دهک‌های بالا هم قدرت خرید مسکن را از دست داده‌اند

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه دهک‌های ۷ و ۸ هم قدرت خرید مسکن را از دست داده اند گفت: حتی در صورتی که سرمایه ها از بازارهای رقیب همچون بورس وارد مسکن شود بعید است که در این بخش رونق بگیرد چون تقاضای واقعی به حاشیه رفته است.

سلمان خادم المله در گفتگو با ايسنا اظهار كرد: اگر بازار بورس جذابيتش را از دست بدهد احتمال اينكه بخش قابل توجهي از منابع آن به سمت بازار مسكن هدايت شود وجود دارد. در آن صورت قيمت‌ها افزايش پيدا مي‌كند و ميزان رشد آن به حجم نقدينگي وارد شده به بازار مسكن بستگي دارد.

وي افزود: البته افزايش قيمت مسكن تاثيري در تقاضاي واقعي ندارد. تقاضاي مصرفي بيش از دو سال است كه به دليل ناتواني از خريد به حاشيه رانده شده و حتي دهك هاي ۷ و ۸ هم قدرت خريد خود را از دست داده اند.

خادم المله با بيان اينكه بازار مسكن همواره تابع اتفاق‌هاي بازارهاي رقيب بوده است گفت: حتي در صورتيكه نقدينگي از بازارهاي بورس، طلا يا ارز وارد مسكن شود اين بخش رونق نمي گيرد؛ چراكه در حالت كلي به دليل توان پايين تقاضاي مصرفي، بازار مسكن دچار ركود است.

در چهار پنج ماه گذشته قيمت مسكن در شهرستانها به شدت بالا رفته است

اين كارشناس بازار مسكن بيان كرد: قيمت مسكن در شهرستانها طي چهار پنج ماه گذشته رشد قابل توجهي داشته است. با وجود اينكه عمده خريد و فروش‌ها در تهران از نوع سرمايه گذاري است، در شهرستانها سهم معاملات مصرفي بيش از سهم معاملات مصرفي در تهران است. با اين حال توان تقاضاي واقعي در شهرستان‌ها هم به شدت افت كرده است.

وي همچنين درباره پيش‌بيني از وضعيت بازار اجاره گفت: بازار اجاره متناسب با تغيير قيمت مسكن مي‌خواهد خود را به روز كند. بنابراين انتظار افزايش نرخ اجاره دور از ذهن نيست كه منجر به كوچ مستاجران به مناطق ارزان قيمت تر مي شود.

گزارش اشکال Top