بازار مسکن آرام تر شد

با فروکش کردن التهابات ناشی از تغییر قیمت بنزین و تنش‌های منطقه‌ای، رشد قیمت مسکن متوقف شده و واسطه‌ها از کسادی معاملات در دو هفته اخیر خبر می‌دهند.

همزمان با افت معاملات مسكن بعد از تنش‌هاي اخير منطقه‌اي، رشد قيمت‌هاي پيشنهادي نيز متوقف شده و فعالان بازار از محو شدن شوك افزايش قيمت بنزين در بازار مسكن خبر مي‌دهند. بعد از آن‌كه خريد و فروش مسكن در شهر تهران طي آذرماه ۱۳۵ درصد افزايش پيدا كرد قيمت‌هاي پيشنهادي تا ۱۵ درصد و قيمت‌هاي قطعي ۸.۵ درصد بالا رفت كه به نگراني‌ها از ورود بازار مسكن به دوره پرش قيمتي منجر شد. اما واسطه‌هاي ملكي بيان مي‌كنند كه بازار مجددا آرام شده و طرف تقاضا در نشست‌ها دست بالا را پيدا كرده است.

بررسي آگهي‌هاي عرضه شده به بازار مسكن نيز گوياي آن است كه فايل‌هاي زير قيمت و به‌قيمت روز به روز بيشتر مي‌شود. اين در حالي است كه در دو هفته‌ي قبل عمده مالكان اين نوع واحدها، فروش را به حالت تعليق درآورده بودند. با ورود املاك زير قيمت انتظار مي‌رود ساير مالكان نيز نرخ‌هاي پيشنهادي را پايين بياورند و فضا براي رونق بازار در شب عيد فراهم شود.

يكي از مشاوران املاك منطقه ۸ تهران گفت: خاصيت ديرپذيري بازار مسكن با افزايش وسايل ارتباط جمعي و ورود تكنولوژي از بين رفته است. پيش از اين نوسانات بازار‌هاي موازي اثر خود را شش ماه بعد در بخش ملك نشان مي‌داد، اما بعد از تغيير قيمت بنزين به يكباره شاهد افزايش نرخ‌هاي پيشنهادي بوديم. تنش‌هاي اخير منطقه‌اي نيز باعث كسادي معاملات شد كه البته اين شرايط دوام چنداني ندارد و احتمالا در روز‌هاي آينده شاهد افزايش معاملات خواهيم بود. اوضاع بازار تعريفي ندارد، اما از ركود مطلق خارج شده‌ايم. از طرف ديگر آن‌قدر فايل در بازار وجود دارد كه رقابتي بين مالكان است و هركس ارزان‌تر بفروشد امكان فروش ملك او بيشتر مي‌شود.

در روز‌هاي اخير برخي متقاضيان كه به دنبال فايل‌هاي مرغوب مي‌گشتند از خريد خانه در شرايط فعلي منصرف شدند، اما معدود خريداران آماتور با اين پيش‌فرض كه ممكن است با رشد قيمت در ماه‌هاي آينده مواجه شوند از ايده‌آل‌هاي خود درخصوص خانه‌ي مورد نظر كوتاه آمدند. آسيب ديگر اين روز‌ها از طرف واسطه‌هاي غيرحرفه‌اي به بازار ملك وارد شد. بدين صورت كه مالك، واحد خود را با قيمت نامتعارف به يك مشاور نابلد مي‌سپارد و پذيرش قيمت از سوي مشاور به توهم قيمتي دامن زد.

مكانيزم بازار مسكن بدين صورت است كه معمولا از آذرماه تعداد معاملات افزايش پيدا مي‌كند. اين رفتار دست كم طي دو سال قبل وجود داشته و تا خردادماه سال بعد ادامه يافته است. سپس بازار وارد ركود مي‌شود. بنگاهي‌ها بيان مي‌كنند كه اين وضعيت معمولا با مقداري شدت و ضعف همواره طي دهه‌هاي اخير در بازار حاكم بوده، اما تفاوت اين دوره با ساير دوره‌ها در اين است كه ظرفيت جهش قيمتي وجود ندارد. خريد و فروش افزايش يافته، اما اغلب متقاضيان براي حفظ ارزش پول اقدام به خريد مي‌كنند. ممكن است قيمت‌هاي اسمي در اين شرايط بالا برود، اما اگر خواب سرمايه در دوره ركود را در نظر بگيريم سوددهي مناسبي براي آن ديده نمي‌شود.

طي دو ماه اخير معاملات افزايش يافته است. آذرماه تعداد قرارداد‌هاي خريد و فروش ۱۳۵ درصد نسبت به آبان بالا رفت. آمار اتحاديه املاك گوياي آن است كه معاملات در دي‌ماه نيز ۱۷ درصد نسبت به آذرماه افزايش يافته، اما بسياري از مشاوران سنتي چنين رونقي را احساس نمي‌كنند. بررسي علت اين مساله نشان مي‌دهد عمده قرارداد‌ها در دفاتري به امضا مي‌رسد كه از ابزار‌هاي نوين و نيرو‌هاي آموزش ديده استفاده مي‌كنند. هرچه ميزان تسلط مشاوران به امكانات به‌روز، بيشتر باشد، امكان عقد قرارداد از سوي آنان افزايش پيدا مي‌كند.

تحليل يك كارشناس از آينده بازار مسكن

مهدي روانشادنيا، كارشناس اقتصاد مسكن درباره علت ايجاد رونق زودتر از انتظار در بازار مسكن گفت: آمار شهريور و مهرماه كه تعداد معاملات تهران به شدت پايين آمده بود و به حدود ۳۰۰۰ فقره رسيده بود يك استثنا است و نمي‌توان روي آن تحليلي ارايه داد. حالت طبيعي اين است كه ماهيانه حدود ۱۰ هزار معامله در شهر تهران داشته باشيم كه اين اتفاق در آذرماه افتاد. در سه ماه آخر سال هم احتمالا اين روند ادامه مي‌يابد، اما آن‌طور كه قيمت‌ها ۸.۵ درصد بالا رفت شاهد چنين رشد قيمتي نخواهيم بود.

گزارش اشکال Top