سردرگمی بازار مسکن

متعاملین در بازار مسکن شهر تهران در میان انبوه قیمت‌های نجومی از یک طرف و معدود فایل‌های زیر قیمت از طرف دیگر دچار سردرگمی شده‌اند و به نظر می‌رسد وضعیت کنونی شباهت زیادی به اوضاع بلاتکلیف ماه‌های اسفند و اردیبهشت دارد.

بانك مركزي ميانگين رشد ماهيانه قيمت مسكن در شهر تهران را ۸.۵ درصد و در منطقه يك معادل ۳۴ درصد اعلام كرد. طبق اعلام اين بانك قيمت آپارتمان در منطقه يك با رشد عجيب و غريب هشت ميليون توماني به يكباره از متري ۲۳ ميليون تومان در آبان ماه به متري ۳۱ ميليون تومان در آذرماه رسيده كه تعجب كارشناسان را در پي داشت. البته مطابق اين آمار، قيمت به طور كلي در شهر تهران طي يك ماه گذشته ۸.۵ درصد و معاملات ۱۳۷ درصد بالا رفته كه اگرچه رقم قابل توجهي است، اما با توجه به تغيير نرخ بنزين و افزايش قيمت ارز، كارشناسان معتقدند رشد معاملات از نوع سفته‌بازانه باعث اين اتفاق شده و ادامه نخواهد داشت.

به دنبال اين آمار پيش‌بيني كارشناسان اين بود كه بازار مسكن در آينده دچار شوك قيمتي نخواهد شد و احتمالا معاملات در شرايط ثبات قيمتي به تدريج بالا مي‌رود. اما تنش‌هاي سياسي در منطقه، بازار مسكن را در حالت كما قرار داد و معاملات به يكباره نزديك به صفر شد. كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند با فروكش كردن تنش‌ها در روز‌هاي آينده آرامش بر بازار مسكن حاكم شود.

اما اتفاق جديدي كه با تغيير قيمت بنزين افتاده اين است كه قيمت پيشنهادي از سوي برخي مالكان، بخصوص مالكان واحد‌هاي كليدنخورده در مناطق شمالي تهران افزايش چشمگيري داشته است. در شرايطي كه ميانگين قيمت مسكن بر اساس معاملات قطعي در منطقه يك تهران ۳۱ ميليون تومان در هر متر مربع گزارش شده نرخ‌هاي پيشنهادي در آگهي‌هاي فروش ملك اعداد و ارقامي تا حدود دو برابر و حتي بيشتر را نشان مي‌دهد. گذشته از اين‌كه براي چنين واحد‌هايي مشتري پيدا نمي‌شود، بازار مسكن تحت تاثير نرخ‌هاي نجومي مي‌تواند مجددا به فاز ركود بخزد. البته در بين انبوه فايل‌هاي نجومي، معدود واحد‌هاي زير قيمت هم يافت مي‌شود كه آن‌ها هم مشتري چنداني ندارد. اما به هر حال اين دوگانگي مي‌تواند به رونق نيم‌بند بازار آسيب وارد كند.

بجز منطقه يك بر اساس اعلام دفاتر املاك در ساير مناطق رشد قابل توجهي در قيمت‌هاي پيشنهادي اتفاق نيفتاده، اما تعداد فايل‌هاي به‌قيمت و زيرقيمت به طور محسوسي كاهش يافته و عمده مالكان اين نوع واحدها، فروش را به حالت تعليق درآورده‌اند. اين سردرگمي در ماه‌هاي اسفند سال قبل و ارديبهشت سال جاري نيز مشاهده شد كه نهايتا با ايجاد ثبات در سطح اقتصاد كلان و آرامش بازار ارز، بازار مسكن مسير با ثباتي را در پيش گرفت و حتي براي چهار ماه پي در پي تا قبل از آذرماه شاهد رشد منفي قيمت بوديم.

لغو بسياري از نشست‌ها در دفاتر املاك

دفاتر املاك مهم‌ترين ويژگي روز‌هاي گذشته بازار مسكن را «لغو نشست» به دليل ابهامات فروشندگان از آينده بازار عنوان مي‌كنند. آن‌ها عنوان مي‌كنند با وجود آن‌كه معاملات مقداري نسبت به آذرماه پايين آمده، اما تعداد خريداران مصمم از فروشندگان مصمم بيشتر است.

مهدي سلطان‌محمدي، كارشناس بازار مسكن درباره تحليل اين بازار در شرايط كنوني گفت: از چند زاويه مي‌شود اوضاع بازار مسكن در شرايط فعلي را بررسي كرد؛ در تمام كشور‌ها نوسانات قيمت در چنين شرايطي تا حد زيادي به سياست‌هاي اتخاذ شده دولت‌ها مربوط مي‌شود. ممكن است براي پاسخگويي به عطشي كه براي خريد كالا‌هاي سرمايه‌اي به وجود مي‌آيد دولت‌ها به سمت افزايش نقدينگي بروند كه منجر به ايجاد زنجيره‌اي از تورم در تمام حوزه‌ها از جمله مسكن شود و حتي به اعداد غير قابل كنترلي برسد. اما در مقطع فعلي كه نگراني‌ها از بين رفته چنين فرضيه‌اي براي بازار مسكن در ايران قابل تصور نيست.

ميانگين قيمت مسكن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۸ بر اساس اعلام بانك مركزي به ۱۳ ميليون و ۵۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رسيد كه نسبت به ماه قبل ۸.۵ درصد و ماه مشابه سال قبل ۴۱.۶ درصد افزايش يافته است. هم‌چنين تعداد معاملات مسكن شهر تهران در آذرماه ۹۵۳۷ فقره بوده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۱۳۵ درصد و ۴۰ درصد رشد نشان مي‌دهد.

 

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top