حال و هوای بازار مسکن در روز های سرد زمستانی

گذر از تابستان پر هیاهوی در بازار مسکن، زمستانی گران و شاید سرد را برای نرخ واحدهای مسکونی به دنبال داشت.

بازار مسكن اين روز‌ها با نزديك شدن به آخر سال، سردي بيشتري به خود گرفته و همين موضوع باعث شده كه بسياري از فروشندگان و سازندگان مسكن تمايلي به عرضه واحد‌هاي خود در اين بازار نداشته باشند. همين موضوع باعث كاهش چشمگير ركود معاملات طي ماه‌هاي گذشته شده است.

نقش موثر طرح اقدام ملي درخروج بازار مسكن از ركود

دولت از سال گذشته طرح اقدام ملي مسكن را كليد زده است به طوري كه سعي كرده با عرضه و توليد ۴۰۰ هزار واحد مسكوني بتواند بخشي از كمبود‌هاي اين بازار را جبران كند، اما به نظر مي‌رسد كه اين واحد‌ها هنوز نتوانسته بخش كوچكي از نياز‌هاي متقاضيان را پوشش دهد.

دولت از نيمه دوم آبان ماه عرضه حدود ۲۰۰ هزار واحد مسكوني را به متقاضيان از طريق ثبت نام آغاز كرده است كه همين موضوع با استقبال چشمگير متقاضيان روبرو شد به طوري كه ثبت نام طرح اقدام ملي مسكن در استان تهران ظرف مدت نيم ساعت به صورت كامل تكميل شد، اما طبق گفته‌هاي وزير راه و شهرسازي و معاون وزير راه و شهرسازي بسياري از متقاضيان به دليل نداشتن شرايط لازم حذف مي‌شوند و از سوي ديگر تا پايان سال دور دوم ثبت نام طرح اقدام ملي مسكن آغاز مي‌شود كه اين خود نقش موثري در كنترل قيمت‌ها در بازار مسكن داشته است.

بسياري از كارشناسان اعلام كرده‌اند كه طرح اقدام ملي مسكن مي‌تواند در بازار مسكن اثر مثبتي بر جاي بگذارد، اما اين به آن شرط است كه دولت بتواند به صورت كامل تمامي واحد‌ها را تا سال ۱۴۰۰ به متقاضيان تحويل دهد. از سوي ديگر بسياري از كارشناسان اعلام كرده‌اند كه دولت در اين زمينه تنها به وعده و وعيد اكتفا كرده و هنوز بسياري از واحد‌هاي اين طرح به مرحله عملياتي و اجرايي نرسيده است.

همچنين بسياري ديگر از كارشناسان اعلام كرده‌اند كه بخش عمده‌اي از اين ۴۰۰ هزار واحد مسكوني مربوط به مسكن مهر است كه با توجه به شرايط سخت اين طرح و ورود تعاوني‌ها بعيد است اين واحد‌ها بتواند به اتمام برسد.

دولت با كليد زدن اين طرح توانسته اين بازار را كمي تكان دهد به طوري كه آمار‌هايي كه وزارت راه و شهرسازي چندي پيش ارائه داد از رشد ۲.۵ برابري معاملات در آذر ماه امسال خبر داده است البته از سوي ديگر متوسط قيمت مسكن در اين ماه نسبت به آبان ماه رشد ۶.۸ درصدي داشته است.

قيمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه يك به ۳۰ ميليون تومان رسيد!

گفتني است، طبق آمار‌ها در آذر ماه امسال متوسط هر مترمربع واحد مسكوني در تهران به ۱۳ ميليون و ۴۷۴ هزار تومان افزايش يافته اين در حالي است كه در آبان ماه متوسط قيمت هر مترمربع واحد مسكوني ۱۲ ميليون و ۶۱۷ هزار تومان بوده كه در مقايسه با ماه گذشته ۶.۸ درصد افزايش يافته است.

همچنين بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه منطقه يك باز هم در افزايش قيمت ركورد زده به طوري كه قيمت اين منطقه از ۲۴ ميليون و ۹۸۰ هزار تومان به ۳۰ ميليون و ۸۵ هزار تومان در آذر ماه افزايش يافته كه نشان دهنده رشد ۲۳.۱۴ درصدي است.از سوي ديگر كمترين افزايش قيمت مربوط به منطقه ۱۸ بوده كه به ۶ ميليون و ۲۳۹ هزار تومان رسيده است.

چندي پيش تسهيلات خريد مسكن البته در قسمت جعاله از ۲۰ ميليون تومان به ۴۰ ميليون تومان افزايش يافت كه اين موضوع نقش موثري در بهبود وضعيت معاملات مسكن داشت كه به گفته رئيس كل بانك مسكن تسهيلات خريد مسكن در قسمت زوجين به ۲۴۰ ميليون تومان افزايش يافته كه البته اقساط آن براي متقاضيان ۴ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان است كه همين موضوع باعث اعتراض بسياري از متقاضيان به دليل بالا بودن اقساط آن شده است.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه بسياري از متقاضايان به دليل بالا بودن اقساط اين تسهيلات از دريافت آن انصراف دادند كه البته براي هر فرد ميزان تسهيلات ۱۶۰ ميليون تومان با اقساط ماهي ۲ ميليون و ۱۰۰ هزار تومان است.
افزايش تسهيلات خريد مسكن پشت درهاي بسته شوراي پول اعتبار قرار دارد

محمود محمودزاده معاون وزير راه و شهرسازي در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، با بيان اينكه اميدواريم بازار مسكن تا پايان سال شرايط با ثباتي داشته باشد، گفت: در صورتي كه ثبات در بازار‌هاي موازي همچنان ادامه داشته باشد بازار مسكن هم متناسب با اين بازار‌ها تغيير چنداني نخواهد كرد.

معاون وزير راه و شهرسازي افزود: هم اكنون افزايش و يا رشد قيمت‌ها در بازار مسكن از بازار‌هاي موازي مانند بازار ارز، سكه و بورس تاثير مي‌گيرد كه هرگونه تغيير در اين بازار‌ها باعث ايجاد نوسان در بازار مسكن مي‌شود.

محمودزاده يادآور شد: افزايش نرخ تسهيلات تاثير چنداني در افزايش قيمت مسكن ندارد چرا كه اين بازار در طي يك سال گذشته با ركود مواجه بوده بنابراين هدف دولت از افزايش تسهيلات جعاله تنها افزايش قدرت خريد متقاضيان مسكن بوده است.

او با اشاره به اينكه پيشنهاد افزايش تسهيلات را به بانك مسكن از مدت‌ها قبل ارائه كرده‌ايم، افزود: اين پيشنهاد هم اكنون در بانك مركزي در حال بررسي‌هاي كارشناسانه است و در صورتي كه اين تسهيلات افزايش يابد به طور قطع قدرت خريد متقاضيان مسكن هم بيشتر مي‌شود.

معاون وزير راه و شهرسازي تاكيد كرد: افزايش نرخ تسهيلات خريد مسكن نياز به مصوبه شوراي پول و اعتبار و بررسي‌هاي كارشناسان بانك مركزي را دارد كه اميدواريم هرچه سريع‌تر با تصويب آن بتوانيم رونق را در اين بازار ايجاد كنيم.

محمودزاده تصريح كرد: طرح اقدام ملي مسكن به عنوان يكي از مهم‌ترين و بزرگ‌ترين طرح‌هاي مسكني كشور به شمار مي‌رود كه نقش بسيار موثري در رونق بازار مسكن دارد كه اميدواريم با اجرايي شدن اين طرح و تحويل ۴۰۰ هزار واحد مسكوني به متقاضيان بتوانيم رونق را بار ديگر در بازار مسكن ايجاد كنيم.

افزايش قيمت مسكن متناسب با نرخ تورم خواهد بود

در ادامه فرشيد پورحاجت دبير انجمن انبوه سازان كشور در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اينكه بازار‌هاي موازي با بازار مسكن ازجمله بورس، ارز و سكه نقش بسيار موثري در تغييرات بازار مسكن دارد، گفت: هم اكنون اين بازار‌ها در شرايط پايداري قرار دارند، اما اگر نرخ تورم در اين بازار‌ها تغيير كند به طور قطع قيمت مسكن هم افزايش خواهد يافت.

دبير انجمن انبوه سازان كشور يادآور شد: در صورت كنترل نرخ تورم قيمت مسكن هم كنترل مي‌شود و ما در اين شرايط نمي‌توانيم آينده روشن و شفافي از وضعيت قيمت‌ها در بازار مسكن ارائه كنيم.

او درباره پيش بيني افزايش قيمت مسكن در اقتصاد كشور هم گفت: به نظر مي‌رسد كه در سال آينده قيمت مسكن متناسب با نرخ تورم افزايش يابد كه اين شرايط با توجه به وضعيت اقتصاد كشور مطلوب است.

پورحاجت با اشاره به اينكه پرداخت تسهيلات باعث ايجاد تحرك در بازار مسكن مي‌شود گفت: بازار مسكن در شرايطي است كه پرداخت تسهيلات تورم زيادي را ايجاد نمي‌كند، اما در شرايط كنوني اقتصاد كشور بايد تسهيلات به گونه‌اي باشد كه بتواند بخش كوچكي از نياز متقاضيان براي خريد مسكن را تامين كند.

بي توجهي به بافت فرسوده بازارمسكن را  وارد ركود ميكند

دبير انجمن انبوه سازان كشور يادآور شد: در ۶ سال گذشته توجه چنداني به بافت‌هاي فرسوده نشده است و اين در حالي است كه در صورت نوسازي واحد‌هاي مسكوني در اين مناطق بخش عمده‌اي از كمبود‌هاي مسكن برطرف مي‌شود.

او افزود: متاسفانه در اين حوزه دولت سياست‌هاي مناسبي براي نوسازي واحد‌هاي مسكوني تدوين نكرده است در حالي كه اين حوزه خود نقش بسيار موثري در روند رونق بازار مسكن دارد و از سوي ديگر اگر سياست‌هاي تشويقي اجرا شود بسياري از سازندگان حاضر خواهند بود موانع توليد را در اين حوزه برطرف كنند.

افزايش تسهيلات هيچ تاثيري در رشد قيمت مسكن نخواهد داشت

در ادامه رحيمي اناركي مدير عامل بانك مسكن در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، با بيان اينكه آن چيزي كه موجب افزايش قيمت مسكن در بازار ميشود متغير‌هاي اقتصادي و اثرگذار ازجمله ارز، سكه و بورس است گفت: با قطعيت مي‌توانم اعلام كنم كه افزايش تسهيلات مسكن هيچ تاثيري در بازار مسكن به ويژه بر روي قيمت‌ها نخواهد داشت.

مدير عامل بانك مسكن با اشاره به اينكه هم اكنون تسهيلات خريد مسكن با افزايش قيمت جعاله به ۲۴۰ ميليون تومان رسيده است، گفت: متقاضيان مي‌توانند با دريافت اين تسهيلات در برخي از مناطق تهران واحد‌هاي مسكوني با متراژ‌هاي كوچك خريداري كنند و يا بخش عمده‌اي از قيمت يك واحد مسكوني را تامين كنند.

اناركي افزود: هم اكنون تسهيلات خريد مسكن خود نقش بسيار موثري در افزايش قدرت خريد متقاضيان مسكن دارد و ما اميدواريم با تاييد شوراي پول و اعتبار بتوانيم نرخ تسهيلات مسكن در حوزه خريد و يا اجاره را هم دريافت كنيم.

گفتني است بازار مسكن به عنوان يكي از مهم‌ترين حوزه‌هاي اقتصادي كشور به شمار مي‌رود كه متاسفانه در يكي دو سال گذشته با ركود بسيار عميقي رو به رو شده است و اين در حالي است كه در چند ماه گذشته آمار‌هايي كه ارائه نشان دهنده آن است كه با كليد خوردن طرح اقدام ملي مسكن زمزمه‌هايي از رونق در اين بازار به گوش مي‌رسد و ما اميدواريم دولت بتواند با همكاري ساير دستگاه‌ها هر چه سريع‌تر چهارصد هزار واحد مسكوني را به ويژه در كلانشهر‌ها و شهر‌هاي جديدي تهران به مرحله اجرايي برساند.

گزارش اشکال Top