٨٠٠٠ هزار ميليارد تومان يعني حدود سه برابر توليد ناخالص ملي كشور رسيد و ارزش بازار بورس تقريبا با ارزش املاك مسكوني در شهر تهران برابر شد؛ يعني رقمي كه زماني حتي غير قابل تصور بود. هر چند كه در حال حاضر و پس از كاهش هاي يك ماه گذشته ارزش بازار بورس به ٦٠٠٠ هزار ميليارد تومان تقليل يافته است.
اين كارشناس مسكن تاكيد كرد: هر چند رشد بازار مسكن كندتر از بازار بورس بود ولي با اين وجود اين بازار نيز از اين رشدها بي نصيب نماند؛ زيرا هنوز بسياري مردم آن را به عنوان يك دارايي مطمئن كه از قابليت حفظ سرمايه ها در شرايط تورمي برخوردار است مي شناسند.

سلطان محمدي درباره علت اصلاح بازار بورس طي هفته هاي اخير گفت:  دليل اين مسئله عمدتا واقع بيني كنشگران بازار و خروج نوسان گيراني بود كه به قصد سوداگري و با نگاه كوتاه مدت وارد بازار بورس شده بودند.

وي با بيان اينكه رشد بازار بورس با واقعيت‌هاي اقتصادي همخواني ندارد گفت: حتي بين رشد بورس با افزايش نقدينگي هم تناسبي ديده نمي شود؛ هر چند در كاربرد لفظ حباب براي بازار بورس احتياط مي كنم. حال آنكه رشد قيمت در بازار مسكن كمابيش با رشد نقدينگي قابل توضيح است اما واقعيت اين است كه نرخ مسكن نيز فراتر از توان خانوارها رفته و  مي تواند مدت زيادي با همين شيب صعودي تداوم داشته باشد.

اين كارشناس مسكن گفت: علي رغم مشكلات ساختاري زيادي كه اقتصاد كشور با آن روبروست اگر فضاي بين المللي مقداري به نفع كشور ما تعديل شود و فشارهاي تحريمي تخفيف پيدا كند و بحران كرونا تا اندازه اي فروكش كند، اقتصاد ما مي تواند بر مبناي ظرفيت ها و توانمندي هايي كه كشورمان دارد، شاهد رشد اقتصادي مثبت باشد. اگر كشور بتواند حتي به بخشي از درآمدهاي نفتي دست يابد و سياست هاي تشويق صادرات غير نفتي تداوم پيدا كند و بانك مركزي موفق به كنترل نسبي رشد نقدينگي بشود، در آن صورت مي توان انتظار داشت كه قيمت تمامي كالاها و دارايي هاي سرمايه اي از جمله مسكن به آرامش بيشتري برسد و مردم عادي نيازي نبينند كه براي حفظ ارزش پس اندازهاي خود وارد بازيهاي پرمخاطره و سوداگرانه در بازارهاي مختلف بشوند.

گزارش اشکال Top