بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۴۰هزار تومان

اوراق تسهیلات مسکن در ایام رکود بازار مسکن و کاهش فعالیت بانک ها در اعطای تسهیلات خرید مسکن با کاهش شدید قیمت مواجه شده است.

 اوراق تسهيلات مسكن در معاملات امروز بازار سرمايه (شنبه ۱۶ فروردين) با كاهش قيمت مواجه و در همه نمادهاي معاملاتي زيرمجموعه «تسه»، يكپارچه قرمزپوش شد.

متوسط قيمت تقريباً در همه نمادهاي معاملاتي اوراق گواهي حق تقدم تسهيلات مسكن، بين ۴۹ تا ۵۳ هزار تومان در نوسان بود. با اين حال در تعدادي از نمادها به ۴۸ هزار تومان كاهش يافت و در دو نماد نيز بالاي ۵۵ هزار تومان خريد و فروش شد.

تسه ۹۸۰۵ (اوراق تسهيلات مسكن صادره در مرداد ۹۸) در گران‌ترين قيمت بازار تسه با قيمت ۵۶ هزار و ۴۰ تومان ايستاد و ۴۸ هزار و ۷۷۰ تومان نيز براي ارزان‌ترين اوراق تسهيلات مسكن، به نماد معاملاتي تسه ۹۷۰۶ اختصاص يافت.

پُرمعامله ترين نماد معاملاتي نيز به اوراق تسهيلات مسكن صادره در اسفند سال قبل (تسه ۹۸۱۲) با فروش ۵۱ هزار و ۴۴۲ برگه تعلق گرفت؛ تسه ۹۸۱۰ (اوراق تسهيلات مسكن صادره در دي ماه سال گذشته) نيز با فروش بيش از ۷ هزار برگه، در پله دوم اوراق پرطرفدار ايستاد.

با اين حال ساير نمادهاي معاملاتي اوراق تسهيلات مسكن از نظر تعداد برگه‌هاي معامله شده در فرآيند امروز بازار سرمايه، با زير هزار برگه تقاضا مواجه بودند.

چرا قيمت اوراق تسهيلات مسكن كاهش يافت؟

به نظر مي‌رسد عرضه بالاي اوراق تسهيلات مسكن صادره در اسفند سال گذشته به دليل تعطيلي طولاني مدت بازار در تعطيلات نوروز، و عرضه يكباره اين برگه از سوي دارندگان آنها، يكي از دلايل كاهش قيمت باشد؛ ضمن اينكه افزايش قيمت مسكن در اسفند سال گذشته كه كاهش شديد قدرت خريد مصرف كنندگان واقعي مسكن و كم اثر شدن وام خريد مسكن نسبت به قيمت تمام شده واحد مسكوني در پايتخت را در پي داشت و همچنين تعطيلي بخش عمده‌اي از شعب بانك مسكن در سه هفته گذشته كه به كاهش تقاضاي دريافت تسهيلات مسكن منجر شد، از ديگر دلايل كاهش تقاضاي اوراق تسهيلات و درنتيجه كاهش قيمت آن در معاملات امروز باشد.

قيمت تمام شده وام مسكن با اوراق، ۲۴ ميليون تومان

با كاهش قيمت اوراق تسهيلات مسكن، قيمت تمام شده وام مسكن نيز كاهش يافته و هر فقره تسهيلات ۲۴۰ ميليون توماني خريد مسكن (وام ويژه زوجين تهراني) كه نياز به خريد ۴۸۰ برگه ۵۰۰ هزار توماني دارد، با در نظر گرفتن ميانگين قيمتي هر برگه، ۵۰ هزار تومان، به ۲۴ ميليون تومان كاهش يافته است.

اين در حالي است كه در اسفند ماه و همزمان با افزايش تقاضاي دريافت تسهيلات مسكن، قيمت اين اوراق به ۶۰ هزار تومان رسيده بود كه درنتيجه نرخ وام مسكن نيز به ۲۸ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان رسيده بود.

منبع: مهر

گزارش اشکال Top