ریتم معاملات مسکن تندتر شد

معاملات مسکن در شهر تهران و کل کشور در بهمن ماه به ترتیب ۲۰ و ۹ درصد افزایش یافت و این در حالی است که مطابق اعلام فعالان بازار مسکن، قیمت‌ها رشد چندانی نداشته است.

رشد ماهيانه تعداد معاملات مسكن در بهمن ماه نيز ادامه يافت. مطابق اعلام مشاوران املاك تهران، معاملات ملك طي بهمن ماه  ۱۳۹۸ در شهر تهران ۲۰ درصد و در كل كشور ۹ درصد نسبت به دي‌ماه افزايش داشته است. اين  در حالي است كه ماه گذشته نيز شاهد افزايش  ۱۱ درصدي ماهيانه  تعداد معاملات در تهران بوديم. از يكم تا بيست‌ونهم بهمن ماه ۱۳۹۸ در تهران ۱۴ هزار و ۴۶۴ قرارداد خريد و فروش ملك در تهران به امضا رسيده كه نسبت به ماه  قبل ۲۰ درصد و نسبت به ماه  مشابه سال قبل ۲۶ درصد افزايش نشان مي‌دهد.

در كل كشور نيز طي ۲۹ روز  ابتداي بهمن ماه ۶۱ هزار و ۵۱۰ مبايعه‌نامه منعقد شده كه نسبت به  دي‌ماه امسال ۹ درصد و نسبت  به بهمن ماه پارسال ۱۱ درصد افزايش داشته است. ماه  گذشته نيز قراردادهاي خريد وفروش در  كل كشور ۱۹ درصد نسبت به  آذرماه بالا رفته بود.

هم‌چنين در بخش اجاره در ۲۹ روز بهمن ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۱ هزار و ۴۷ اجاره‌نامه در تهران به امضا رسيده كه نسبت به ماه گذشته ۴ درصد  و نسبت به  ماه مشابه سال گذشته ۷ درصد  كاهش نشان مي‌دهد. در كل كشور هم از يكم تا بيست ونهم بهمن ماه ۴۰ هزار و ۵۴۳ اجاره‌نامه منعقد شده كه نسبت به ماه قبل ۸ درصد كاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳ درصد افزايش يافت.

اما افزايش نسبي معاملات در شرايطي اتفاق افتاده كه بر اساس گزارش‌هاي ميداني از دفاتر املاك، رشد قابل توجهي در قيمت‌هاي قطعي در مناطق پرتقاضا همچون ۵، ۲، ۴، ۱۴ و ۱۵ اتفاق نيفتاده و بازار به نوعي با رونق غيرتورمي مواجه است. اين در حالي است كه بازارهاي خودرو، طلا و ارز با رشد قيمت مواجه بودند.

يك كارشناس: تورم مسكن ۹۹ كمتر از تورم عمومي خواهد بود

يك كارشناس اقتصاد مسكن با بيان اين‌كه احتمالا رشد قيمت مسكن شهر تهران در سال آينده مقداري پايين‌تر از نرخ تورم خواهد بود، گفت: سال آينده شهرهايي كه از روند افزايش قيمت مسكن تهران جا مانده‌اند اين عقب‌ماندگي را جبران مي‌كنند.

مهدي روانشادنيا در گفت‌وگو با ايسنا  اظهار كرد: اگر سيكل‌هاي گذشته را ملاك قرار مي‌داديم بايد سال ۱۳۹۸ بازار مسكن شهر تهران بازار به يك  ثبات قيمتي مي‌رسيد كه البته از تيرماه تا آذرماه قيمت‌ها يا پايين مي‌آمد يا افزايش ناچيزي داشت. اما چند پارامتر خارج از بازار و چند پارامتر داخل بازار مسكن، اين بخش را دچار تغيير مسير كرد. تغيير قيمت بنزين، افزايش نسبي نرخ ارز، اتفاقات سياسي و اقتصادي از عوامل بيروني بود.

وي افزود: در داخل بازار مسكن نيز، دولت سقف تسهيلات را به ۲۴۰ ميليون تومان افزايش داد. از طرف ديگر مصالح ساختماني از جمله آهن‌آلات و ميلگرد رشد داشتند.  در نتيجه برخلاف پيش‌بيني‌ها در آذرماه با نقطه عطف جديدي در بازار مسكن مواجه بوديم. اما عامل  كنترل‌كننده كه همان نبود ظرفيت در طرف تقاضا بود، افزايش نرخ‌ها را كنترل كرد؛ به طوري كه از رشد حدود ۸ درصد ماهيانه به ۲ درصد رسيد.

اين كارشناس بازار مسكن با بيان اين‌كه قدرت متقاضيان با رشد قيمت در سال‌هاي ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ هنوز تطبيق نشده است گفت: شواهد گوياي آن است كه شوك متغيرهاي داخلي و خارجي بر بازار مسكن از بين رفته و تا پايان سال ثبات نسبي بر  اين بازار حاكم  خواهد بود.

گزارش اشکال Top