جزئیات ساخت مسکن کارگری در شهرک‌های صنعتی

رئیس اتاق تعاون ایران با تشریح جزییات ساخت مسکن کارگران در اطراف چهار شهرک صنعتی از پیش بینی حذف قیمت زمین برای کارگران خبر داد.

 بهمن عبداللهي (رئيس اتاق تعاون ايران) با اشاره به بورس مسكن گفت: در طول چند سال گذشته افزايش قيمت مسكن مشكلات زيادي را ايجاد كرده است.

او افزود: در دوران كرونا مشكلات زيادي در حوزه تهيه مسكن براي مردم ايجاد كرده است كه يكي از دلايل اصلي آن عرضه كم در مقابل تقاضاي زياد است، بنابراين عموم مردم كه متقاضي مسكن ارزان قيمت هستند دچار مشكل شدند.

رئيس اتاق تعاون ايران بيان كرد: در شوراي عالي بورس تصميم گرفته شد، بورسي مخصوص عرضه مسكن ايجاد شود؛ البته برخي از صاحب نظران معتقد هستند كه مسكن را هم مي‌توان در بورس كالا عرضه كرد، اما به دليل اهميت بازار مسكن تصميم گرفته شد كه بورس ويژه‌اي براي عرضه املاك ايجاد شود.

عبداللهي گفت: قرار است بورس مسكن با سرمايه ۵ هزار ميليارد توماني تاسيس شود كه ۳۵ درصد آن توسط  بخش خصوصي و توسط اتاق بازرگاني و اتاق تعاون و ۳۵ درصد توسط شركت‌ها و نهاد‌هاي عمومي غير دولتي و بانك‌ها تامين مي شود و ۳۰ درصد باقي مانده نيز از طريق پذيره نويسي به عموم مردم عرضه شود. دو گروه اول كه هر كدام سهام دار ۳۵ درصد از بورس مسكن مي‌شوند، نمي‌توانند در فرآيند پذيره نويسي شركت كنند.

او بيان كرد: افرادي كه اقدام به خريد سهام در بورس مسكن مي‌كنند، مي‌توانند سهام خود را به مسكن تبديل كنند. حتي افراد مي‌توانند به صورت متري مسكن خريدداري كنند.

رئيس اتاق تعاون با بيان اينكه پيش بيني مي‌شود بورس مسكن پر سود باشد، گفت: ويژگي بورس مسكن جذب سرمايه‌هاي سرگردان براي ساخت مسكن جديد است.  بورس مسكن مي‌تواند به رونق بازار مصالح ساختماني و پايين آمدن قيمت مسكن كمك كند.

او افزود: قرار است طي ۴ ماه آينده بورس مسكن راه اندازي شود تا مردم بتوانند سهام خريدداري كنند.

 رئيس اتاق تعاون در پاسخ به اين سوال آيا با عرضه مسكن در بورس باعث افزايش ملك نمي‌شود؟، گفت: برخي اعتقاد دارند كه عرضه مسكن در بورس باعث افزايش قيمت‌ مي شود كه ما به اين موضوع اعتقاد نداريم؛ البته هنوز جزئيات نحوه عرضه مسكن در شوراي عالي بورس بررسي نشده  و قرار است سازوكار‌هايي تعيين شود تا جلوي سوء استفاده برخي افراد از بورس مسكن گرفته شود، پيش بيني مي‌شود با راه اندازي اين بورس، ساخت مسكن افزايش پيدا كند كه نتيجه آن كاهش قيمت املاك مي‌شود.

رئيس اتاق تعاون در پاسخ به اين سوال كه بعد از خريد سهام يك ملك، مالكيت آن به نام كدام سهام دار مي‌شود؟، گفت: فردي كه اوراق بورس مسكن را خريدداري مي‌كند، ملك را به صورت مستقيم نمي‌خرد بلكه در كل پروژه سهام دار مي‌شود، به عنوان مثال اگر فردي سهام يك پروژه ۴۰ واحدي را خريدداري كند در كل پروژه شريك مي‌شود و بعد از احداث پروژه روي هر واحد مسكوني براساس موقعيت و امكاناتي دارد قيمت گذاري مي‌شود و در نهايت به هر فرد براساس ميزان ارزش سهامي كه دارد بخشي از ملك اختصاص داده مي‌شود.

ساخت صد هزار واحد مسكوني كارگري 

رئيس اتاق تعاون ايران در بخش ديگري از اين نشست،  با تشريح جزييات ساخت مسكن كارگران در اطراف چهار شهرك صنعتي از پيش بيني حذف قيمت زمين براي كارگران خبر داد.

او اظهار كرد: عليرغم آنكه كارگران يكي از آسيب پذيرترين اقشار جامعه به شمار مي روند و نقش اساسي در توليد داخلي دارند ولي در بحث داشتن مسكن دچار مشكل هستند. بررسي‌هاي صورت گرفته نشان داد كه در شهرك‌هاي صنعتي بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر مشغول كارند و عملا متقاضي مسكن هستند، علاوه بر آن مشكل رفت و آمد به محل كار دارند و ناچارند در داخل شهرها ساكن شوند و مسافت طولاني را تا رسيدن به محل كار طي كنند؛ لذا طي تفاهم‌نامه‌اي با وزارت راه و شهرسازي و در قالب طرح اقدام ملي مسكن بنا شد در كنار شهرك‌هاي صنعتي، واحدهاي مسكوني كارگري با هدف تامين مسكن ارزان قيمت براي كارگران و حل مشكل تردد آنها احداث شود.

او گفت: پيش بيني مي‌شود حدود ۱۰۰ هزار واحد مسكوني در شهرك‌هاي صنعتي ايجاد شود و افزود: در گام اول چهار شهرك صنعتي در استان‌هاي تهران، البرز و  قزوين شناسايي شده و در ۱۲ استان كشور نيز مقدمات كار آغاز شده است. كميته مسكن كارگري با مسئوليت معاون استاندار و دبيري اتاق‌هاي تعاون استاني تشكيل شده و حمايت و پشتيباني از پروژه‌ها نيز با بانك مسكن است.

رئيس اتاق تعاون ايران تصريح كرد: تفاهم نامه خوبي با بانك مسكن ايجاد شده و وزارت راه و شهرسازي متولي و سياستگذار كار و بانك مسكن تامين كننده مالي است. اتاق تعاون ايران نيز وظيفه هماهنگي و مديريت و وزارت كار متولي بانك اطلاعات كارگران است.

عبدالهي تصريح كرد: با توجه به شرايط موجود قيمت‌هاي زمين بسيار ارزان است. قيمت زمين را از هزينه ها حذف مي كنيم تا وزارت راه و شهرسازي زمين ها را به طور ارزان در اختيار كارگران قرار بدهد.

به گفته او ، در حال حاضر مقدمات احداث در شهرك صنعتي ايوانكي انجام و مطالعات آغاز شده و زمين در حال آماده سازي است و اعلام شده زماني براي كلنگ زني آن داده شود.

رئيس اتاق تعاون به تشريح جزييات ساخت مسكن كارگري در چهار شهرك صنعتي پرداخت و گفت: محور اول شهرك صنعتي ايوانكي است و زميني ۱۰ هكتاري براي ساخت ۱۰۰۰ واحد مسكوني آماده و مقدمات كار فراهم شده است. منتظريم تا زماني تعيين شود تا به شكل مجازي كلنگ زمين از سوي رياست جمهوري زده شود.

او ادامه داد: محور دوم، شهرك صنعتي كاسپين در قزوين است، با توجه به آنكه تعدادي از واحدهاي مسكوني نيمه تمام در اين شهرك وجود دارد مقرر شده ۹۰۰ واحد واحد مسكوني ساخته و تكميل شود.

عبدالهي افزود: محور سوم شهرك صنعتي اشتهارد البرز است كه با وزارت راه و شهرسازي براي تخصيص زمين مورد نياز در حال پيگيري هستيم و محوز چهارم، شهرك صنعتي شمس آباد است كه بزرگترين شهرك صنعتي كشور به شمار مي رود و بالغ بر ۴۵ هزار نفر در آن مشغول كارند و در حال انجام كارهاي تشريفاتي آن هستيم.

 ۱.۸ ميليون نفر دارنده كارت سهام عدالت صاحب حق هستند

رئيس اتاق تعاون در مورد اينكه حدود ۲ ميليون نفر سهامدار عدالت با داشتن كارت پرس‌شده سهام عدالت، اما در سامانه سهام عدالت به عنوان سهامدار شناخته نمي‌شوند، گفت: بله بين ۱.۸ تا ۲ ميليون نفر داراي كارت سهام عدالت هستند و به نظر ما اينها صاحب حق هستند. مجلس شوراي اسلامي هم از طريق كميسيون اقتصادي پيگيري مي‌كند تا استيفاي حقوق اين افراد صورت گيرد، اما واقعيت اين است كه برخي مديران سازمان خصوصي‌سازي معتقدند بنگاه‌هاي آماده براي واگذاري به افراد جديد وجود ندارد و فقط به اندازه تعداد سهامداران موجود، سهام وجود دارد، در حالي كه ما چنين اعتقادي نداريم، زيرا برخي از بنگاه‌ها از شمول سهام عدالت خارج شده و به مالكيت دولت برگشت. بنابراين نمايندگان مجلس دنبال اين هستند، سهام عدالت به تمامي ثبت‌نام شدگان و دارندگان كارت اختصاص يابد.

عبداللهي همچنين گفت: بحث ديگر اين است كه كساني كه روش مديريت مستقيم سهام عدالت را انتخاب كرده‌اند، به نظر ما بايد فرصت داشته باشند كه روش مديريت خود را تغيير دهند، چون برخي از دست‌اندركاران، مردم را تشويق مي‌كردند كه روش مستقيم را انتخاب كنند، در حالي كه بايد اين فرصت فراهم شود به حالت غيرمستقيم برگردند، اما سازمان خصوصي‌سازي مي‌گويد حساب‌هاي سهام عدالت بايد بسته شود و امكان برگشت از روش مديريت سهام عدالت وجود ندارد.

 ۳۰ درصد دوم سهام عدالت عيد غدير آزاد مي‌شود

عبداللهي همچنين گفت: براساس اعلام رئيس‌جمهور تاكنون ۳۰ درصد سهام عدالت آزاد شده، ۳۰ درصد ديگر در عيد غدير آزاد مي‌شود و ۳۰ درصد بقيه و كل سهام عدالت تا آخر سال براي دارندگان آن آزاد مي‌شود.

او همچنين گفت: در سبد سهام عدالت ابتدا ۶۰ شركت وجود داشت كه بعداً ۱۱ شركت آن خارج شد، در حال حاضر ۴۹ شركت مانده‌اند كه ۳۶ تاي آن بورسي و ۱۳ شركت غيربورسي است و به نظر من از محل سهام موجود ۱۱ شركت برگشت خورده به دولت مي‌توان سهام عدالت ساير متقاضيان و ۲ ميليون نفر داراي كارت سهام عدالت را پرداخت كرد، زيرا آنها با داشتن كارت سهام عدالت صاحب حق هستند.

عبداللهي در مورد نمايشگاه صنعت ساختمان گفت: البته بايد ستاد ملي كرونا در مورد  نمايشگاه تصميم بگيرد كه اگر مجوز بگيرند امسال بيستمين نمايشگاه صنعت ساختمان در مرداد توسط اتاق تعاون برگزار مي‌شود كه در صورت داشتن مجوز با رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي و با تصميمات ستاد ملي كرونا اين نمايشگاه برگزار خواهد شد.

گزارش اشکال Top