بازی جدید دلالان در بازار مسکن مهر

در حالی قیمت تمام شده واحد‌های مسکن مهر پردیس با احتساب یارانه‌های دولتی حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان است که دلالان این واحد‌ها را با نرخ‌های کمتر از قیمت‌تمام شده خریداری می‌کنند.

افزايش نجومي قيمت طي سال‌هاي 97 و 98 از يك سو و عقب‌ماندگي بخش توليد مسكن از سوي ديگر باعث شده تا اقبال به خريد پروژه‌هاي طرح مسكن مهر به خصوص در حومه كلانشهرها طي ماه‌هاي اخير به شدت افزايش يابد.

اين وضعيت براي شهر پرديس در شرق تهران نسبت به ساير شهرهاي جديد از جمله پرند، هشتگرد در البرز و ... بيشتر مشهود بوده است. در اين شرايط، دلالان مسكن مهر با سوء استفاده اقدام به خريد واحدهاي مذكور با قيمت‌هاي كمتر از قيمت‌تمام شده كرده و پس از مدت كوتاهي اين واحدها را با قيمت‌هاي بسيار بالا به فروش مي‌رسانند.

اگر افزايش قيمت‌ آهن‌آلات طي هفته‌هاي اخير را فاكتور بگيريم هزينه ساخت يك مترمربع مسكن مهر در فاز 11 (كوزو) در حال حاضر حدود 3.2 ميليون تومان برآورد مي شود كه با هرينه‌هاي مربوط به هزينه‌هاي مربوط به جواز، انشعابات، ماليات، بيمه، نظام مهندسي، عوارض، اسناد و املاك و... حدود 3.5 ميليون تومان است. اگر فرض را بر اين بگذاريم كه ميانگين مساحت واحدهاي مسكوني (مفيد و غيرمفيد) موردنظر حدود 105 متر است، قيمت تمام شده ساخت اين واحد حدود 370 ميليون تومان است.

از سوي ديگر با توجه به حاشيه سود سازنده و البته يارانه‌هاي دولتي صرف شده براي اين واحدها، قيمت‌تمام شده يك واحد مسكوني مهر در فاز 11 بيش از 500 ميليون تومان برآورد مي‌شود. بايد به اين نكته توجه شود كه مساحت واحدهاي مسكن مهر 120 مترمربع نيز است و طبيعتا قيمت‌تمام شده آنها از 600 ميليون تومان نيز فراتر خواهد رفت.

گزارش اشکال Top