آرامش پس از توفان در بازار مسکن

در پی ناآرامی‌های اخیر حجم معاملات در بازار مسکن شهر تهران پس از دوره رونق یک ماهه به شدت پایین آمد، اما واسطه‌های ملکی امیدوارند که با عقب‌نشینی دشمن از نبرد مستقیم با ایران به تدریج شاهد افزایش معاملات باشیم.

با وجود ماهيت ديرپذيري بازار مسكن، ترور ناجوانمردانه سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني كه با پاسخ موشكي ايران به پايگاه‌هاي آمريكا در عراق همراه شد، بازار مسكن را در ركود مقطعي فرو برد. واسطه‌هاي ملكي مي‌گويند كه ناآرامي‌هاي چند روز اخير به عقبگرد طرفين معامله، بخصوص فروشندگان منجر شده است.

پس از تغيير قيمت بنزين كه با افزايش ۱۳۷ درصدي معاملات و ۸.۵ درصدي قيمت مسكن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۸ همراه شد، بازار مسكن خود را براي ورود به رونق قبل از عيد آماده مي‌كرد. اين رونق پس از آن ايجاد شد كه به دنبال افزايش حدود ۱۰۰۰ توماني نرخ ارز، معاملات، بيشتر از نوع سفته‌بازانه در بازار مسكن رشد كرد. به يكباره اقدام ارتش آمريكا در ترور سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني با افت شديد معاملات مسكن همراه شد. سپس انتقام ايران در بامداد ۱۸ دي‌ماه كه به شكل پاسخ موشكي به مهم‌ترين پايگاه آمريكا در عراق يعني عين‌الاسد بروز يافت بر ركود بيشتر بازار دامن زد و حجم قراردادهاي خريد و فروش به شدت پايين آمد. خريد صرفا از سوي كساني انجام مي‌شد كه ملك خود را فروخته و بايد ناچارا به دنبال خانه مناسب باشند.

اما بعد از نشست خبري ۱۸ دي‌ماه دونالد ترامپ رييس‌جمهور آمريكا كه با عقب‌نشيني او از مواضع خصمانه همراه بود التهاب بازار مسكن فرو نشست. او گفت: «بايد به توافقي دست يابيم كه به ايران اجازه مي‌دهد تا به پيشرفت و رفاه اقتصادي برسد و از منابع بالقوه بي نهايت خود استفاده كند؛ ايران كشور خيلي خوبي است». اين مواضع به روشني نشان داد كه دشمن از مواضع قبلي خود كوتاه آمده است. در پي اين اظهارات دلار كه طي روزهاي قبل از آن مرز ۱۳ هزار توماني را رد كرد مسير نزولي در پيش گرفت و روز شنبه ۲۱ دي ماه در آستانه ورود به كانال ۱۲ هزار تومان قرار گرفت. اين آرامش احتمالا بر بازار مسكن نيز تاثيرگذار خواهد بود و كارشناسان معتقدند كه به تدريج شرايط به سمت آرامش و افزايش معاملات پيش مي‌رود.

 

لغو بسياري از نشست‌ها در دفاتر املاك

دفاتر املاك مهم‌ترين ويژگي روزهاي گذشته بازار مسكن را «لغو نشست» به دليل نگراني فروشندگان از آينده بازار عنوان مي‌كنند. آنها عنوان مي‌كنند با وجود آن‌كه معاملات مقداري نسبت به آذرماه پايين آمده اما تعداد خريداران مصمم از فروشندگان مصمم بيشتر است.

مهدي سلطان‌محمدي، كارشناس بازار مسكن درباره تحليل اين بازار در شرايط كنوني گفت: از چند زاويه مي‌شود اوضاع بازار مسكن در شرايط فعلي را بررسي كرد؛ در تمام كشورها نوسانات قيمت در چنين شرايطي تا حد زيادي به سياست‌هاي اتخاذ شده دولت‌ها مربوط مي‌شود. ممكن است براي پاسخگويي به عطشي كه براي خريد كالاهاي سرمايه‌اي به وجود مي‌آيد دولت‌ها به سمت افزايش نقدينگي بروند كه منجر به ايجاد زنجيره‌اي از تورم در تمام حوزه‌ها از جمله مسكن شود و حتي به اعداد غير قابل كنترلي برسد. اما در مقطع فعلي كه نگراني‌ها از بين رفته چنين فرضيه‌اي براي بازار مسكن در ايران قابل تصور نيست.

وي تصريح كرد ادراك و برداشت بخشي از جامعه اين بود كه ما با يك تورم افسارگسيخته پس از تغيير قيمت سوخت مواجه مي‌شويم و اين باعث شد كه خريداران به صرافت بيافتند كه قبل از گران شدن، خريد خود را انجام دهند. بعضي فروشندگان هم كه فكر مي‌كردند بازار به سمت ركود مي‌رود از اين رونق استفاده كردند و واحد خود را فروختند. اين باعث شد كه حجم معاملات بالا برود و قيمت‌ها مقداري اندكي افزايش يابد اما به نظر من اين شرايط پايدار نخواهد بود و اين‌طور نيست كه دوباره شاهد رشد غيرقابل كنترل قيمت‌ها باشيم.

به گزارش ايسنا، آذرماه ۱۳۹۸ ميانگين قيمت مسكن شهر تهران به ۱۳ ميليون و ۴۷۴ هزار تومان در هر متر مربع رسيد كه نسبت به ماه آبان ۶.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹.۹ درصد افزايش يافت. اين اولين رشد قابل توجه ماهانه از ارديبهشت ماه امسال تا كنون بوده است. بر اساس اعلام دفتر مسكن هم‌چنين در آذرماه ۱۳۹۸ تعداد ۹۶۶۴ قرارداد خريد و فروش مسكن در تهران به امضا رسيده كه نسبت به ماه قبل ۱۳۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزايش نشان مي دهد.

گزارش اشکال Top