تبعات رکود مسکن در 6 سال گذشته

وزیر راه و شهرسازی در حالی طرح اقدام ملی مسکن را ناجی اقشار ضعیف در تامین مسکن قلمداد می‌کند که تعداد واحدهای مسکونی موجود در این طرح هیچ تطبیقی با نیاز واقعی موجود در بازار مسکن ندارد.

ناطقان: محمد اسلامي، وزير راه و شهَرسازي، به فاصله چند روز پس از انتشار گزارش دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي در خصوص عبور متوسط قيمت هر متر مربع مسكن تهران از 17 ميليون تومان، اظهار كرد: «هموطناني كه نيازمند خانه هستند و استطاعت خريد اين خانه ها را ندارند، به هيچ عنوان نگران نباشند. در سامانه طرح اقدام ملي دست همه را باز گذاشتيم تا هركسي خواست ثبت نام كند و هيچكس جا نماند. تقريبا نيمي از كساني كه ثبت نام كردند مالك بودند و از امتياز قبلا استفاده كرده‌اند.»

اين در حالي‌ است كه ثبت‌نام واحدهاي طرح اقدام ملي مسكن در شرايطي انجام شد كه بسياري از واجد شرايط‌هاي اين طرح، از ثبت نام مسكن باز ماندند. پيگيري‌هاي خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در اين رابطه مشخص كرد، علت ناتواني در ثبت نام طرح اقدام ملي، سرعت بالاي تكميل ظرفيت اين طرح بوده است، به طوري كه متقاضيان پس از گذشت زمان اندكي از باز شدن سامانه با پيام «متاسفانه ظرفيت اين شهر تكميل‌شده است.» مواجه شده‌اند. به استناد اظهارات متقاضيان طرح اقدام ملي مسكن، سرعت بالاي تكميل ظرفيت واحدهاي در برخي ازكلان‌شهرهايي نظير تهران و قم، منجر به بسته شدن سايت ثبت نام در كمتر از يك ساعت شده است.

طرح اقدام ملي جوابگوي تقاضاي انباشته شده در 6 سال اخير نيست

بسياري از كارشناسان حوزه اقتصاد و مسكن علت تكميل ظرفيت سريع طرح اقدام ملي را، ركود حوزه ساخت و ساز در 6 سال اخير تلقي كرده اند.

در اين باره حميد احمدي، كارشناس حوزه عمران و مسكن، ضمن اشاره به اين نكته كه تغيير رويكرد دولت در قبال ساخت و عرضه مسكن قابل تمجيد است، گفت:« مطابق اطلاعات مندرج در طرح جامع مسكن، كه در سال 94 تنظيم شده است، تا پايان سال 1405 نياز به ساخت 955هزار واحد مسكوني در هر سال وجود خواهد داشت. با علم به اين كه در سال 94 تا 98 مجموعا كمتر از 1ميليون و 200هزار واحد مسكوني در كشور ساخت شده است، مشخص مي‌شود كه بازار مسكن بدون در نظر گرفتن نياز هر سال، با 2ميليون و600هزار واحد، نياز انباشته مواجه است.»

اين كارشناس مسكن، با بيان ارتباط موجود بين تقاضاي مسكن و سرعت تكميل واحدهاي طرح اقدام ملي، افزود:« در شرايطي كه بازار مسكن با تقاضاي سالانه 1 ميليون و 200 هزار واحد مسكوني مواجه است، ساخت 400 هزار واحد مسكوني آن هم در طي 2سال در قالب طرح ملي مسكن، هيچ تطبيقي باز نياز موجود در اين بازار نداشته و طبيعي است سيل تقاضاهاي موجود در ليوان آب طرح اقدام ملي نگنجد.»

مردم نسبت به جريان پايدار ساخت مسكن اطمينان ندارند

احمدي در بيان دلايل ديگر تكميل ظرفيت طرح اقدام ملي مسكن، عنوان كرد:« توليد مسكن در سال‌هاي گذشته جريان پايداري را تجربه نكرده و همين امر منجر به سلب اطمينان مردم از دولت شده است، در حقيقت در شرايطي كه مردم از توليد مسكن به صورت پايدار اطمينان داشتند و نگران قطع شدن آن نبودند، شايد ثبت نام را به آينده موكول مي‌كردند.»

اين كارشناس مسكن در پايان، ضمن اشاره به اينكه سرمايه‌اي شدن بازار مسكن يكي ديگر از دلايل سلب اطمينان مردم است، زيرا قيمت آينده بازار مسكن را غير قابل پيش‌بيني مي‌كند، تاكيد كرد:« در شرايط فعلي و با توجه به نبود ماليات‌هاي تنظيمي، بازار مسكن همانند ساير بازارهاي سرمايه‌اي نظير بازر ارز و بازار سكه رفتار كرده و دچار جهش قيمت‌هاي ناگهاني خواهد شد. بنابراين مردم تصور مي‌كنند در شرايطي كه مالك واحدهاي طرح اقدام ملي نشوند، در طرح‌هاي بعدي مجبور به پرداخت مبلغ بيشتري براي صاحب‌خانه شدند، خواهند بود. در حقيقت در شرايط موجود، اگر خانواري نياز به مسكن هم نداشته باشد، براي كسب سود و سرمايه گذاري در اين طرح ثبت نام خواهد كرد.»

لازم به ذكر مسئولين وزارت راه و شهرسازي در گذشته مدعي تناسب نداشتن تعداد واحدهاي ساخته شده در طرح مسكن مهر با تقاضاي موجود بوده اند و دليل اين امر را نبود متقاضي براي واحدهاي مسكوني مسكن مهر قلمداد كردند، درحالي كه به اذعان كارشناسان مسكن، در دولت يازدهم و دوازدهم، شرايط ثبت نام مردم براي واحدهاي مسكن مهر را فراهم نشد.

گزارش اشکال Top