گزارش قیمتی از بازار فروش مسکن

بررسی تازه‌ترین فایل‌های عرضه شده به بازار مسکن در روز گذشته نشان می‌دهد بنگاه‌های ملکی به‌صورت چراغ‌خاموش مشغول فعالیت هستند.

بازار مسكن در روزهاي كرونايي اگرچه بنگاه‌هاي ملكي را وادار به تعطيلي كرده است، اما وجود موتورهاي جست‌وجو سبب شده اين تعطيلات مشاوران ملكي را كمتر از ديگر مشاغل تحت‌تاثير آسيب‌هاي اقتصادي كرونا قرار دهد. در واقع راه براي ادامه كسب و كار بنگاه‌هاي املاك به واسطه وجود سايت‌هاي آگهي ملكي باز است و متقاضيان مسكن مي‌توانند بدون مراجعه حضوري، از طريق مشاهده فايل‌ها، قيمت‌ها و تصاوير خانه‌هاي فروشي، مواردي را براي بازديد از نزديك كانديدا كنند.

هر چند با توجه به شيوع كرونا، بازديد ملكي در اين شرايط كار معقولي به‌نظر نمي‌رسد و حفظ سلامتي و رعايت طرح فاصله‌گذاري اجتماعي به مراتب با اهميت‌تر است، اما در اين بين ممكن است عده‌اي معدود و به‌صورت موارد استثنايي، ناگزير به جست‌وجو در بازار ملك، چه در بازار خريد و چه در بازار اجاره باشند. اين افراد مي‌توانند با مشاهده فايل‌هاي جديد ثبت شده در سايت‌هاي آگهي ملكي در هر روز، از وضعيت بازار، قيمت‌ها و ويژگي آپارتمان‌هاي عرضه شده مطلع شوند.

واسطه‌هاي ملكي مي‌گويند در شرايط كرونايي تمام فايل‌هاي خود را در موتورهاي جست‌وجوي ملكي آگهي مي‌كنند و در نتيجه جست‌وجوي ميداني با فرض بازگشايي بنگاه‌ها، ارجحيتي به جست‌وجوي اينترنتي ندارد. در بازار مسكن عرضه آپارتمان‌هاي نوساز نسبت به ديگر آپارتمان‌ها به تدريج رو به افزايش است اما سازنده‌ها اغلب با اصرار به افزايش قيمت پيشنهادي نسبت به اسفند ماه، املاك خود را قيمت‌گذاري كرده‌اند. همين موضوع سبب مي‌شود بسياري از خريداران واقعي به دليل عدم هماهنگي بودجه خريد خود با قيمت‌ها، تمايلي به بازديد اين آپارتمان‌ها از خود نشان ندهند.

گزارش اشکال Top