تغییر قیمت بنزین تأثیر چندانی در قیمت مسکن ندارد

یک دکترای علوم اقتصادی گفت: کارشناسی‌ها نشان می‌دهد که با توجه به قیمت‌های فعلی بازار مسکن و سهم کم هزینه‌های ساخت در قیمت تمام‌شده فروش مسکن که در برخی نقاط به یک دهم هم می‌رسد، تغییر قیمت نهاده بنزین تأثیر چندانی در قیمت‌های مسکن نخواهد گذاشت.

فرشاد فصاحت، دكتراي علوم اقتصادي ، اظهار كرد: يكي از راه‌هاي پيش‌بيني روند تغييرات در بازارهاي اقتصادي و مالي بررسي و تحليل روند گذشته تا به امروز و همچنين شرايط حاكم بر بازارها است، به همين جهت همواره متغيرها و شاخص‌هايي را براي بررسي شرايط موجود و پيش‌بيني آينده بازارها تعريف مي‌كنيم كه تجزيه‌وتحليل بازار مسكن هم از اين حيث استثنا نيست.

وي به ازجمله متغيرهايي كه به‌طور مستقيم بر بازار مسكن تأثيرگذارند اشاره كرد و گفت: در اين ميان مي‌توان قيمت زمين، هزينه‌هاي صدور مجوزات اعم از صدور پروانه، خريد تراكم، تغيير كاربري و قيمت مصالح ساختماني، همچنين ميزان عرضه و تقاضاي بالقوه و بالفعل را عنوان كرد.

عضو هيئت‌علمي دانشگاه پيام نور بيان كرد: تغيير در هر يك از متغيرهاي موجود تأثير مستقيم روي قيمت تمام‌شده مسكن خواهد گذاشت. اما اگر بخواهيم تأثير عواملي همچون قيمت بنزين بر بازار مسكن را مطالعه كنيم بايستي ابتدا تأثير اين عوامل بر متغيرهاي مستقيم را بررسي كنيم.

وي تصريح كرد: طي دو سال گذشته هم‌زمان با افزايش حدود ۲۵۰ درصدي قيمت دلار در داخل كشور، قيمت مسكن به‌شدت افزايش پيدا كرد، به‌طوري‌كه ظرف مدت يك سال از رونق بازار مسكن، اين بازار دچار ركود تورمي در سطح بالا شد و اين افزايش قيمت، كاهش قدرت خريد و درنتيجه كاهش تقاضا را به دنبال داشت.

فصاحت اضافه كرد: اين كاهش تقاضا منجر به كاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدي قيمت مسكن در بازار شد اما نتوانست منجر به ايجاد تقاضاي مؤثر براي مسكن شود. به همين دليل بازار مسكن به دوره جديدي از ركود پا گذاشت كه دست‌كم پنج سال براي خروج از آن زمان لازم است. اما ركود در بازار مسكن به اين معني نيست كه ما ديگر شاهد افزايش قيمت در اين بازار نخواهيم بود و بالعكس افزايش قيمت مسكن دليلي براي رونق اين بازار نيست.

وي تشريح كرد: بررسي روند قيمتي بازار مسكن نشان مي‌دهد كه هرسال با آغاز فصل نقل و انتقالات از اواخر ارديبهشت‌ماه تا اوايل مهرماه شاهد افزايش قيمت در اين بازار هستيم. اين افزايش قيمت به نسبت ميزان تورم موجود در كشور خواهد بود و با توجه به فاصله زياد ميان قدرت خريد و قيمت‌هاي بازاري انتظار رونق در اين بازار در آينده نزديك نمي‌رود.

اين دكتراي علوم اقتصادي با اشاره به تأثير افزايش قيمت بنزين روي قيمت‌ها در بازار مسكن توضيح داد: افزايش قيمت بنزين به‌عنوان مهم‌ترين منبع سوختي در خودروها و برخي صنايع، تأثير مستقيمي روي قيمت كالاها و خدمات به‌ويژه نرخ انواع جابجايي خواهد گذاشت. افزايش ۲۰۰ درصدي قيمت بنزين كه در آبان ماه شاهد آن بوديم، انتظارات تورمي را در اقتصاد بالا برده است.

وي با اشاره به اينكه قيمت بنزين عاملي است كه بر روي هزينه‌هاي ساخت مسكن مؤثر است، افزود: كارشناسي‌ها نشان مي‌دهد كه با توجه به قيمت‌هاي فعلي بازار مسكن و سهم كم هزينه‌هاي ساخت در قيمت تمام‌شده فروش مسكن كه در برخي نقاط به يك دهم هم مي‌رسد، تغيير قيمت نهاده بنزين تأثير چنداني در قيمت‌هاي مسكن نخواهد گذاشت.

فصاحت بيان كرد: هرچقدر درصد سهم هزينه‌هاي ساخت به قيمت تمام‌شده فروش آن بيشتر باشد بايد شاهد تأثيرگذاري قيمت بنزين باشيم. پيش‌بيني مي‌شود اين امر در واحدهاي با متراژ پايين‌تر اتفاق بيافتد. درواقع عواملي چون كاهش قدرت خريد مردم و افزايش تقاضا براي خريد واحدهاي با متراژ كم و محدوديت عرضه، تأثير بازارهاي موازي متأثر از قيمت بنزين، افزايش هرچند اندك هزينه‌هاي ساخت مسكن و افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن به‌واسطه اوراق حق تقدم مسكن همگي از عواملي هستند كه باعث مي‌شود در املاك با متراژ پايين نسبت به ساير املاك، افزايش قيمت بيشتري را شاهد باشيم.

 

 

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top