طرحی که موجب حل مشکل مسکن می‌شود

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: تولید و ساخت مسکن به‌صورت انبوه، علاوه بر این‌که موجب کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن می‌شود، باعث اشتغال‌زایی در این حوزه نیز می‌گردد، طرح مسکن مهر طرحی موفق بود که باید به‌نحو مطلوب ادامه پیدا می‌کرد.

لطف‌الله سياهكلي، نماينده مردم قزوين، البرز و آبيك در مجلس شوراي اسلامي در قزوين در رابطه با راهكار فوري مشكل مسكن گفت: مسكن يك امر قطعي و يكي از نيازهاي اساسي است، يعني نمي‌توان در اين‌باره تصميم ناگهاني و فوري گرفت.

وي افزود: در گذشته ما شاهد طرح موفقي به‌نام مسكن مهر بوديم، هنر پروژه مسكن مهر اين بود كه زمين رايگان و ارزان در اختيار مردم قرار داد و توليد انبوه شد و همين امر باعث شد افراد با آورده ۱۰ الي ۱۵ ميليون تومان صاحب‌خانه شوند.

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس ادامه داد: اكنون در استان ما زمين‌هاي درجه دو بسيار زيادي وجود دارد كه در آنها كشاورزي انجام نمي‌شود و مي‌توان اين زمين‌ها را به ساخت مسكن اختصاص داد.

نماينده مردم قزوين، البرز و آبيك در مجلس شوراي اسلامي اظهار كرد: طي روزهاي اخير وزير راه و شهرسازي به استان قزوين سفر كرد و كلنگ احداث مسكن ملي را به زمين زد كه در اين طرح قرار است حدود چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسكن در استان ساخته شود.

وي عنوان كرد: زماني‌كه اين طرح در استان ما انجام شود، مسكن از رونق مي‌افتد و مردم صاحب مسكن ارزان قيمت مي‌شوند، بنابراين يكي از راه‌حل‌هاي مشكل گراني مسكن كه درحال‌حاضر مردم درگير آن هستند، توليد و ساخت مسكن به اين طريق است.

مسكن مهر بايد با همان شتاب جلو مي‌رفت

سياهكلي بيان كرد: كشور ما با توجه به دارا بودن زمين به ميزان مناسب، نيروي كار ارزان و مصالح با قيمت مناسب نسبت به كشورهاي ديگر، نبايد در زمينه مسكن دچار مشكل باشد، اما متأسفانه برخورد سياسي با موضوع اقتصادي، موجب مي‌شود مردم ما در حوزه مسكن دچار مشكل شوند.

اين نماينده مجلس در ادامه تأكيد كرد: لازم بود طرح مسكن مهر با همان شتابي كه داشت، جلو مي‌رفت و دولت‌هاي بعدي كه آمدند، به‌جاي آن‌كه اين طرح را تعطيل كنند، آن ‌را رفع نقص مي‌كردند.

اين مسؤول اضافه كرد: متأسفانه دولت پس از تعطيل كردن پروژه مسكن مهر، ديگر ساخت مسكن نداشت و به دلايل سياسي مسكن مهر را تعطيل كرد؛ اين مسائل به مردم لطمه مي‌زند و امروز شاهد اين هستيم كه دود اين كار به چشم مردم رفته است.

براي رفع مشكل مسكن، توليد مسكن را بالا ببريم

سياهكلي توليد مسكن را يكي از راه‌حل‌هاي رفع مشكل فعلي مسكن عنوان كرد و گفت: اكنون در شرايطي قرار داريم كه در زمينه مسكن به‌راحتي مي‌توان تصميمات خوبي گرفت تا توليد مسكن در كشور صورت بگيرد و مردم به‌عنوان نياز اوليه خود صاحب مسكن شوند، زماني‌كه اين فعاليت‌ها انجام نمي‌شود رانت ايجاد مي‌گردد، زيرا زماني‌كه عرضه و تقاضاي مسكن هم‌خواني نداشته باشند مشكلاتي در اين زمينه ايجاد مي‌شود.

وي ادامه داد: در برخي مباحث ما در عرضه و تقاضا نمي‌توانيم عرضه را افزايش دهيم و محدوديت‌هايي داريم، اما خوش‌بختانه اين محدوديت‌ها در زمينه مسكن وجود ندارند و از قضا اگر در زمينه مسكن توليد انبوه داشته باشيم ده‌ها شغل ايجاد مي‌شود و چرخ مشاغل زيادي به حركت در مي‌آيد و هزاران نيروي كار مشغول فعاليت مي‌شوند.

نماينده مردم قزوين، البرز و آبيك در مجلس شوراي اسلامي در ادامه به بحث اشتغالزايي در توليد مسكن اشاره كرده و بيان كرد: توليد مسكن، اشتغالزايي را در پي دارد و باعث به كار افتادن چرخ توليد مصالح ساختماني مي‌شود.

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس يادآور شد: در ساخت و توليد مسكن بيش از صد نوع فعاليت صورت مي‌گيرد كه اين امر در شرايط فعلي مي‌تواند باعث ايجاد اشتغال در كشور شود؛ ما موظفيم اين چرخ توليد را راه بيندازيم كه در اين زمينه با وزير مسكن صحبت‌هايي صورت گرفته و به حول و قوه الهي كلنگ اين پروژه در قزوين زده شده است كه به عقيده بنده مي‌تواند بسيار مؤثر باشد.

نبايد به دلايل سياسي، طرح‌هاي موفق قبلي را تعطيل كنيم

سياهكلي در ادامه به بحث ماليات بر واحدهاي خالي اشاره كرده و مطرح كرد: زماني‌كه مسكن روي بورس باشد و توليد انبوه آن كليد بخورد، افرادي‌كه خانه‌هاي خالي دارند نمي‌توانند آنها را به‌صورت خالي نگه دارند، زيرا متضرر مي‌شوند و ناچارند وارد چرخه شوند؛ ضمن آن‌كه ما بايد براي خانه‌هاي خالي با دقت ماليات ببنديم و عوارض بياوريم، هم‌چنين از برخي ابزارهاي قانوني نيز بايد استفاده كنيم كه واحدهاي خالي در چرخه مصرف قرار بگيرند.

وي تصريح كرد: ما از طرح اقدام ملي مسكن حمايت مي‌كنيم و اگر نيازمند قوانين خاص هم باشد حتماً آن قوانين را ايجاد خواهيم كرد، زيرا ما در زمينه توليد مسكن به اين شكل، نمونه خوب و موفق قبلي را در مسكن مهر مشاهده كرده‌ايم و بسيار عجيب است كه كارهاي موفق گذشته را به‌دليل برخوردهاي سياسي تعطيل كرده‌ايم، زيرا لازم است اگر كار و فعاليتي موفق بوده آن را به‌نحو مطلوب ادامه بدهيم.

نماينده مردم قزوين، البرز و آبيك در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: عجيب است كه وزير مسكن در سال‌هاي قبل چند بار به مجلس رفته و اعتقاد خود را گفته كه به ساخت مسكن اعتقادي ندارد و متأسفانه نمايندگان مجلس دوباره به او رأي اعتماد داده شده و او را بر كار گمارده‌اند.

اين مسؤول اظهار كرد: متأسفانه در باب مسائل اقتصادي، تصميمات سياسي گرفته مي‌شود، اين در حالي است كه در باب مسكن و معيشت نبايد تصميمات سياسي گرفته شود، بلكه بايد تصميمات تخصصي در اين زمينه اخذ شود.

اين نماينده مجلس اضافه كرد: متأسفانه ما همه چيز را از زاويه سياست نگاه مي‌كنيم كه اين نادرست است، زيرا اقتصاد دستوري و فرمان‌بردار نيست، به اين معنا كه اين‌گونه نيست كه فرمان صادر كنيم و فردا مسكن ارزان شود يا فرمان صادر كنيم و مردم صاحب مسكن شوند، بلكه امور تخصصي نياز به تصميمات تخصصي دارد و افراد متخصص-نه افراد سياسي- بايد در مورد آن صحبت كنند.

در آينده دوباره ثبت نام طرح ملي اقدام مسكن را خواهيم داشت

سياهكلي به ديدگاه نادرست موجود در زمينه مسكن اشاره كرده و خاطرنشان كرد: در اين ايام در حوزهمسكن علمي رفتار نشده است، بلكه رفتار سياسي در اين حوزه موجب شده كه مسكن به اين وضعيت دچار شود و مردم به سختي بيفتند؛ لازم است هر امري به متخصصان آن حوزه سپرده شود و از نگاه سياسي به حوزه مسكن پرهيز شود.

نماينده مردم قزوين، البرز و آبيك در مجلس شوراي اسلامي در ادامه ابراز كرد: مجلس يازدهم به حوزه‌هاي معيشت، مسكن و مسائل اقتصادي، علمي و تخصصي مي‌نگرد، بنده معتقدم كه ما در راه توليد مسكن در استان قزوين مانعي نخواهيم داشت و به حول و قوه الهي به‌زودي اين مشكل را حل خواهيم كرد.

وي عنوان كرد: اكنون ۶ هزار نفر در طرح اقدام ملي مسكن در استان قزوين ثبت‌نام كرده‌‌ند، در صورتي كه براي ۱۰ هزار نفر ظرفيت فراهم شده است، از اين ۶ هزار نفر نيز شايد نيمي از آنها شرايط احراز را نداشته‌اند، بنابراين ما هنوز در اين زمينه ظرفيت داريم.

سياهكلي در پايان بيان كرد: ما در آينده دوباره در استان قزوين ثبت‌نام طرح اقدام ملي مسكن را خواهيم داشت كه بي‌شك اين اقدام از رشد قيمت مسكن و فشار به اقشار گوناگون جامعه جلوگيري خواهد كرد.

گزارش اشکال Top