قیمت آپارتمان‌های نقلی در بازار مسکن

قیمت‌های پیشنهادی در بازار آپارتمان‌های نقلی در حالی افزایش یافته که بسیاری از این آپارتمان‌ها در مناطق کاملا مصرفی شهر واقع شده‌اند و مراجعان به بنگاه‌های املاک در این مناطق انتظار دارند بتوانند با بودجه کمتری خانه‌دار شوند.

 تب افزايش قيمت پيشنهادي مسكن كه در بخش‌هايي از بازار مسكن مشاهده مي‌شود، در بازار املاك نقلي نيز مشهود است. تحقيقات ميداني از بازار مسكن حاكي است سطح بودجه متقاضيان خريد آپارتمان‌هاي تا ۶۰ مترمربع عموما زير يك ميليارد تومان است اما در تعدادي از محله‌هاي متوسط و بعضا متوسط به پايين شهر، يافتن آپارتمان با اين ويژگي در حدود يك ميليارد تومان ميسر است. البته هر منطقه از قاعده قيمت‌گذاري متفاوتي پيروي مي‌كند اما نكته قابل‌توجه اين است كه برخي از فروشنده‌هاي مسكن، اصرار دارند قيمت‌هاي يك ميليارد توماني يا بيشتر براي املاكي اعلام كنند كه تا يكي دو هفته اخير هم قيمت عرضه آنها متفاوت بوده است.

واسطه‌هاي ملكي اصرار به افزايش قيمت را كه در بخش‌هاي مختلف بازار از جمله بازار آپارتمان‌هاي نقلي مشهود است، بيش از هر چيز به نوسان قيمت ارز نسبت مي‌دهند و معتقدند صف خريداران واقعي در اين سطوح قيمتي بسيار كوتاه است و عده كمي را مي‌توان خريدار واقعي ناميد.

در عين حال قيمت‌هاي مطلوب‌تر و به سطوح واقعي (قيمت آخرين معاملات انجام شده) نزديك‌تر هم در بازار مسكن نقلي كم نيست. آپارتمان‌هاي ۱۰ سال ساخت به بالا اغلب در محدوده قيمتي معقول هر منطقه قرار دارند اما در مورد آپارتمان‌هاي نوساز، انتظار افزايش قيمت در ميان برخي فروشنده‌ها شكل گرفته و انجام خريد قطعي در اين بازار را دشوار كرده است. هشدار واسطه‌هاي ملكي به خريداران مسكن اين است كه مراقب قيمت‌هاي پرت كه به بهانه تغيير نرخ دلار توسط فروشنده‌ها اعلام مي‌شود، باشند و پيش از انجام خريد از وضعيت آخرين قيمت‌هاي منطقه اطلاع كافي پيدا كنند.

گزارش اشکال Top