اخطار به مالکان زمین‌های خالی در شهرها/ مالیات سنگین در راه است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک از برنامه‌ وزارت راه برای راه‌اندازی صندوق‌های حمایتی با منابع مالی مالیات بر خانه‌های خالی و برگزاری جلسه با معاون اول رئیس‌جمهوری برای ساماندهی بازار مسکن خبر داد.

مصطفي‌قلي خسروي با اشاره به جلسه اخير با معاون مسكن و ساختمان وزير راه و شهرسازي اظهار كرد: در اين جلسه مسائل متعددي از جمله ارائه بسته‌هاي تشويقي به بخش خصوصي براي توليد مسكن، تسريع در اتمام واحدهاي باقيمانده مسكن مهر، تسريع در ساخت واحدهاي طرح ملي مسكن، ‌ الزامي كردن صدور كد رهگيري در معاملات و استفاده از ظرفيت‌هاي بورس براي مسكن مطرح شد.

وي با بيان اين‌كه سامانه ملي املاك و اسكان نيز تا چند روز آينده راه‌اندازي خواهد شد، ‌افزود: در اين جلسه عنوان شد كه وزارت راه و شهرسازي صندوق‌هاي حمايتي از مردم را با منابع مالي ماليات بر خانه‌هاي خالي راه‌اندازي خواهد كرد.

وي ادامه داد: همچنين مقرر شده كه به صاحبان زمين‌هاي خالي -باير- در تهران و شهرستان‌ها براي ساخت اخطار بدهند، در صورتيكه ساخت و سازي در اين زمين‌ها صورت نگيرد ماليات‌هاي سنگيني از مالكان آنها دريافت خواهد شد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك با تاكيد بر اين‌كه زمين متعلق به خداست، ‌يادآور شد: اول انقلاب هم اعلام شد كه زمين براي كسي نيست. در سفري به تركيه مشاهده كردم كه در هر زمين خالي يك پرچم اين كشور را نصب كرده‌اند، ‌دليل آنرا پرسيدم گفتند كه اين پرچم يك اخطار به مالك است اگر طي مدت مشخصي در آن ساخت و ساز نكند، ‌ دولت ماليات‌هاي سنگيني را از مالك دريافت خواهد كرد.

گزارش اشکال Top