علت اصلی افزایش قیمت مسکن در کیش

مدیر سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد، افزایش قیمت زمین در کیش را عامل اصلی افزایش قیمت مسکن در جزیره ندانست و گفت: افزایش قیمت سراسری مسکن در کشور نیز روی قیمت مسکن در جزیره نیز تأثیر گذاشته است.

معراج نادري فصيح بيان كرد: سازمان منطقه آزاد بناي ارتزاق از محل زمين را ندارد، سازمان به‌عنوان متولي جزيره‌اي كه گردشگر محور است، ملزم به فراهم كردن شرايطي است كه براي سرمايه‌گذاري جذاب باشد و پايين آوردن قيمت زمين راه ايجاد چنين جذابيتي نيست.

بلكه علم اقتصاد نشان مي‌دهد در افزايش قيمت مسكن، افزايش قيمت زمين و مصالح و مواد اوليه مانند فولاد و... يكي از عوامل است و تورم و ميزان عرضه و تقاضاي حاكم، فشار نقدينگي به‌مراتب تأثير بيشتري در اين رابطه دارند. همان عواملي كه باعث افزايش قيمت مسكن در تهران، اصفهان، همدان و ساير شهرها مي‌شود در كيش هم تأثيرگذار است.


او با اشاره به فاصله معنادار قيمت زمين و آپارتمان در جزيره كيش، استان هرمزگان اظهار كرد: درحالي‌كه قيمت زمين از متري ۲ ميليون شروع مي‌شود و تا ۴-۵ ميليون مي‌رسد اما شاهديم كه قيمت آپارتمان در همين محدوده از ۱۳ ميليون تا ۴۰ و حتي ۵۰ ميليون در نوسان است.

نادري اين تفاوت قيمتي را ناشي از نقش واسطه‌ها دانست و اضافه كرد: بسياري از سرمايه‌گذاران زمين‌ها را از واسطه‌ها مي‌خرند. قطعاً دلال‌ها در رونق هر بازاري مؤثرند اما اگر خوب تنظيم نشوند، مي‌توانند اثر مخرب داشته باشند.

مدير سرمايه‌گذاري سازمان منطقه آزاد در ادامه، حاشيه سود سرمايه‌گذاري در جزيره را بالا دانست و افزود: به علت افزايش قيمت‌هايي كه در حوزه مسكن ايجاد مي‌شود، سرمايه‌گذار سود بالايي كسب مي‌كند بنابراين دليلي بر انتقال سرمايه‌اش به كشور ديگري مثل تركيه وجود ندارد مگر اينكه اين اتفاق به دلايل ديگري ازجمله اخذ اقامت رخ دهد.

گزارش اشکال Top