اجاره خانه‌های خالی آغاز شد

همزمان با برنامه دولت برای شناسایی خانه‌های خالی در کلان‌شهرها که تابستان امسال اجرایی می‌شود، واسطه‌های ملکی از افزایش مراجعات مالکان برای به رهن و اجاره گذاشتن خانه‌های خالی خود خبر می‌دهند.

قانون «ماليات بر خانه‌هاي خالي» از تابستان امسال اجرايي مي‌شود و آن‌طور كه «محمود محمودزاده» معاون مسكن وزارت راه گفته است: استخراج اطلاعات مربوط به خانه‌هاي خالي درحال انجام است و بعد از تكميل اطلاعات كه حدود دو ماه طول خواهيد كشيد، سازمان امور مالياتي مي‌تواند اجراي مصوبه اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي را آغاز كند.

وزارت راه طي يك ماه گذشته در چندين اطلاعيه اعلام كرده است كه مالكاني كه در اين دو ماه و تا قبل از اجراي اين قانون، خانه‌هاي خود را در معرض فروش يا اجاره قرار دهند مشمول پرداخت اين ماليات نخواهند شد كه خود مشوقي براي مالكان خانه‌هاي خالي است كه تاكنون ملك خود را به بازار عرضه نكرده بودند.

بر اساس اعلام واسطه‌هاي ملكي از وضعيت بازار رهن و اجاره درتابستان امسال، همزمان با شروع فصل جابجايي، تعداد سفارش مالكان براي اجاره واحدهاي مسكوني نسبت به سال گذشته افزايش محسوسي داشته است.

تحليل واسطه‌هاي ملكي اين‌گونه است كه زمزمه اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي در تابستان امسال، نرخ خانه‌هاي خالي در بازار را كاهش داده و منجر به عرضه واحدهاي مسكوني در سراسر كشور خواهد شد كه اين عرضه يا در بازار اجاره اتفاق خواهد افتاد كه منجر به افزايش عرضه مسكن اجاره‌اي مي شود و يا اينكه افزايش عرضه در بازار معاملات ملك را به‌دنبال دارد كه به كاهش سهم تقاضا در بازار اجاره و تعديل قيمت‌ها منجر خواهد شد.

يك واسطه ملكي در منطقه ۲ تهران روز شنبه از مراجعه مالك ۴ واحد خالي در محله «شهرآراي» تهران براي به رهن گذاشتن آپارتمان خود بعد از چهار سال خبر داد.

وي معتقد است اجراي مصوبه اخذ ماليات بر خانه‌هاي خالي تاثير خود را در بازار اجاره به شكل افزايش فايل‌هاي رهن و اجاره گذاشته است.

يك واسه ملكي در منطقه ۵ تهران و محله اكباتان نيز گفت: اگر چه هر سال در فصل تابستان بازار اجاره گرم مي‌شود و فايل‌هاي بيشتري براي مشتري‌ها وجود دارد، اما امسال شاهد عرضه بيشتر واحدهايي هستيم كه دليل اصلي آن را تحريك بازار عرضه با اجراي مصوبه ماليات بر خانه‌هاي خالي مي‌دانيم.

بر اساس قانون ماليات بر خانه‌هاي خالي، خانه‌هايي كه بيشتر از يك سال خالي مي‌مانند، مشمول درصدي از نرخ ماليات اجاره‌بها مي‌شوند.

بر اين اساس اگر هر واحد مسكوني بيش از يك سال خالي از سكنه و بلا استفاده بماند، به عنوان خانه خالي، مشمول ماليات موضوع ماده ۵۴ مكرر قانون مي‌شود. بدين شكل كه سال اول مشمول ماليات نيست، اما در سال دوم به ميزان ۵۰ درصد «ارزش اجاري ملك» مشمول ماليات مي‌شود.

اين قانون قرار بود از سال ۹۵ اجرايي شود كه معطل ساخت سامانه بود، بر اين اساس اجراي اين قانون از تابستان امسال مشمول خانه هايي خواهد شد كه از سال ۹۵ خالي از سكنه بوده باشند.

«محمد اسلامي» وزير راه و شهرسازي پيش‌تر اعلام كرده بود كه ۲ ميليون واحد مسكوني بدون استفاده در كشور وجود دارد كه اگر اين واحدها در بازار عرضه شوند به تعادل بخشي در بازار مسكن كمك زيادي خواهد كرد. با اين حال رقم خانه هاي خالي در برخي گزارش‌ها تا حدود ۲ ميليون و ۵۰۰ واحد نيز اعلام شده است.

گزارش اشکال Top