با ۲ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

برای خرید مسکن با دو میلیارد تومان گزینه‌های متنوعی در غرب و شرق تهران وجود دارد. همچنین امکان خرید واحد با متراژ بالاتر و سن کمتر در جنوب تهران فراهم است.

 قيمت مسكن در ماه‌هاي اخير افزايش زيادي داشته است و اين موضوع سبب شده تا با وجود اينكه دو ميليارد تومان رقمي بسيار فراتر از پس‌انداز غالب خانوارها است، براي خريد مسكن محدوديت‌هايي را نيز براي آن‌ها به همراه داشته باشد؛ يعني شايد ديگر نتوان با اين بودجه واحدي بيش از 70متر در بسياري از نقاط تهران خريداري كرد.
جدول‌هايي كه از قيمت مسكن در چند ماه پيش وجود دارد، نشان مي‌دهد تا كمتر از يك سال پيش اين امكان وجود داشت تا با دو ميليارد تومان واحدي در بهترين نقاط شمال شهر خريد؛ اما اكنون اين موضوع ممكن نيست و افرادي كه با دو ميليارد تومان قصد خريد مسكن دارند، شايد شانس بسيار كمي براي خريد مسكن در شمال شهر و مناطق يك و سه داشته باشند. زيرا با اين بودجه در اين مناطق فقط امكان خريد واحدهاي متراژ پايين وجود دارد و آپارتمان با متراژ پايين در شمال تهران بسيار كمتر از ساير نقاط است.

با بودجه دو ميليارد توماني در اكثر نقاط تهران امكان خريد مسكن وجود دارد؛ اما شايد از نظر متراژ، سال ساخت، محله و... با محدوديت‌هايي همراه باشد. براي مثال در جنوب تهران امكان خريد واحدهاي بزرگتر با سن كمتر هم وجود دارد ولي در غرب، شرق و مركز، با توجه به محله‌اي كه آپارتمان در آن قرار گرفته، امكان خريد مسكن با متراژ پايين‌تر و سن بيشتر وجود دارد. مناطق 2 و 5 از مناطقي است كه واحدهاي زيادي با اين بودجه در آن‌ها براي  فروش به بنگاه‌هاي املاك عرضه مي‌شود.
اغلب آگهي‌هايي كه در سايت‌هاي خريد و فروش املاك با اين بودجه وجود دارد، مربوط به غرب و شرق تهران است. پونك، صادقيه، طرشت و... از مناطقي است كه كارشناسان مشاور املاك با بودجه دو ميليارد توماني پيشنهاد مي‌كنند و با توجه به متراژ ادعا دارند كه اين واحدها موارد مناسبي براي سرمايه‌گذاري است!

قيمت مسكن در پونك از متري 30ميليون تومان شروع مي‌شود. بنابراين در اين محله امكان خريد واحدهاي بين 40 تا 60متري وجود دارد. يك واحد 61متري و يك سال ساخت در اين محله، 2ميليارد تومان قيمت‌گذاري شده است.

براي خريد مسكن در صادقيه نيز به حداقل 25ميليون تومان براي هر متر مربع سرمايه نياز است. در اين محله نيز با دوميليارد تومان مي‌توان واحدهاي بين 40 تا 80متري خريداري كرد. قيمت يك واحد 70متري و 4سال ساخت در اين محله دو ميليارد تومان اعلام شده است.

اگر هم سن و هم متراژ واحد در الويت باشد، محله‌هاي جنوب تهران گزينه‌هاي مناسي براي خريد ملك است. براي مثال يك واحد آپارتمان 100متري و نوساز در جيحون دو ميليارد تومان قيمت‎‌گذاري شده است. براي خريد يك واحد 120متري و نوساز در جواديه نيز بايد يك ميليارد و 900ميليون تومان پرداخت كرد.

يك واحد 70متري و نوساز در شادمان دوميليارد تومان قيمت‌گذاري شده است و مالك يك واحد 64متري و 4سال ساخت در جنت‌آباد، قيمت واحد را يك ميليارد و 950ميليون تومان اعلام كرده است. همچنين يك واحد آپارتمان 54متري و 15سال ساخت در شيخ بهايي دو ميليارد تومان اعلام شده است.

شهرك اكباتان يكي ديگر از مناطقي است كه با دو ميليارد تومان امكان خريد سوئيت در آن وجود دارد. يك آپارتمان 85متري در هروي كه 15سال از ساخت آن مي‌گذرد، يك واحد 65متري و 15سال ساخت در هميلا و يك وواحد 70متري و 30سال ساخت در بلوار كشاورز از ديگر مواردي است كه كارشناسان مشاور املاك با اين بودجه پيشنهاد كرده‌اند.

براي اينكه با اين بودجه در مركز شهر، واحدي خريداري كنيد، با توجه به متوسط قيمت مسكن در اين نقاط، مي‌توان واحدهاي بين 40 تا 60متر خريداري كرد. يك واحد آپارتمان 50متري در فاطمي 2ميليارد تومان قيمت‌گذاري شده است.

باتوجه به معاملاتي در كه در مرداد ماه صورت گرفته است، تهران‌پارس يكي از مناطقي است كه با دو ميليارد تومان واحدهاي زيادي در آن معامله شد. يك واحد 110متري و نوساز ماه گذشته دو ميليارد و 140ميليون تومان در اين محله به فروش رفت.

يك واحد آپارتمان 82متري و 6سال ساخت در آپادانا، آپارتماني 67متري و 9سال ساخت در جنت‌آباد، واحدي 96متري و 7سال ساخت در ابوذر و يك واحد آپارتمان 83متري و 10سال ساخت در اسفندياري از ديگر معاملاتي است كه در ماه اخير با بودجه‌اي حدود دو ميليارد تومان منعقد شد.

با بررسي قيمت مسكن در بسياري از مناطق تهران، متوجه مي‌شويم كه امكان خريد مسكن حتي با متراژ كمتر و سن بيشتر با اين بودجه در آن‌ها وجود دارد؛ ولي يك كارشناس مشاور املاك كه در مركز تهران فعاليت دارد گفت: اخيرا واحدهاي زيادي در اين بودجه عرضه نمي‌شود و علت آن احتمالا به عدم ثبات قيمت مسكن در تهران و همچنين دست نگه داشتن فروشندگان براي فروش واحد باز مي‌گردد.

گزارش اشکال Top