گروه های سهامدار در بورس مسکن را بشناسید

زمزمه راه اندازی بورس پنجم یا همان بورس املاک، مستغلات و امتیازات به گوش می رسد و آنطور که مسئولان وعده داده اند، قرار است این بازار با سرمایه ثبت شده ۵۰۰۰ میلیارد تومانی تا چهار ماه آینده راه اندازی شود.

به گزارش خبرانلاين، دهم تيرماه بود كه مديرعامل بورس تهران از راه‌اندازي بورس املاك، مستغلات و امتيازات در هفته آتي، يعني نهايتا تا ۱۷ تيرماه خبر داد.

صحرايي در مورد اين وعده كه تا تاريخ مذكور عملياتي نشد، توضيح داده بود كه طبق اصل ۳۱ قانون اساسي دولت موظف است براي افراد كم‌توان جامعه حداقل مسكن را تامين كند. در اين راستا بورس مسكن راه‌اندازي خواهد شد. در واقع يك بورس جديد به عنوان پنجمين بورس كشور راه‌اندازي خواهد شد كه در اين بازار هم زمين، هم منابع و هم آپارتمان و ملك معامله مي‌شود. البته اين متفاوت با سهام شركت‌هاي ساختماني است.

به گفته صحرايي، هدف از راه‌اندازي بورس مسكن اين است كه قيمت تمام شده مسكن براي مصرف‌كننده نهايي كاهش يابد، از سوي ديگر در اين بازار شفافيت حاكم است و تعداد معاملات در ملك‌ها مشخص است و افراد مي‌توانند پس‌انداز سالانه خود را در مسكن سرمايه‌گذاري كنند.

حضور سه گروه سهامداري در بورس مسكن

پس از گذشت حدود يك ماه از خبر مذكور، حسن قاليباف اصل- رييس سازمان بورس و اوراق بهادار - از مصوبه ۱۸۷ جلسه شوراي عالي بورس و اوراق بهادار براي تأسيس بورس املاك، مستغلات و امتيازات با سرمايه ثبت شده ۵۰۰۰ ميليارد توماني در آينده نزديك خبر داد.

طبق توضيحات قاليباف به نقل از پايگاه خبري سازمان بورس، تشكيل اين بورس علاوه بر كمك به حوزه املاك و ساخت و ساز مسكن و امتيازات در كشور، طيف وسيعي از دارايي ها را نيز پوشش خواهد داد كه در ساير بورس ها قابليت معامله و ابزار تامين مالي آن به اين شكل وجود ندارد.بنا بر اين مصوبه، سه گروه سهامداري بورس املاك، مستغلات و امتيازات،  شامل ۳۵ درصد تشكل هاي بخش خصوصي و تعاوني، ۳۵ درصد نهادهاي عمومي دولتي و غير دولتي و ۳۰ درصد نيز عامه مردم خواهند بود.

بنا بر اين مصوبه، مقرر شد كه سه گروه سهامداري در اين بورس به عنوان سهامداران مشاركت داشته باشند و ۳۵ درصد از اين سهام در اختيار تشكل هاي بخش خصوصي خواهد بود كه توسط اتاق تعاون و اتاق بازرگاني مشخص شده و فعالان صنعت ساخت و ساز و ساختمان كشور در آن حضور خواهند داشت.

۳۵ درصد گروه سهامداري نيز مربوط به نهادهاي عمومي دولتي و غير دولتي است كه  مالكيت بخش عمده اي از زمين هاي كشور را در اختيار دارند. ۳۰ درصد از سهام بورس جديد نيز از طريق پذيره نويسي عام عرضه خواهد شد كه صرفا اشخاص حقيقي مي توانند با مشاركت در اين پذيره نويسي به عنوان سهامدار حقيقي سرمايه گذاري كنند.

بر اين اساس، سازمان بورس و اوراق بهادار كشور نيز مكلف شده است كه مقدمات لازم را فراهم كند تا هر چه سريع تر زمينه هاي تاسيس اين بورس مهيا شده و حداكثر تا چهار ماه آينده، نهايي شود.

طراحي اوراق «صندوق‌هاي زمين و ساختمان» و «طرح‌هاي فروش متري» در بورس املاك

همچنين طبق گفته هاي شاهين چراغي- عضو شوراي عالي بورس - در بورس املاك و مستغلات، اوراق مختلفي مانند «صندوق‌هاي زمين و ساختمان» و «طرح‌هاي فروش متري» طراحي خواهد شد. براساس مصوبه هيات وزيران تمامي مجموعه‌هاي دولتي مي‌توانند با قيمت كارشناسي، دارايي‌هاي خود را تبديل به اوراق كنند و اين اوراق، قيمت گذاري و قابل معامله تا انتهاي طرح خواهد بود. دارندگان اوراق مي‌توانند ملك شان را براساس مدل قيمت‌گذاري تحويل بگيرند يا به افراد ديگر واگذار كنند.

گزارش اشکال Top