دو علت رونق در بازار اجاره آپارتمان‌های نقلی

بازار رهن و اجاره آپارتمان‌های نقلی امسال هم مانند سال گذشته به دو علت رونق بیشتری نسبت به سایر بخش‌های بازار اجاره‌بها دارد.

ضريب بالاي رشد اجاره‌بها در دو تابستان متوالي طي سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ موجب شد بسياري از مستاجران كه استطاعت پرداخت اجاره‌بهاي پيشنهادي جديد موجران را نداشتند، نسبت به جابه‌جايي در فصل طلايي نقل و انتقالات ملكي اقدام كنند. آنها طي اين جابه‌جايي يكي از دو انتخاب پيش روي خود يعني سكونت در يك واحد كوچك‌تر از خانه اجاري قبلي يا سكونت در يك واحد به لحاظ متراژ مشابه خانه قبلي اما در يك محله ارزان‌تر را انتخاب كردند و به اين ترتيب توانستند از عهده هزينه‌هاي اجاره‌بهاي سكونت در شهر تهران در سال‌هاي پرتلاطم بازار اجاره بر بيايند.

امسال اگرچه تب قيمتي در بازار اجاره‌بها به درجه دو سال اخير نرسيده است، اما ركود ناشي از شيوع كرونا سبب شده همين درجه نسبتا پايين تب نيز براي شماري از مستاجران قابل تحمل نباشد. مصوبه ستاد ملي مبارزه با كرونا درخصوص تعيين سقف براي افزايش اجاره‌بها سبب شده برخي از موجران در حالي كه پيش‌تر قصد افزايش اجاره‌بها به ميزان كمتري داشتند، اكنون به اين سقف كه در تهران ۲۵ درصد اعلام شده اصرار كنند و از مستاجر بخواهند با توجه به مجوز دولت، نهايت افزايش اجاره‌بهاي ممكن را پذيرا باشد يا نسبت به تخليه و جابه‌جايي اقدام كند. البته اين رويه در ميان همه موجران وجود ندارد و همچنان گزارش‌هايي از عدم افزايش اجاره‌بها يا افزايش حداكثر ۱۰ تا ۱۵ درصدي نرخ اجاره به ويژه در محله‌هاي مصرفي وجود دارد.

با اين وجود امسال هم مثل سال گذشته به دو علت، يكي استطاعت محدود پرداخت اجاره‌بها توسط مستاجر و ديگري پرتعداد بودن فايل واحدهاي اجاري نقلي در بازار مسكن نسبت به ديگر گروه‌هاي متراژي در برخي از محله‌هاي مصرفي همچون مناطق ۷، ۹، ۱۰، ۱۲، ۱۴ و ۱۵ بازار رهن و اجاره آپارتمان‌هاي نقلي نسبتا گرم‌تر از گروه‌هاي متراژي ديگر است. البته واقعيت ديگري نيز در اين رابطه وجود دارد و آن قيمت‌هاي پيشنهادي منصفانه‌تر واحدهاي نقلي نسبت به واحدهاي ميان و بزرگ‌متراژ است. به نظر مي‌رسد موجران با علم به قدرت خريد متقاضيان اجاره اين املاك، قيمت‌هاي پيشنهادي خود را اعلام كرده‌اند كه در نتيجه دوره انتظار آنها براي انعقاد قرارداد اجاره كاهش يافته است.

گزارش اشکال Top